בריג'ט ג'ונס – משוגעת על הבחור / הלן פילדינג

בחורה עם מחשב נייד

בריגיט

בגיל 50 וקצת בריג'ט ג'ונס מוצאת את עצמה אלמנה עם שני ילדים קטנים, פנים שמתחילות להתקמט, שיער לא מעוצב עם שורשים לבנים, אפס עוקבים בטוויטר, ואפס חיי מין. מרק בעלה, נהרג בנסיבות הרואיות בעת שהיה עסוק בלהציל את העולם, והשאיר את בריגיט כאם יחידנית, שאחראית לא רק על שני ילדים, אלא אף על ניהול משק בית תקין. בריג'יט לא מבינה איך אפשר גם לדאוג שהמקרר לא יוציא קולות משונים, גם שהילדים יגיעו לבית ספר בזמן ואף יכינו שיעורים, ועוד לעסוק בכתיבה ולמצוא בן זוג חדש – כזה שיעורר בה שוב את חדוות החיים.

זהו הספר השלישי בעלילותיה של בריגיט ג'ונס, אשר שוֹבה אותנו בחיוניות ובקסם. רשימותיה הממוספרות בנושאים של קלוריות, קילוגרמים, מחזרים, מספרי עוקבים ברשת, ושאר ענייני העולם הזה, כבר הפכו לסמליה המסחריים. הגיגיה על בגדיה המוכתמים ועל תשישותה הקיומית הופך אותנו קוראיה לאנשים נורמטיביים והגיוניים. בספר הזה אנו מתוודעים לבן זוגה 'רוקסטר' יפה התואר והצעיר מידי, שהיכרותם קרתה באמצעות הרשת החברתית טוויטר.  אנו אף מלווים את בריגיט בפגישותיה המצחיקות בחברת הפקות המעוניינת להפיק את התסריט שלה לסרט. תמרוניה האינסופיים בין הודעות טקסט, חליפות המיילים האינסופיים על מי מביא מה לקונצרט הכיתתי וסידורי הסעות של הילדים גורמים לנו להזדהות מוחלטת. אנו מבינים שגם בלונדון יש אימהות מושלמות, שהן אף פעם לא אנחנו, ושגם שם כל אירוע כיתתי מלווה בכמויות של אוכל, ותזכורות שלא לומר התחננויות שלא לשכוח מחצלות. כדאי אף להזכיר את רבקה שכנתה הקולית מהבית ממול ואת מר וולאקר המורה שנדמה שהוא האיש היחידי ששתי רגליו ניצבות בביטחון ונינוחות על הקרקע.  והעיקר אנו חוזרים להיות חלק מחבורת האנשים המצחיקה החכמה והמקסימה שמקיפה את בריג'ט ג'ונס ועוזרת לה לשקם את עצמה אחרי מות בעלה.

זהו ספר משעשע, מצחיק מאוד לעיתים ולעיתים מרגש. מתאים במיוחד לימות הקיץ החמים.

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon