בצהרי היום: התמודדות בריאה עם עייפות ונפילות אנרגיה

בחורה עם מחשב נייד

לפני שהחום ממיס את מוחי לחלוטין, מיהרתי לנסות את משקה האנרגיה הבריא שהוציאה חברת אלטמן.  מי עלול לסבול מתופעת עייפות הצהריים, למה זה קורה ואיך נוכל לתפקד היטב מבלי לדחוף לגופניו קפאין וסוכר

ימות הקיץ האלו הורגים אותי ברכות, את כולנו, אני מניחה. בבוקר אני עוד איכשהוא סוחבת את גופי הרפה ומצליחה להנפיק שאריות ממוחי , ואולי לשלוח ארבע מיילים ולכתוב 200 מילה, אבל החל מהשעה 13:00 לערך, אני לוקה בטפשת צהריים, עיני מנקרות מול מסך המחשב, ידיי רועדות ואני כל כך רוצה לישון (חכי כשיהיה לך עולל בעגלה, ותשני 3 שעות בחודשיים, ודאי צוחקת עכשיו אם צעירה אי שם).

בסתיו- חורף אפילו אתפוס תנומה ברכב שלי, גם אם איזה ילד יעבור ויחשוב שהתעלפתי. בקיץ זה בלתי אפשרי לישון בתוך פח לוהט, אלא אם ממש בא לי לעבור לעולם הבא.  אם אין בהישג ידי אייס קפה עתיר קרח, סוכר וחלב מרעננים אך לא רצויים, אני פשוט אנקר בבזבוז זמן מוחלט.

היות וגזרתי חשובה לי, כמו גם הרצון להשאר עם כמה שקלים בכיס, הבנתי שאני חייבת למצוא פתרון מדויק יותר לנפילות האנרגיה האלו. רווח לי כשהוזמנתי למסיבת עיתונאים ובלוגרים של חברת אלטמן שהשיקה את PUSH -משקה אנרגיה חדש על בסיס צמחי. ואז התברר לי שיש תקווה בריאה יותר, ובעיקר שאני לא לבד במלחמתי הנואשת מול פגרת הצהריים.

מכיוון שרבים מאוד בעולם נמסים בשעות הצהריים לכדי עיסת ג'לי עצלה, הלכו וחקרו את המכה הזו, והיא קיבלה הגדרה מסודרת. ובפעם הבאה, אתם יכולים להגיד לבוס, "סלח לי שלא עמדתי בדד ליין, אני בשעת PLD". או שתתמודדו, עם קצת עזרה מידידתכם הנאמנה. אבל קודם רגע של מדע לעייפים:

תופעת ה- Post Lunch Dip syndrome) PLD) קשורה לשעון הביולוגי ובאה לידי ביטוי בעייפות בלתי נשלטת המתרחשת בין השעות 13:00 ל- 16:00 ללא קשר למה אכלת בארוחת הצהריים. זה תוקף בעיקר את גילאי 18-45, שעייפים מחייהם האינטנסיביים, וכמה לא מפתיע, יותר נשים מגברים.

עובדים קשה ולא ישנים מספיק. מתעוררים עם משקה PUSH של אלטמן
עובדים קשה ולא ישנים מספיק. מתעוררים עם משקה PUSH של אלטמן

באופן טבעי ואוניברסלי, בין השעות 13:00 ל-16:00 בצהריים נפתח בגוף "שער שינה": המערכות הפיזיולוגיות שלנו מאטות את פעילותן ומורידות קצב. לרוב נוהגים לקשר את תחושת העייפות לארוחת הצהריים, אבל האמת היא שכמעט אין קשר לארוחה עצמה, ועובדה שאנו לא "נופלים" אחרי ארוחת בוקר או ערב.

על פי נתוני ה-OECD לשנת 2013 ישראל חמישית בעולם במספר שעות העבודה השבועיות. (נתון שדי מפליא אותי, כשבדרכי לעבודה, אני רואה את בתי הקפה מפוצצים באנשים). ואנחנו לא ישנים מספיק, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת שרוב הישראלים ישנים פחות משש שעות בלילה.

אנחנו יכולים לדחוף לגופנו עוד משקאות אנרגיה מלאות סוכר וקפאין  וממתקים זבליים. הסוכר מקפיץ ואחרי כשעה זורק אותכם בתחושת עייפות וריקנות. קפאין עובד על חלקנו, אבל מסתבר שהגוף מתרגל אליו במשך הזמן.

יש תחליף עדיף: צוות מומחים מקצועי של חברת אלטמן, פיתח את משקה PUSH. המצאה ישראלית  בטעם לימוני מרענן, מאושרת על ידי משרד הבריאות, מכילה פורמולה המורכבת מ – 3 תמציות צמחים: ג'ינקו בילובה, גווארנה וסמבוק אשר יעילותם הוכחה מדעית בשיפור ביצועים וערנות קוגניטיבית. נוסחת המשקה כוללת  סוכר פירות ייחודי בשם Fruit up המסייע במניעת נפילת הסוכר בשעות הצהריים.

המשקה טעים בהחלט, הוא ללא ממריצים מלאכותיים, וללא חומרים משמרים ומכיל רק 9 מ"ג קפאין טבעי מצמח הגוארנה . שני מחקרים קליניים במרכז הרפואי רמב”ם בשיתוף עם הטכניון בדקו את היעילות של PUSH בהשוואה לקפה ופלסבו. נמצא כי המשקה מביא לשיפור הביצועים ללא עלייה בדופק ולחץ דם, בניגוד לקפאין. אחרי 120 דקות, נמצאה יעילות רק ל- PUSH ביחס לפלסבו. אפקט הקפאין נעלם.

זה לא יגרום לי לוותר על הקפה, (גם עינויים בשבי לא יגרמו לכך), אבל בדקתי את PUSH על גופי בשלוש סיטואציות: 1. בשעת הצהריים הנוראיות, בעודי עובדת באותו היום מהבית ללא גירויים חברתיים. 2. לפני הליכה ארוכה בעלייה קשה של שדרות הציונות, אחד הרחובות התלולים בחיפה (וזה לא נהיה קל עם השנים ) 3. בזמן כתיבה בשעת לילה מאוד מאוחרת לקראת הגשת כתבה גדולה לעיתון.

הרגשתי שהמשקה מעורר אותי, באופן טבעי שכזה, זורם, בלי להרגיש שהכנסתי זבל לגוף. הוא מרענן ודל בקלוריות, רק 40 לבקבוקון אישי. לא השוויתי לקפה, או לשנת צהריים מספקת אבל הרגשתי מחוזקת קמעה והצלחתי לעמוד ביעדיי.

המשקה משווק ברשתות הפארם, בתי המרקחת חנויות טבע , וחנויות נוחות. מחיר מומלץ לצרכן לבקבוקון אישי הינו 6.90 שקלים. שישיה אמורה לעלות כ-39.90 שקלים.