בית הצעצועים השבורים/יונתן יוגב

בית הצעצועים השבורים/יונתן יוגב

The House of Broken Toys/Jonathan Yogev

עריכה: הילה בלום.

הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2016

318 עמ'.

"בן אדם, הטוב והרע ומה שקרה במו ידך נברא, והבחירה – בידך נברא."

–          ריצ'ארד באך (מתוך הספר "תעתועים").

הבחירות שאנחנו עושים בעבר לפעמים גם חוזרים לרדוף בהווה.

לנתי הכל מתחיל ששטר של 50 ש"ח מקופל לארבע ותחוב בתוך הארנק שלו, זהו השטר היחיד שהוא לא נגע. כמו דמי שתיקה.

נתי בן 33 עובד בפיצוציה משמרת לילה באשדוד, והשטר אשר נפל מהארנק מזכיר לו זכרונות שהוא לא רצה לזכור, זכרונות מהילדות בבית שבע, בכיתה חי"ת.

שנת 1993 זאת השנה שבה הכל התחיל, החבורה – נתי, ליאור, ישי, דביר, גבי ויוסי, שנה שבה נבחנת החברות, הנאמנות ובוגדנות ביניהם. ויש את תמיר, שהיה החבר הטוב של נתי.

סמים, סיגריות ואלכוהול בשכונת מצוקה בבאר שבע.

אמא של נתי היא אם גרושה, חד-הורית, אבא שלו בקושי רואה אותו ולא משלם מזונות, אך אמא שלו לא רודפת אחרי אביו שישלם, נתי מסתובב עם חבריו כשאמא שלו עובדת משמרות ארוכות בעבודה או יוצאת עם חברה שלה, שושי.

החברות בין נתי לבין תמיר נהרסה בשל הלשנה; אמא של נתי לא ידעה שהוא מעשן, ומשם בין נתי לתמיר עבר חתול שחור, ונתי שהתחבר לליאור, ישי ולשאר החבורה משאיר את תמיר מחוץ למעגל החברים, אך תמיר הוא זה שסופג את האלימות מהם.

בשכונה הפיצו שמועות שקשורות לדורמר הזקן שדי הפחידו את נתי שלא רצה לעבור דרך השביל של הבית שלו, הצעצועים השבורים שהיו בחצר.

שמועות שיכולות להכניס אדם לבית הסוהר, שמועות על פגיעה בילדים.

מה לדורמר ולחבורה? כל זאת ועוד בספר.

הדמות של דורמר הזקן הזכיר לי את דמות הזקן המפחיד שבני משפחתו של קווין מקאליסטר בן ה-8 הפיצו שמועה שקשורה אליו, וגרמו לקווין לפחד ממנו (מתוך הסרט "שכחו אותי בבית 1").

ספר מתח מעולה, מאוד נהניתי ממנו.

מומלץ מאוד!!!

"כשהבנתי שאני בוהה לתוך החלון החשוך של דורמר הלב שלי התחיל לדפוק עוד יותר מהר. זה היה החלון שממנו, כשהייתי קטן, דמיינתי את האצבעות שלו יוצאות ולוקחות לי את העיניים, מתלבשות לי על הפנים כמו רשת העכביש ההיא – ונושכות." (עמ' 52).

בית הצעצועים השבורים