בניית גגות בבניה ירוקה

בחורה עם מחשב נייד

עד לאחרונה, שילוב בניית גג בבנייה ירוקה נחשב לנדיר. עם זאת, בעקבות המודעות הגוברת בקרב הציבור הכללי לשינויי האקלים ולדאגה מתחום זה, יותר ויתר אנשים בוחרים בבניית גג בדרך שתסייע לבודד את ביתם, להפחית את הזיהום בשטחם ולחסוך בעלויות אנרגיה (וכן להאריך את אורך החיים של הגג, אשר יכול להחזיק כמות זמן כפולה יותר מאשר בסוג בנייה אחר).

גג כהגנה טבעית על הבית

על מנת לבנות גג בשיטה זו, יש לשכור את שירותיו של מהנדס בניין על מנת לוודא שגג הבית יכול לעמוד במשקל עודף (אשר יכול להיגרם כתוצאה מהצטברות חריגה של משקעים). בנוסף, רצוי לשכור את שירותיהן של חברות בנייה מנוסות בתחום, על מנת לוודא שמסביב לגג תותקן שכבה עמידת מים וכן יתבצע חיזוק באמצעות הוספת שכבות בידוד. בנוסף, על הגג להכיל פינות מעוצבות כדי למנוע מצב של גלישת צמחים מעבר לקצוות.

מספר פרטים טכניים אודות בנייה מסוג זה

ראשית, העלות הכספית בבניית גג זה אינה זולה. העלות משתנה בהתאם לאזור בו גרים, לאנשי המקצוע ששוכרים וכמובן לבית עצמו ולגג אותו רוצים להתקין. העלויות משתנות החל מעשרות שקלים ועד למאות שקלים עבור כל יחידת ריבוע שמותקנת. אורכו של הפרויקט הנו מספר ימים, והזמן המומלץ לבנייה זו הוא בעונות העונה שאינן גשומות. בנוסף, חשוב להנפיק אישורים מיוחדים מהרשויות המקומיות באשר לסוג השכבות המבודדות שמותקנות בגג וכן באשר לשינויים שנעשים במבנים קיימים (במצב שבו נעשה שיפוץ במבנה ישן).

צורת הבנייה

לאחר שמהנדס הבניין התקין את שכבות הבידוד ובדק את עמידותן בפני מים, הגג עצמו מוכן להתקנה. קיימות שתי שיטות עיקריות לבצע פעולה זו: שימוש במערכת מודולרית והכללה של טסיות צמחים, והוספת אדמה וצמחים כפי שנעשה לשכבות קרקע. היתרון בבחירה במערכת המודולרית היא שהיא מגיעה מוכנה כבר, כך שאין צורך לדאוג האם הצמיחה אכן תיקרה. בנוסף, שיטה זו מעלה את העמידות בפני מים. החיסרון בשיטה זו הוא שקיים מחסור במגוון אפשרויות העיצוב.

אופן ההרכבה במערכת המודולרית

לרוב, הצמחים חייבים להיות בשורה אחידה, ויש צורך לחתוך כאלה שגולשים מעבר לקווים הברורים. כאשר מתקינים את המערכת, איש המקצוע יסמן בצורה מדוקדקת את כל חלק ולבסוף ייצור שורה שבה ניתן יהיה להוסיף את הצמחים. כך ניתן להתאים את הצמחים לטסיות בצורה מדוקדקת, ולהבטיח בידוד יעיל יותר של כלל הבית.

החשיבות בבנייה זו

אין ספק כי בנייה ירוקה עדיפה במובנים רבים על סוגי בנייה אחרים. ניצול הסביבה הטבעית מפחית את אפשרויות הזיהום הן בקרב הסביבה החיצונית והן בפנים הבית. בנייה זו עשויה לשפר את איכות חייהם של הדיירים במובנים רבים, והחשוב שבהם הוא הירידה הדרסטית בתחלואות שונות שנגרמות עקב הבנייה המתועשת