בלי "הפי אנד"

לסיפור שאני הולכת לספר אין סוף טוב. את הסיפור הזה , בניגוד לסיפורים אחרים שאני מכירה ומספרת, אי אפשר כבר לשנות.

לא תהיה לו התחלה חדשה, אחרי  סיום של  תקופה קודמת קשה יותר  כי הסיפור הזה מסתיים במוות,  הדבר הסופי ביותר שאנו מכירים  בעולם הזה,דרך אל חזור.

 

בחרתי לספר את הסיפור הזה, בכל זאת. כי הוא סיפור מעורר השראה.  סיפורה של אשה שדמתה לעוף החול ,עד שאדם, בשר ודם, עצר את מעגל חייה.

אתן חייבות לקרוא את הסיפור של סוהא. אתן חייבות את זה לעצמכן, לבנות שלכן, למשפחה שלכן  ולחברה שלנו.

כולם חייבים לקרוא את הסיפור של סוהא, כדי לזכור אותה ואת חברותיה- הנשים שחייהן נעצרו באלימות.

עולמות שלמים אבדו אבל  בקושי רב תבחינו בכותרת צדדית על הנושא הזה בעיתון. "( עוד) אשה נרצחה על ידי…"  יגידו אותיות שחורות לא גדולות במיוחד ויסתמו כך בשקט את הגולל על חיים מלאים,שותקות במקום בו היתה צריכה לעלות צעקה.

הסיפור של סוהא:

היה היתה , לפני תקופה  לא ארוכה, אשה  מלכה, אנרגטית ונמרצת, רהוטה  ומשכילה. היא היתה  אשה ואם. גננת , מדריכת קארטה ורוכבת מקצועית. אהבה ספורט  ואהבה את החיים.  מיוחדת ומעניינת  שבלטה בכל מקום אליו הגיעה. כבר בילדותה התאהבה בספורט,  האתגר והעוצמה שבענפי הספורט השונים התאימו לאופי החי   שלה ומאז לא עזבה אותם.  על פני השטח היו לה חיים טובים. מלאים בדברים שרצתה וחוויות שאהבה. מוקפת משפחה , חברות , תלמידים וילדים.  בת 39  בשיא החיים והפריחה , ואז הכל נעצר.

 

היא היתה בת 39- קראו לה סוהא מנסור. והיא נרצחה לפני כשבועיים וחצי , בחניון ביתה שבטירה. החקירה בנושא עדין מתנהלת ובינתיים לא נעצר אף חשוד במעורבות למעשה. כך שפרטים רבים על האירוע עצמו, לא אוכל לתת לכן. רק אספר , שמצאו אותה ללא רוח חיים במכוניתה שבחניה.

שבוע לפני שנרצחה  סוהא  הגישה (שוב) תלונה במשטרה  כנגד בעלה  בנפרד.  כבר  שנתיים שהם מנהלים  הליך גירושי מורכב.

בשום  חברה גירושין אינם דבר שקל להתמודד איתו. גם בחברה הערבית-  לא מקבלים את הרעיון בברכה.  זה לא מנע ממנה להלחם שוב ושוב על זכותה לחיים טובים יותר ובטוחים יותר.

עם חיוך גדול והרבה אומץ היא התמודדה עם הפחדים שגברו מבפנים ועם ההטרדות מבחוץ. פעם אחר פעם התלוננה   על הטרדות, על איומים. דברה על הקושי ומצאה  כלים ודרכים  להתמודד איתו. במקביל המשיכה את שגרת חייה. כי יש לה בית משלה, ועבודה. והחיים צריכים להמשך…

סוהא מעולם לא הרימה ידיים, מעולם לא ויתרה שום קרב. לא נכנעה לקשיים פיזיים או נפשיים.   תמיד היתה מוכנה להכל, עם עוצמה פנימית אמיתית שעמדה בכל אתגר.

מותה הטראגי  כל כך, היכה בתדהמה את תושבי טירה. זו עלית מדרגה באלימות, אמרו,  חייבים לעצור את זה, בשביל כולנו.

תהלוכת הלויה שלוותה אותה בדרכה האחרונה היתה בין הגדולות שידע הישוב. ארבעת ילדיה , יחד עם משפחתה המורחבת, ועוד אנשים  רבים שהצטרפו כדי להזדהות עם  האבל והצער הלומי צער על פרידה בלתי נתפסת ומיותרת.

חברותיה לעבודה סיפרו שילדי הגן ,אלה  שהעולם  עוד לא השחית את נפשם , שואלים בחוסר אמון "מי הרג את המורה  שלנו, ולמה?"

לשאלה זו לעולם לא תהיה תשובה מספקת. כי אין סיבה ואין הצדקה לרצח ולאלימות כנגד נשים.  בשום חברה, בשום מגזר, בשם  אף אדם ואף אמונה.

 

לו  היתה היום בחיים, אולי  היתה משתפת את הפוסט הזה.

מי יודע,  אולי היא היתה   מוסיפה וכותבת מעל כמה מילים משלה. מנסה להעביר את המסר הבא שלפיו היא חיה כל חייה:

"לעולם אל תשתוקנה, לעולם אל תוותרנה על  זכותכן לחיות כמו שמגיע לכן.  הייתי שם, אני יודעת שזה אפשרי. אל תוותרי, כמו עוף החול, גם את תמיד יכולה להתחיל מחדש."

אבל  כתבתי בתחילת הפוסט, לסיפור הזה אין "הפי אנד" .סוהא  כבר לא תדבר על זה יותר.

 

חיים  תחת אלימות, הטרדות  ואיומים- אינם חיים.

הגיע הזמן שכולנו נאמר זאת מעל כל במה אפשרית.

בת קול תצא מקצה הארץ עד סופה  ותצעק  על כך, והשמיים יבכו על כל ילדים שמאבדים את אמם  ומורתם. על כל החיים המדהימים האלה שנחתכים באכזריות לא אנושית  על ידי בני עוולה.

שמיים יבכו וגם אנחנו.

והמילים של  רחל שפירא, בביצוע של ריקי גל, ינסו לנחם:

היי שקטה, עכשיו הכל בסדר
אפילו המחנק עומד להשתחרר
זה לא הגיהנום ובטח לא גן עדן
זה העולם שיש ואין עולם אחר.היי שקטה כאילו אין בך דופי
כאילו האוויר נותן לך הגנה
כאילו הצרות כבר מתגבשות ליופי
כאילו מעפר פורחת שושנה.היי שקטה כמו לא עברת אף פעם
כמו לא היית צרימה בנוף המטופח
כמו ראית כף יד בתוך אגרוף הזעם
כמו אלומת האור הנה מצאה אותך.

 

fainy
חרדית, פעילה חברתית , אשה ואמא מאושרת, עדיין מתמודדת עם הכל אבל עם חיוך יותר גדול