"בנות" משנות מציאות

המילה "בנות" לא סתם גורמת לנו להרגיש חוסר נוחות כשהיא נאמרת במיוחד במקומות העבודה שלנו . בסאב טקסט שלה מסתתרת "פטרונות" "פוגענות" וניסיון להכליל אותנו.

במסעדה, בבית הקפה, ובמיוחד במקום העבודה שלנו – אל תקראו לנו "בנות". כי כשאתם קוראים לנו "בנות", מה שאנחנו שומעות זה "ילדוֹת". כשאתם קוראים לקבוצה של נשים "בנות", זה אולי נשמע תמים, ואולי יש מי שאפילו רואה בזה משהו חביב, שמחזיר אותה לילדוּת וכאילו מצעיר אותנו בגיל, אבל האמת היא שהשימוש במילה "בנות", שמופנית לקבוצת נשים בפורמים מקצועיים, במקומות עבודה או אפילו בקפה השכונתי מעורר אצלי (ולא רק אצלי) קונוטציה לאו דווקא חברית וחביבה, אלא יותר פוגענית ומקטינה.
מעניין מה היו אומרים גברים אם היו פונים אליהם בבר השכונתי או במקום העבודה כ"בנים"?

קרדיט- פליקר
קרדיט- פליקר

אז הנה ארבע סיבות (לפחות) לכך שאנחנו לא "סתם בנות":
1. "בת" היא ילדה או אישה ביחס להוריה. אבל אנחנו לא הבנות שלכם, אנחנו הבנות רק של ההורים שלנו. כך שאנחנו לא שייכות לכם, והניחוח שעולה מהשימוש במילה הזאת כשמפנים אותה לאישה בוגרת הוא ניחוח פטרוני. אנחנו כבר נשים בוגרות, מתוחכמות, ולא ילדות נאיביות. יש לנו ניסיון חיים עשיר, כך שהשימוש במילה "בנות" מבטל באבחת מילה את כל ההישגים והתבונה שצברנו.
קרדיט - פליקר -
קרדיט – פליקר –

2. בשירה, בספרות ובהוויה הישראלית, השימוש במילה "בנות" הוא לרוב בעל גוון רומנטי, מיני לעתים, כמו למשל בשיר "בנות" של דניאל זילברשטיין וניר ממון ("…בנות, בנות/ הן כמו, אוו… אחת נוגעת/ אוו… שנייה פוגעת/ אוו… שלישית משגעת/ או, או, או/ אוו…אחת מושכת/ או…שנייה נושכת…"
או בשיר הוותיק "ישנן בנות" של יורם טהרלב ("ישנן בנות, ישנן בנות/ אשר יוצאות עם כל אחד/ אם הן רואות בחור נחמד/ הן מוכנות לטוס מיד/ איתו אפילו עד אילת…"
אז כשאתם רואים אותנו כקבוצת "בנות" אתם בעצם משייכים אותנו מיידית לקבוצה קלת דעת של בנות שייעודן לשרת את ה"גברים".(והדוגמאות רבות מני ספור.)
קרדיט- פליקר
קרדיט- פליקר

3. כשאתם פונים אלינו באופן הכוללני "בנות", אתם ישר קובעים שהמגדר שלנו מגדיר אותנו, במקום להתייחס אלינו כאל פרטים בני אנוש, בעלי יכולות וכישורים שאינם תלויי המין שאליו נולדנו.
4. עברית שפה קשה, כידוע, שלא ממש מייצרת שוויון בין המינים. אבל כשם שאינכם פונים במילה "בנים" לקבוצת גברים, כך צריך גם להקפיד לא להשתמש במילה "בנות" כשפונים לקבוצת נשים.
ונכון שיש מקומות שגם אני מוותרת ומרפה כמו באימון הכדורסל בימי ראשון בשעה 21:00 כשהמאמן מכנה אותנו "בנות" והוא הגבר היחיד שמוטרד בסביבה ובאתי לפרוק על המגרש את כל הכובעים
באימון כדור סל
באימון כדור סל

אבל אחרי שהבהרנו את הסאב-טקסט שמסתתר מאחורי השימוש במילה "בנות", שאני מאמינה שכבר לא נשמעת לכן כמילה "תמימה" או "לא מזיקה", חשוב שנעמיד דברים על דיוקם, כי שפה יכולה לשנות ואפילו ליצור מציאות. אז אל תקראו לנו " בנות" בטח לא במקום העבודה שלנו או בפורמים המקצועיים שאנו חברות בהן

תודה לליאת, לני וקהילת סלונה על התגובות עזרתן לי לדייק את הנושא
הכותבת: אתי כהן פעילה חברתית לקידום נשים