בריאות בהתאמה אישית/ ד"ר ליאת אדרי

מאחר וכל אחד מאיתנו הוא אחד ומיוחד, כך גם דרכי הטיפול צריכים להתאים לכל אחד ואחת. יש לנו מדע רפואה נפלא שיכול להציל חיים, אולם הוא לא מותאם לנו באופן אישי אלא רק באופן סטטיסטי. מוזמנים להיכנס ולקרוא על שיטת בריאות מותאמת אישית, ולקבל טיפים רבים במספר נושאים, שאני בטוחה שיעניינו אתכם.

pt3l4kl8xl4evy3ecal

במציאות של המאה ה-21 אנו מבינים שכל אחד מאיתנו הוא מיוחד במינו ויש לו יתרונות מיוחדים וחולשות מיוחדות. פתרון כללי לא יכול להתאים לכולם.
אנשים יכולים להיות שונים זה מזה מבחינה פיזיולוגית. לכן, הטיפול בהם צריך להיעשות בהתאמה אישית. זהו הנושא העיקרי שלא בא לידי ביטוי ברפואה העכשווית. יש לנו מדע רפואה נפלא שיכול להציל חיים, אולם הוא לא מותאם לנו באופן אישי אלא רק באופן סטטיסטי.

ד"ר ליאת אדרי הבינה שיש ביכולתה לגשר בין עולמות שונים. בין הרפואה מבוססת המדע לרפואה המשלימה, שגם אותה למדה.
בכל פרק היא מציגה זוויות ראיה שונות: זווית הראיה של הרפואה המערבית הקונבנציונאלית והטיפול הנהוג כיום במחלה, זווית הראיה של הרפואה המשלימה והטיפול הנהוג כיום, ולאחר מכן היא חושפת את זווית הראיה של הבריאות המותאמת אישית.

ליאת נוגעת במספר נושאים, שאני בטוחה שיעניינו כל אחד ואחת, המחלות והבעיות של העידן שלנו. היא נותנת מידע רב ושימושי, העשוי להאיר מחדש כל אחד מהנושאים ולתת אפשרויות טיפול נוספות.
אני ריכזתי עבורכם חלק גדול של הטיפים (כי אני תמיד אוהבת לפנק את הקוראים שלי ), אבל כמובן, שממליצה לקרוא בהרחבה בספר, על מנת ליהנות משלל המידע שאני רק נגעתי בו על קצה המזלג.

בפרק הראשון ד"ר אדרי כותבת על הדיכאון ועל האושר. אחד הנושאים המעסיקים אותנו ביותר בעידן הנוכחי. לטענתה, בדרך אל האושר נחוצים הויטמינים A,B, B12,B9, C ו-D. והמינרלים: מגנזיום, סידן, אבץ וברזל וחומצות האמינו שמקורן בחלבונים.
ד"ר אדרי נותנת לנו מרשם של 4 צעדים לאושר:
1. הגברת צריכה של פירות וירקות.
2. הגברת צריכת קטניות.
3. הגברת צריכת דגנים מלאים. מוטב לצרוך קינואה, כוסמת, שיפון, כוסמין ודוחן.
4. הפחתה בצריכת מוצרים מן החי. ניתן לאכול בשר, עוף וביצים בסופי השבוע. כמו כן, להמעיט במוצרי חלב.

ממחקרים שנערכו לאחרונה עולה כי החיידקים הטובים במעיים משפיעים לנו על מצב הרוח. תזונה לקויה היא גורם סיכון לדיכאון, ואילו תזונה בריאה המכילה חלבונים מהצומח כגון קטניות, פירות, ירקות ודגנים מלאים, יוצרת מצע טוב לגדילת החיידקים הטובים ובכך היא עשוייה למנוע דיכאון.
המלצה נוספת היא לוותר על המשקאות הקלים כי הם מכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל ולשתות מים ותה ירוק. נמסה שתה ירוק יכול למנוע דיכאון.
כדי למנוע דיכאון ד"ר אדרי מציעה לדאוג לאספקה תקינה של וויטמינים מקבוצת B דרך התזונה או בנטילת תוספי תזונה ולעסוק בפעילות גופנית ובכך להעלות את רמת האנדורפינים ואת מצב הרוח.
ישנן תרופות המרוקנות אותנו מויטמינים ובכך הן מייצרות "בעיות" חדשות עקב מחסורן. למשל, ישנן תרופות רבות שמכלות את המאגרים של הוויטמין B12 בגוף. התרופות מרוקנות אותנו מוויטמין חיוני זה, ככל הנראה עקב הפרעה שהן יוצרות בספיגה שלו במעי. הרשימה כוללת סוגים שונים של תרופות: תרופות להורדת הסוכר, תרופות להורדת החומציות בקיבה, תרופות להורדת כולסטרול, תרופות לפרקינסון, תרופות פסיכיאטריות, תחליפי הורמונים לגיל המעבר וגלולות למניעת היריון.

לחומרים משמרים ומעובדים שאנו מוסיפים למזוננו יש יכולת להרוג את תאי העצב שלנו. משתמשים בחומרים משמרים כדי להגן על המזון מפני מזיקים, אבל הם מזיקים גם לנו. החומרים המשמרים מסוג E, הורגים לנו את האושר.

מעבר לאלו ישנן שיטות נוספות העשויות לעזור בטיפול בדיכאון:
הביופידבק הוא אמצעי הדמיה למערכת העצבים שלנו. בעזרת סנסור של מוליכות חשמלית של העור המוצג בזמן אמת, אפשר ללמוד על התגובות שלנו: ממה אנו מתרגשים, מהן הטכניקות המרגיעות אותנו ועוד. ובכך יש לנו הזדמנות להשפיע על התנהגותנו שמכתיבה את בריאותנו.
הפרמקוגנטיקה היא חקר השונות הגנטית ביחס לתגובה לתרופות. זהו כלי אבחון, שבאמצעותו כשמבינים את הרכיבים הגנטיים של החולה, אפשר לחזות עד כמה תרופה מסוימת תשפיע עליו. למרות המחקרים הרבים שהתמקדו בחקר הדיכאון, לא תמיד התרופות הקיימות פועלות לטובת החולים, מסיבות של חוסר התאמה אישית.

הפרק הבא בספרה של ד"ר אדרי עוסק במחלת הסרטן, או בשמה "המחלה". היא מתארת מספרת שיטות לריפוי:
אפיגנטיקה היא ענף מדעי העוסק בחקר השפעת הסביבה על ביטוי הגנים שלנו. האפיגנטיקה זה שלושה מנגנונים שאפשר לדמות אותו למתג שיש בו שני מצבים, דלוק וכבוי, והוא מאפשר להדליק גנים או לכבות אותם.
בעקבות הבנת המנגנונים הביולוגיים של מערכת החיסון נוצרה שיטת ריפוי חדשה בתחום הסרטן ושמה "אימונותרפיה"- עידוד מערכת החיסון להלחם בתאי סרטן כחלק מהרעיון של רפואה מותאמת אישית.

בסוף הפרק (כמו בכל פרק), ד"ר אדרי נותנת טיפים להתמודדות עם המחלה:
1. טבלה מסכמת למזונות הנוגדים סרטן.
2. ליטול תוספי תזונה בהתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים.
3. לבצע בדיקה אישית גנטית שיכולה לספק ידע רב על מצב המחלה.
4. לעשות ביטוח בריאות, ללא קשר למחלה, למחלות קשות (כי התרופות להן מאוד יקרות).
5. לא להיות לבד, לחפש מלווה לדרך.
6. להיעזר בקבוצת תמיכה.
7. לדבר על הפחד ממוות.
8. להיות מציאותיים. בהתמודדות עם מחלה קשה נדרשת מחשבה ריאליסטית ורחבה.
9. דיקור סיני ורפלקסולוגיה יכולים לעזור בהתמודדות עם תופעות הלוואי.
10. להיעזר במדיטציות ובדמיון מודרך.

הפרק השלישי עוסק בפוריות. בפרק זה ד"ר אדרי מתארת כמה חשובה תפיסת העולם של בריאות מותאמת אישית כאשר עוברים טיפולי פוריות, כאשר מנסים להיכנס להיריון וכאשר משקיעים מאמצים לשמור על שלומו של העובר.

ומספר טיפים לעידוד פוריות:
1. צריכה של כורכומין יכולה לסייע לכניסה להיריון.
2. חשוב לשמור על תזונה בריאה גם לפני ההיריון.
3. צריכה של וויטמינים B12 ו- B9 מסייע לשימור על בריאות האישה ועל תינוקה.
4. חשיפה למתכות כבדות, לאלכוהול, לטבק ולחומרים כימיים וכן מתח נפשי גורמים לשינויים אפיגנטים בעלולים להזיק לעובר.
5. מצבה הנפשי של אם לפני ההיריון עשוי להשפיע על בריאות התינוק לאורך כל חייו.
6. כדי להגיע למצב רגיעה הנחוץ לכניסה להיריון כדי להיעזר בשירותי רפואה משלימה כמו דיקור סיני, ביופידבק ורפלקסולוגיה.
7. כאשר מנסים להיכנס להיריון מומלץ לעבור בדיקת אולטרה סאונד למעקב זקיקים.

הפרק הרביעי, הוא המשך ישיר לפרק השלישי ועוסק בהיריון עצמו. ואם אתן בהריון או רוצות למנוע אותו, להלן כמה טיפים :
1. מחקרים מראים כי התזונה של האם בתקופה שהיא נכנסת להיריון משפיעה רבות על ה-DNA של התינוק ועל כן על מצבו הבריאותי לשארית חייו.
2. יש להשתדל לא ליטול תרופות במהלך ההיריון בגלל הסיכונים הכרוכים בכך.
3. ויטמין B6 יעיל מאוד נגד בחילות.
4. זירוז לידה באמצעות דיקור עדיף על פני זירוז קונבנציונאלי.
5. רצוי לבחור את בית החולים ואת הרופא המיילד.
6. לפני נטילת גלולות למניעת היריון יש לברר על קרישיות דם. גלולות אלו בשילוב עם עישון והשמנה מחריפות את הסיכון לשבץ.
7. שימוש בגלולת "היום שאחרי" רצוי שיהיה רק ביום שאחרי קיום יחסי מין. ולא להשתמש בגלולה זו בתדירות גבוהה.
8. למניעת תסמיני גיל המעבר מומלץ להשתמש בצמח מרפא בהתאמה אישית.

הפרק החמישי עוסק בקשר בין המעיים לבין המוח.
התגלה שהחיידקים שנמצאים במעי הגס הם שותפינו המיקרוביאליים המבצעים פעילות מטבוליות שונות והמובילות לייצור חלבונים, וויטמינים ורכיבים שאנו, בני האדם, לא יכולים בלעדיהם.
חוסר איזון בחיידקי המעיים יכולים להיגרם עקב שימוש בתרופות שונות, באנטיביוטיקה או בהורמונים (מהמזון החי) וגם יכול לגרום למחלות.
פרק זה מדגיש את החשיבות העליונה הטמונה בתזונה שלנו, את השלכותיה על הבריאות שלנו ואת חשיבותה לגדילת המיקרוביוטה במעיים. חשוב לשמור על פעילות תקינה של מערכת העיכול כדי שייספג בגופנו המזון המספק לנו את מאגרי הוויטמינים והמינרלים החיוניים לנו.

וכמה טיפים לשמירה על בריאותו של הציר מעי- מוח:
1. הקשיבו לגופכם ולתסמינים העולים ממנו.
2. אם התגלה תסמין כלשהו, יש להבין מהו ולא להשתיקו.
3. גוונו במזונותיכם כדי למנוע אי סבילות למזון.
4. אם אתם חושדים באי סבילות למזון כלשהו, בדקו זאת בבדיקת דם או בבדיקת צואה.
5. העדיפו בתזונתכם חיטה קדומה- טף, כוסמין, שיפון.
6. לא חייבים לאכול לחם כל יום.
7. צרכו מזון טרי ונקי.
8. צרכו מזון שאינו מעובד או מתועש.
9. לא אוכלים רק כדי לשבוע, אלא למען הבריאות.
10. אם כבר קניתם מזון מעובד, קראו היטב את המידע על הרכיבים התזונתיים שבו.

לסיכום, ספר זה מאפשר הבנה של שיטת העבודה של ד"ר ליאת אדרי. היא מייעצת באופן אישי לאנשים המתמודדים עם מחלות והזקוקים להרחבת הידע על מחלותיהם ומקנה ידע שמאפשר לאנשים טיפול אחר בבריאותם האישית.
בשיטת בריאות מותאמת אישית, שהיא פיתחה, היא מדגישה לא רק ריפוי אלא קודם כל שינוי.

מאחלת לכם קריאה שתוביל לשינוי וריפוי!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)