ברוך שעשני מעצבת

נדמה שהסטודנטים שהיו אמורים להיות מרכז הסיפור הפכו לקול אחורי של נותני החסות הרבים שהילכו לפניהם

פעמיים שהשתתפתי בשבוע האופנה בתור מעצבת, אם אפשר לקרוא לזה השתתפתי, בכל זאת מעצבת תכשיטים בשבוע האופנה של תל אביב היא קישוט חביב במקרה הטוב שלא לומר "מעצבת מחמד" אבל התגנבתי לתוך אוהל התצוגה וממרומי שורה 5 מתוך 3 הצלחתי להגניב תמונה לפייס והרי זה כל העיקר בימינו אנו.

פעם שלישית בתור בלוגרית זה כבר ממתק אמיתי. המסיבה מצויינת, הנוף מהשורה הראשונה נראה מעולה, וכשהאמנות שלך לא צועדת על הבמה הכל הופך להיות הרבה יותר קל ונעים.

היין טעים, הדוגמניות רזות עצובות ויפות, המוזיקה נפלאה, נעלי הניו באלאנס (בכל זאת המותג החביב עלי כיוון שעדיין מחזיק קו ייצור פעיל לחלק מדגמיו בארה"ב) הנדסו הלוך ושוב על המסלול בצבעים נפלאים. בחיבור שנראה טבעי עם דגמי התצוגה.

הקניון שהקיף אותנו היה נוצץ ומהבהב מכל עבר ובעיקר היינו ניצבים מאושרים בהפקה של פרסומת אחת זוהרת וגדולה.

עבודות של  37 סטודנטים חלפו על המסלול, אוצרות לא פשוטה בכלל לאגד מכלול כזה לסך תצוגה קוהרנטית אחת ועוד בחסות מטרייה של 3 ענקים מסחריים נפרדים.

אולם נדמה שהסטודנטים שהיו אמורים להיות מרכז הסיפור הפכו לקול אחורי של נותני החסות הרבים שהילכו לפניהם. הדגמים עברו מולי כבליל בלי שום יכולת לדעת מה שייך למי ולמה

37_students_finalle_%40_Shenkar_X_New_Balance_-_GFWTA17._Photo_Avi_Valdman_(1)

במקום בו התרבות נזנחה על ידי הגופים הציבוריים, לא נותר אלא לגופים המסחריים לקחת את החסות של תומך האמנות הנדיב, ולאמנות או לאופנה במקרה הזה לא נותר אלא ללקק את הפצעים ולהעמיד פנים לשבוע אחד שיש פה כלכלה שניתן להתקיים בה

נראה שהשנה הסטודנטים הצעירים לא נשארו לבד במערכה המסחרית, שלל נותני חסויות הצטרף למעצבים הותיקים בלוחות התצוגה שפוזרו בין שלטי הניאון המהבהבים של חנויות הקניון.

IMG_2249

המעצבים הרבים והמוכשרים שנמצאים בקרבנו הם לא תוצר של שפע או של רשימה מיוחצנת באתר פשיניסטה, הם תוצר של האין ושל כוח ההישרדות שלנו. כי מי שרוצה לבלוט מעל השאר צריך לייצר לבד את מה שהספקים שלנו לא הספיקו לייבא מסין עדיין.

שיטוט קל ברשת גילה לי שלא פשוט להיות היום סטודנט. בזמני היינו אמורים ללמוד ולעסוק באמנות עד תום שנה ד, אז בשאיפה נמצא עצמנו תופרי הלבשה תחתונה לתפארת. היום נדמה שלכל סטודנט שנה ב צריך כבר להיות בעל חזון מגובש, ונוכחות אינטרנטית מתוקתקת.

ואף על פי כן ולמרות הציניות המרה, אכן הייתה זו תצוגה מרשימה ומהנה. אלו חלק מהדגמים ששבו את ליבי והסטודנטים שהיו מהירי מקלדת לרשום כמה מילים אישיות על הפרוייקט:

אמיר שביט: קישור לאינסטגרם

הדגמים שהוצגו הם חלק מפרוייקט F4 בו כל סטודנט בחר בגד שתכליתו השפיע על צורתו (form follows function) לחקור את אותו פריט, לשחזר אותו באופן מדויי ולעצב בהשראתו קולקציה תוך שימוש בהדפסת 3D.  הפרוייקט שלי חקר תלבושות סיף- חליפת הסיף מכסה את הלובש מכף רגל עד ראש וכיום אין הבדל בין מדי נשים לגברים בענף זה.
בתקופה הוויקטוריאנית למאמן הסיף היה מגן מרופד ועליו תלאי של לב אדום בשביל לסמן לחניך\ה היכן לפגוע. פריט זה הצית את דמיוני לפיתוח הקולקציה שכולה סובבת סביב פגיעות והורדת הגנות. כך למשל המילה הצרפתית TOUCHE, המוכרזת כשמתחרה זוכה בנקודה על ידי דקירת יריבו, משמעותה בעצם נגיעה, שמצטיירת אצלנו כמשהו רך, נעים ורומנטי.הלב עשוי בהדפסת תלת מימד מתוך קובץ של רפליקת מודל רפואי מהמאה ה19.

IMG_2221

יפעת עזרא קישור לאינסטגרם

"הדגם נקרא Androgynous ועוצב במסגרת קורס "שמלה שחורה" בהנחיית רונן לוין ודבי אלחיאני משנקר. השמלה בהשראת שני נושאים: מורטישיה אדאמס מהסרט משפחת אדאמס ואנדרוגניות. הדגם מכיל הדפס של מקטע מתוך פסל דוד שמוקם בהתאם לקווי הגוף הנשי. השמלה בוחנת את המתח בין שיא הנשיות של הפאם פאטל האולטימטיבית לבין שיא הגבריות של פסל דוד. הפרוייקט בכללותו דן בבחירה להיות מי שתרצה ללא הגדרה מינית וללא הגבלה חברתית כשהשמלה בעצם מכילה גבר ואישה יחדיו המשתלבים לגוף אחד."

Ifat_Ezra_%40_Shenkar_X_New_Balance_-_GFWTA17._Photo_Avi_Valdman_(8)

הילה כהן: קישור לאינסטגרם

"הפרויקט היה במסגרת קורס חולצה לבנה בהנחיית יוסי קצב וההשראה הגיעה מהמשפט ״ברוך שעשני אישה״. בתפילת שחרית שאותה אומר כל בוקר גבר דתי, המשפט האחרון הוא ״ברוך אתה אדוני שלא עשני אישה״. הורדתי את המילה ״לא״, בעצם שינתי את המשמעות, לא ממקום של העברת ביקורת על הדת אלה יותר התחברות והזדהות למשפט ״ברוך שעשני אישה״.

בדגם האישה רציתי להעצים את הנשיות. ליצור בגד נשי וגאה לא דרך השמלה והחצאית הקונבנציונליים אלה דרך החולצה הלבנה הפשוטה , בדגם הגבר התעסקתי בסיזיפיות של אמירת  המשפט יום יום, כל בוקר, 365 ימים בשנה. מגזרת החולצה יוצאות ספירלות שחוזרות על המשפט. בכך שכל הדגם מלא במשפט, זה מדגיש את החזרה ומעמיד את הצופה עם ההתעסקות בשאלה האם המשפט עדין רלוונטי?"

Hilla Cohen for Shenkar X New Balance at GTAFW17 photo Eitan Tal (1)

לינור קהלני קישור לאינסטגרם

הפרוייקט שלי בהשראת חליפת חלל שנאסא עיצבו לנחיתה הראשונה על מאדים בעוד כמה שנים, כל העיצובים שלי אנדרוגנים, הם מתאימים גם לנשים וגם לגברים, זה מאוד חשוב לי כי העולם מכוון לעולם שיוויוני לחלוטין אך הוא לא יתממש אם הדור הצעיר והמחאתי לא יוביל את זה למקום שיוויוני ושלם, וזאת אחת השאיפות שלי.

Linor_Kahalani_%40_Shenkar_X_New_Balance_-_GFWTA17._Photo_Avi_Valdman_(1)

בדרך החוצה התעכבתי מעט עם חברה, אחרי שההיכל התרוקן רציתי לצאת דרך דלת הזכוכית בכניסה האחורית ישר אל הרכב שלי, השומר סירב באמתלה להוראות קבט הביטחון, מסתבר שאסרו עליו לפתוח את הדלת הכבדה מחשש שתיפול. בכל זאת הקניון עדיין בבנייה.

IMG_2252

קרדיט לצלמים: אבי ולדמן ואיתן טל

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי מעודכן האינסטגרם שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/