בית חולים לצבים

כשאנחנו אומרים "צבי חמודי" הם שומעים "צבי טעימי"

לא הייתי בטוחה לגמרי למה לצפות מסיור במרכז להצלת צבי ים במכמורת, האמת שניסיתי לתאם אותו כבר לפני שנתיים, אבל אסור מתחת לגיל 6 , ועד שהילד עבר על האתר של רשות שמורות הטבע והזכיר לי, שכחתי מה רצינו בכל. המדריך קיבל אותנו בחניה כדי ללות אותנו פנימה והחוצה, כי בי"ס מבואות ים פחות אוהבים שמסתובבים להם בבי"ס ובעיקר כדי לוודא שכולנו נצא ביחד בזמן ולא נישאר להסתובב לאף אחד בין הרגליים.

IMG_2052

הסיור התחיל בהסבר על צבים, מסתבר שיש הרבה סוגים מהם, חומים,ירוקים,שריון רך, טורפים ונושכים או סתם חוששים בצדק מבני אדם. המרכז להצלת צבי ים התחיל כשיניב לוי מצא צבה פצועה לפני 20 שנה ולא היה לו לאן להביא אותה. רשות הטבע והגנים פתחה את המקום והם טיפלו עד כה ב 800 צבי ים. ולמעשה הסברה היא שהם הם לא היו עושים את פעולות השיקום שלהם המין הזה היה נכחד זה מכבר מישראל.

IMG_2097

למדנו שצב ים יכול לישון 10 שעות מתחת למים על נשימה אחת, וזה מזל גדול בעיקר כשצריך לעשות לצב הנשמה כי הוא נושם פעם ב5-10 דקות.

IMG_2056

צבגון אדום אוזן פעם היה מותר להביא כחיות מחמד אבל אנשים שחררו לטבע וזה מין פולש שנושא עמו סלמונלה, היא אינה מזיקה לצב אבל בהחלט מזיקה לבני האדם. ה snapping turtle הגיע מארהב מין טורף , הביא אותו אדם פרטי כחיית מחמד בלתי חוקית ואז הוא גילה שצב ים גדול וטורף באקוואריום ביתי זה קצת פחות נחמד. אז הוא שחרר אותו בקיבות העוגן ושם בעזרת עירנות הדייגים התבצע אחריו מרדף.

המדריך מספר שלצבים יש אופי ,צב שמפחד מבני אדם צולל וצב פצוע לא יכול לצלול כך שאם מגיע צב חום טורף שלא מסוגל לצלול כמו חיימס הצב שבמרכז ,הוא נכנס להיסטריה אם מתקרבים.למשל הצב יעקב הגיע עם פגם בעייה בציפה, אז שמו לו מצופים כדי שילמד לצוף חזרה וכיוון שהגיע עם מחלה בריאות לא בריא לו להשתולל לקח לו 3 חודשים להחלים, ואי אפשר היה להתקרב. נגה הצבה פגעה לה סירה בראש ויש לה פגיעת מוח ולא מקרבים אליה אנשים. מבחינת הצבים אנחנו בסיור להקה של בני אדם שבאו לטרוף אותם, אנחנו אומרים "צבי חמודי" והם שומעים "צבי טעימי".

IMG_2089

הצב נולד קטנציק בגודל של קופסת גפרורים ובמשקל של גבינה צהובה. על כל 100 ביצים שורד 1 ו-99 ביצים נטרפות, מסקנה היא מעניקה אוכל לבעח רבים, לכן אם הצב ייעלם תיעלם חלק מאספקת המזון. היום אומרים ש1-3 מ 1000 ביצים הופכים לצב בוגר.

IMG_2076

הצבה לא מוצאת מקום להטיל כי אנשים בונים מרינה או טיילת, ואז הצבה שעולה ולא מוצאת חוף או שבני אדם וריחות ומוזיקה מבהילים אותה חזרה אל הים שם היא מטילה במים והביצים הבוקעות טובעות, פעם היה מותר לדוג ולאכול היום מוגנים על ידי חוק הגנת חיות בר. גם צפע ארסי הוא מוגן למעשה נחש ארסי בטבע מותר להרוג רק אם מנסה לתקוף. הדייגים מצידם לא תופסים בכוונה אבל תאונות קורות ואז אם הדייג נחמד אז הוא יביא את הצב למרכז הדייג לטיפול. צב פצוע ששוחרר למים אחרי שליפה של קרס דיג לא ישרוד וימות. בכל מקרה שנתקלים בצב ים פצוע בחוף או בלב ים, שנפלט לחוף ללא סיבה או אפילו צב מת יש לדווח על כך בהקדם למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו *3639 .

IMG_2100

ולמעשה המטרה האמיתית של מרכז ההצלה בהכנסת האורחים הכפויה שהם נותנים לנו היא העלאת המודעות. כדי שילד שיראה צב ים פצוע ידע להגיד למורה או להורים לאן להתקשר. מספר הטלפון קליל #3639 ממש כמו להזמין ג'פניקה בסיקול ספרה אחת. וזה גם המספר לתיאום סיור, ראו הוזהרתם הסיורים מלאים חודשים מראש בשל אופיים האינטימי עד שייפתח מרכז הצלה גדול וחדש וסביר שגם אז יהיה צורך באמצעי משנה זהירות כדי להבטיח את שלומם של הצבים הפצועים והמפוחדים.

IMG_2096

לפני 100 שנה היו 50000 צבים בישראל על פי ספירה בריטית. היום נשאר אלפית מהמספר הזה. בים התיכון חיים שלושה מינים של צבי ים: צב ים חום, שהוא הנפוץ מבין השלושה, צב ים ירוק וצב ים גלדי. כולם מינים המצויים בסכנת בכחדה. מתוך שלושת מיני הצבים רק צב הים החום וצב הים הירוק  מקננים בחופי ישראל. צבי הים של הים התיכון מטילים בעיקר בחופי האגן המזרחי של הים. מומחים מעריכים שכיום ישנן כ-2,500 נקבות צב ים חום מטילות, ורק כ-450 נקבות צב ים ירוק מטילות. בישראל כ- 150 מטילות חומות, ורק כ- 15 מטילות ירוקות. וההערכה היא שללא המרכז לא היו יותר צבי ים בארץ.צבים פצועים נשארים לבריכת רבייה. צב נכה נטול סנפירים הוא עדיין צב צב בשיאו שיכול לעזור להצלת המין הנכחד.

ממאי עד אוגוסט מתנדבים סורקים את החופים לעקבות הצבה שנראות כמו סמי טריילר קטן על החוף. ומעבירים את הביצים למקום מוגן. שם השמרצבים שומרים עליהם, מכסים ביום בסדין כדי שלא יבקעו ביום, לאבקועים הצבים הבוקעים הקטנים יש חומר שומני אסור לגעת כי המגע מוריד חומר וגם חשוב לתת להם לרוץ לבד כדי שיזכרו לאן לחזור,לוקח 60-70 לצבה להגיע לגיל הטלה. השנה נמצאו 250 קינים בארץ שזה מספר שיא. 20 שנים לוקח להגיע לגודל גדול. ובמהלך הזמן הזה הם מתמודדים עם שועלים, סרטנים גלים גדולים ומפגעים אנושיים בדרך. 20% מהמטופלים הם פגיעות פסולת. לדוגמת צבון שניסה להגיע למים ונלכד בשקית פלסטיק בדרך. צבים שאכלו שקית צריך לנתח לפעמים אפשר לגרום להם בתזונה נכונה להוציא או פסולת שנזרקת מסירות דייגים ודייג.

IMG_2081

האיומים על צבי הים בעידן שלנו הם רבים וביניהם: פגיעה מכלי שיט ושיטות דייג שונות, זיהומי ים, צמצום רצועות חופי הים הזמינות להטלת הקינים בעקבות פיתוח תשתיות, נסיעה על החוף שמעבר להשחתת קיני ביצים גורמת גם לקוליסים (סימני גלגלים בחול)  ובכך מקשים על צבות הים והאבקועים את הגישה מהים לחוף וההיפך. ההערכה היא כי כ-3,000 צבי ים נפגעים מדי משנה מדיג  וחלק ניכר מהם אינו שורד.

 מכמורת

המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים הוקם בשנת 1999 על ידי רשות הטבע והגנים, האמונה על הגנת חיות הבר בישראל ,במטרה לשקם ולהשיב לטבע צבי ים פגועים לאחר החלמה והתאוששות. מאז הקמתו ,טופלו במרכז למעלה מאות פרטים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה ואף חמישה דולפינים. כ- 70%מתוכם שוחררו לים הפתוח. מרכז ההצלה פועל לשיקום אוכלוסיות צבי הים המקומיות בדרכים מגוונות: הגנה פיזית על הביצים המוטלות בחופים , שיקום אוכלוסיית צב הים הירוק באמצעות טיפוח וקיום גרעין רבייה של מין זה, סקרים ומחקר, חינוך, הסברה והעלאת מודעות באמצעי התקשורת, במסגרת השתתפות בשחרור צבים חזרה לים לאחר ששוקמו, ובקיום סיורים מודרכים לקהל . יש לציין שהטיפול בצבים המשתקמים, נסמך רבות על עזרתם של מתנדבים.

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/