בנק – הוא לא רק ידיד הוא גם חבר נהדר

מכירים מישהו שאוהב את הבנק שבו מתנהל חשבונו? שיקום…..
מכיר מישהו שחושב שהריבית שהוא משלם היא מתאימה? שיקום…..
מכירים מישהו שחושב שאת כ-ל העמלות צריך לשלם? שיקום…
אף אחד לא קם…….איזו הפתעה……

בחורה עם מחשב נייד

אני שונאת את הבנק. אני שונאת את ה"בנקאים" , אני מתעבת את המבנה שבו מצוי חלק מכספי….(אפשר לחשוב ולהתחיל לחלק את כספי היירושה..). בערך כל יומיים מגיע מכתב מהבנק (ואיך לא ידעתי עד היום שאנחנו בכאלה קשרי ידידות ותכתובת אישיית??) שמספר לי בדיעבד בכמה עמלות חוייבתי (למה? חיים זו סיבה לחייב בעמלה??) ומהי הריבית שאני משלמת על סטטוס המינוס. מה קרה? מלחמה? אולי יקרה פעם הנס שאני אפתח את תיבת הדואר ואמצא שם גלוייה מעוטרת בפרח והמילים: בוקר טוב מאחל לך בנק……., אבל זו מן הסתם סוג של פנטזיה.
מן הסתם אני ידועה כמי שמתעבת את שעות הבוקר ובשעונים הפרטיים שלי אני רוצה לנסות לעצב כאלה ששעות הבוקר לא מצויינות אפילו על לוח המחוגים….(מישהי שמעה פעם על פטנט כזה??). השעה משהו כמו תשע (ולפי הטלפון אני מבינה שזה סוג של בוקר), בקול מעצבן וחסר סימפטיה אני נוהמת משהו כמו : ה-ל-ו…..מי זה? בקול עליז (כמעט כמו בשיר בקצב היפראקטיבי) אני שומעת : מדבר לואיס מהבנק (בדרך כלל אני מחבבת דרום אמריקאים אבל אף פעם, ממש אף פעם לא בשעות הזויות כאלה של בוקר), אני פוקחת חצי עין תורנית ומשאירה עין וקצת סגורות ושואלת אותו : לואיס, תגיד מה רצית וכדאי שזה יהיה משהו מאד מאד חשוב. שלוש שניות של דומייה  ולואיס שכנראה בזמן הזה הבין שהעיר אותי משנתי יורד בטון הדיבור למשהו יותר נינוח ומנסה לספר לי שהוא רצה רק לשאול מה שלומי. לך לעזאזל לואיס, אתה רצית לשאול מה שלומי??? ממתי מעניין את הבנק מה שלומי? התחלתי לדאוג……
תראי אומר לואיס ובקול שלו אני שומעת סוג של חרדה – רציתי רק להזכיר לך שיש חריגה (וישר מרגיע לא, זה לא נורא) ולא רציתי שלא תהיי מודעת – אז במיוחד בשבילך טרחתי להרים טלפון להזכיר לך…….וואלה לואיס, איש גדול אתה. גם הערת אותי בבוקר. גם איחלת לי בוקר טוב ואפילו טרחת להודיע לי שיש לי חריגה בחשבון…..איזה איש גדול אתה, ענק !!!!!! מי עוד בעולם היה רואה ודורש בשלומי ופותח כך את יומי??  זה יכול להיות רק מי שמסתכן בחייו. הנהנתי משהו כמו אההה……טרקתי את הטלפון וחזרתי לנסות לישון.
אבוד לי. תגידי, אני אומרת לעצמי: לואיס יודע שהוא העיר אותך והוא יודע בכלל למה? לואיס – עלייך מוטלת עכשיו המשימה לשפר לי את היום. אתה הרי רוצה לשמור עלי כלקוחה, נכון? הבנק הוא ידיד – ככה אתם אומרים ? אז בוא תחבר את כל הפקטורים האלה יחד ותענה לי אם אתה באמת מאמין שככה בונים ידידות או חברות. ת'אמת לואיס….נראה לי שאתה יודע את התשובה.
החלטתי שאם כבר הרסו לי את היום, השחיתו לי את הבוקר, אולי זה הזמן להפציע אל מרחבי הבנק, מה יש? פעם אחת נכיר את הנפשות הפועלות, נראה מי מנהל את המחלקה , מי הבנקאי האישי שלי שמחביא ממני את כל המתנות שמקבלים בערבי חגים או סתם כשרוצים להתחנף ללקוחות, בוא נראה את הליגה הזו……מה יש? להעיר לקוח בגלל חריגה מזערית (נשבעת לכם – משהו שלא ממש ראוי לציון…..ובטח שלא לשיחת טלפון) זה בסדר, עכשיו תשלמו על זה בכוס אספרסו ומבחינתי תחצו את הכביש לבית הקפה ממול ותדאגו לי לקפה נורמלי ולא למים מעופשים עם כפית נס קפה.
התחלתי את הבוקר על קרבי, ואני שונאת בקרים כאלה, זה הורס לי את כל היום, אבל אם כבר היה מישהו שעשה את זה – בוא נראה איך הבנק יתמודד עם אנשים שלפעמים קצת חורגים בהבנת המשתנים.  תוך משהו כמו שעה וחצי-שעתיים הגעתי לשם, לפני שיצאתי אספתי בחופזה את כל הניירת שהגיעה מהבנק בתקופה של חודש בערך – שיהיה לי על מה לריב איתם, אפשר לחשוב שאני ממש יודעת מה לקחתי……..אבל לריב אני יודעת…וביום שמעירים אותי בשעה הזוייה מגיע להם שאני אריב איתם.
וככה….כל נייר וכל מכתב שהגיע אני יושבת מול לואיס וטוחנת לו את המוח – תגיד….למה הריבית כל כך גבוהה….ולמה בבנק המתחרה לכם מאחדים פעולות ולוקחים עמלה אחת על שלוש הוראות קבע , למה אני תמיד צריכה לשלם את הריביות הכי גבוהות בשוק ומחוייבת על רבע מילה או שתי אותיות שהודפסו? תגיד לי למה לואיס? הבנק  החליט להתעלל בי אישית או שהוא חושב שבגלל שאני אשה – אין לי מושג ואני לא בודקת….אז ככה מותק, נכון, אני אשה – אבל זו לא מחלה חשוכת מרפא , זו אפילו לא מחלה אנושה….., כן, אני בודקת, אני משווה ריביות, אני שומעת את התחזיות של סטנלי פישר, אני שומעת מה קורה בבורסות העולם, אני יודעת מה המגמות של הדולר והאירו, ואני אפילו יודעת אם הנאסדק עלה או ירד ובכמה נקודות ואיך זה משפיע עליי אם בכלל. אני מנסה להמר באיזה פק"מ או מק"מ לשים קצת כסף, ולמה כשהעו"ש בזכות אתה נותן לי אפס ריבית, ואם הוא יומיים בחובה – אתה מזעיק אותי בשעת בוקר מוקדמת ומודיע לי שיש לי חריגה ושוחט אותי בריבית שיכולה לכסות את החובות של כל הבנקים בישראל?
לואיס – אני יודעת, אתה לא הבנק והבנק זה לא אתה ולא שלך ולא של אמא שלך, יחד עם זה גם אני לא בקשרי משפחה עם הבנק, אני בקשר שמחוייב המציאות ורק אם תפנקו אותי קצת : שני סטים של ספלים גדולים לקפה של בוקר (כמו שקיבלתי לפני שנה בראש השנה), שעון , עט , לוח שנה – משהו….תן איזה יחס ותראה איך אני הופכת לאהובתך – לואיס מתוק שלי. תראה, אני לא קטנונית, אני סתם בנאדם שחירבת לו את הבוקר וכנראה את היום אז נראה אותך לפחות מפצה אותי…..כן, קיבלתי יומן….הפכתי להיות המאושרת באדם, הצלחתי להוציא משהו קטנטן מהבנק, הרגתי את המערכת !! כל הכבוד לי !!
זה לא שאני עילגת בנקים או כספים, זה לא שאני מאותגרת בורסה, אני לא אשפית ואני לא יושבת מול המסך ורואה איך המניות עולות ויורדות ומה המגמות והתחזיות, ממש לא, אני יודעת באופן כללי , ומה שאני רוצה לדעת ועדיין לא הבנתי או ידעתי – אני מחזיקה "מכר שלא יחסר" – מסוג האנשים שהוא הממונה על ההסברים להקבצה ב' של אנשים כמוני שצריכים מדי פעם להיות בקשר כלשהו עם הבנק.
אווו…….ועכשיו נעבור שלב, עכשיו צריך להתחיל להתמקח, אני רוצה להוריד ריביות ולקצץ חלק מהעמלות. יש כמובן את הגישה הקלאסית ,זו שבדרך כלל לא עובדת ואם היא עובדת – היא בדרך כלל לא נושאת תוצאות מרשימות. אלה שבאים עם הסיפור הידוע של "עשיתי סקר וקיבלתי שם תנאים הרבה יותר טובים…." – יקיריי ויקירותיי, אפשר להקליט פעם אחת ולסמן וי ליד כל לקוח פוטנציאלי שבא להתמקח על גובה הריבית.
אז ניסיתי ועשיתי – שום דבר שצריך לרוץ ולספר לחבר'ה לא יצא. אולי הורדתי קצת את הריבית ומחקתי עמלה או שתיים, אבל הוספתי קמט לזוית העין, ואתם יודעים כמה עולה קרם עיניים טוב באמת? כבר הפסדתי….לא יעזור, חרא של יום, כבר אמרתי!
כולם בוכים עכשיו על המצוקה הכלכלית והצונמי שסוחף את כל הכלכלות והבורסות ולי בעוונותי נגמרה קופסת הטישיו שהייתה מונחת כאן, ממש מצוקה כלכלית, כמעט הצלחתם לשכנע אותי, אבל טיול שנתי קטן במרחבי שלושת הקומות שבבנק – הוכיחה לי שהמצוקה לא ממש גורמת למישהו שם רעב. כל האווירה שם היא כמו של בית מלון, מרצפות שיש, כורסאות מנוחה מעור (חבל, אולי ייקנו לי כורסת טלוויזיה – שלי כבר באמת ישנה), מוסיקת מעליות ישנה מתנגנת לה חרש, מיזוג נעים בכל מקום ובכל חדר – אז מה? ככה נראה מוסד כלכלי שנמצא בסכנת קריסה? אולי במקום לבזבז את הכסף שלי ושל עוד המון כמוני, אולי במקום לשחוט אותי בריבית כזו – אולי תאספו מאיתנו קצת פחות כסף גם אם כסאות ההמתנה לא ייראו כמו במלון חמישה כוכבים? מה דעתכם? נעשה נסיון בשנה הבאה.
ידידינו לואיס מתחילת היום והשתלשלות האירועים היה בטוח שזהו…….שהוא נפטר ממני כי נפרדנו, אבל הוא לא יודע שפרידה אחת זה היה רק סיבוב ראשון, אחרי סיבוב בשאר המחלקות ואספרסו ואחרי שרשמתי התאוששות מסויימת, חזרתי אליו וראיתי ישר איך איבד את חדוות החיים, ניסיתי (בחיי שניסיתי) לפתוח בשיחת חולין של מה נשמע ואיך המשפחה (לא ישר ענייני כסף – זה לא יפה יגידו בגלות הפולנית במשפחה שלי) והוא ממשיך ומתנצל על הריביות והעמלות.  מ'כפת לך אני אומרת לעצמי? תני לו עוד כמה דקות להתפתל? רק את צריכה לסבול ? איך אומר נתניהו? "עקרון ההדדיות" – אז יאללה, נתתי לו כמה דקות להזיע ואחר כך באמת שהפכתי לממתק טעים.
אל תבואי רק שנדמה לך שאנחנו דופקים אותך – תבואי לבקר, את יודעת כמה אני שמח, נכון? בלב ובשפתיים אני מסננת "מה זה יודעת, מה זה נכון" – אין בעייה לואיס, אתה צודק , אני באמת צריכה להפגין יותר נוכחות, אבל מה? שתדע לך….פעם הבאה אני באה לך בהפתעה…..שתהייה בהיכון כל הזמן וכדאי שתשתדל קצת יותר בשליש הבא – יש לך את הנתונים והפוטנציאל לעשות את זה…….- אז תשתדל ותראה לי שאתה יכול. …:)
(מזכיר למישהו את המשפט האלמותי שאמרו להורים שהיינו בכייתה ג'-יב')
לילה טוב