בשביל הבריאות!

מאז שאני זוכרת את עצמי אני שמנה. לא מלאה, לא עגלגלה, לא שמנמונת. אני שמנה!
אם לא אעשה שינוי באורח החיים שלי, כנראה שלא תהיה לי בכלל איכות חיים ואולי לא חיים בכלל.

בשורה התחתונה – אני עושה את זה בשביל הבריאות!

מאז שאני זוכרת את עצמי אני שמנה. לא מלאה, לא עגלגלה, לא שמנמונת. אני שמנה!

צחקו עלי בבית הספר, לא גייסו אותי לצבא, עשיתי שני ניתוחי קיצור קיבה ו… אני עדיין שמנה.

בעוד חודש אחגוג 44 אביבים וגם קייצים (איך שונאות קיץ שאת שמנה וחם לך, אה?).  הגעתי לגיל שבו אמא שלי נפטרה והשאירה אותי יתומה בגיל 15. אמא שלי לא הייתה שמנה, אבל הגיל שלי, בצירוף בריאות גרועה מאוד בזמן האחרון, הביאו אותי למסקנה, שאם לא אעשה שינוי באורח החיים שלי, כנראה שלא תהיה לי בכלל איכות חיים ואולי לא חיים בכלל.

לפני כארבע שנים התחלתי להרגיש בעייפות קשה בבקרים ובמהלך היום. מבחינתי ישנתי כרגיל, אבל התברר שהגוף שלי לא ישן בכלל. זה נקרא תסמונת דום נשימה בשינה. זו הפרעת שינה המתבטאת בהפסקות נשימה בזמן השינה וכאשר היא חוזרת על עצמה פעמים רבות במהלך השינה, היא גורמת לירידה משמעותית באיכות השינה ולבעיות בריאות רבות. להשמנה יש קשר הדוק וישיר לדום נשימה.

נבדקתי במעבדת שינה ומסתבר שהגוף שלי הפסיק לנשום 60 פעם בדקה! כן, זה לא טעות. כל שנייה הגוף שלי מתעורר ולא מצליח לישון ולהכניס חמצן לגוף. זה גורם ליתר לחץ דם, סכרת ועוד המון בעיות ובעיקר להיות מותשת, עייפה ועצבנית.

וכאשר אני עצבנית, מה אני עושה? נכון, אני אוכלת. וכאשר אני עייפה וצריכה להחזיק מעמד בעבודה, מה אני עושה? נכון, אני אוכלת.

במעבדת השינה המליצו על מכשיר CPAP, מכשיר שמכניס אוויר בלחץ ומונע את כל התופעות שמניתי פה.

לשמחתי, כחודשיים לאחר האבחנה, עברתי ניתוח קיצור קיבה ומייד לאחר מכן התחילה הורדה משמעותית במשקל וכך גם נפטרתי ממכשיר ה- CPAP האימתני. מדובר במסכה שמכסה את רוב הפנים וממנה יוצא צינור שמחובר למכשיר. לומר שזה לא נעים להיות עם זה, זה אנדרסטייטמנט.

מאז חלפו כאמור כשלוש וחצי שנים ועליתי הרבה במשקל. לא יודעת בדיוק כמה, כי לא נשקלתי כבר שנתיים לפחות. לאחרונה שוב הרגשתי עייפות קשה ותשישות במהלך היום והבנתי שדום הנשימה חזר ובגדול. זוגתי היקרה אומרת שאני נשמעת בלילה כמו פקס מקולקל ולא היה מנוס מלחזור למכשיר ה- CPAP.

WhatsApp Image 2017-05-16 at 22.18.26 (1)

אני מודה, התחושה לחזור למכשיר היא נוראית וקשה מנשוא. כואב לי שאשתי ממש בלחץ מהמצב הבריאותי שלי ואני מבינה שאין מנוס מלעשות שינוי בחיים, כי באמת שאין לי ברירה.

אז אתמול הלכתי לרכוש נעלי ספורט, היום יצאתי להליכה ומחר אני נפגשת עם מאמנת אישית.

WhatsApp Image 2017-05-16 at 22.18.45 (1)

ו… אני לא בדיאטה! אני שונאת את המילה הזו וכנראה פוחדת ממנה. אני רוצה לשנות אל אורח החיים שלי ולהיות בריאה. לא רזה, אלא בריאה.

אשמח שתעקבו אחרי ותתני לי כוחות ובבקשה אל תשפטו אותי, גם אם יהיו משברים.

אני זקוקה לתמיכה וחיבוק והרבה מילים חמות וטובות.

אז ראן, למד ראן ורק בריאות.

הפעם אין מתכון, אלא רק כמה תמונות מהשבוע האחרון ותמונה של ארוחת הערב שלי הערב לאחר ההליכה הראשונה שלי.

WhatsApp Image 2017-05-16 at 22.18.06 (1)

שלכם,

בישלומד – בישול ביתי מהלב.

אשמח אם תעקבו אחרי בפייסבוק – לימור שורק (בעברית) ובאינסטגרם limorsorek