בית האופרה מציג את "פאוסט" – האיש שמכר את נשמתו לשטן

בימינו, אנשים כה עסוקים במרדף אחרי קריירה, כסף, בית והישגים, שלפעמים אנחנו מגלים שעברו חלפו להם שני עשורים ואיבדנו את נעורינו…כך, בדיוק פאוסט הרגיש. הוא כועס על אלוהים ומזמן את השטן, אשר מציע לו הצעה מפתה…

פאוסט01_צילום יחצ
צילום: יח"צ

האופרה "פאוסט"- על פי המחזה האלמותי של גתה למוסיקה של המלחין הצרפתי שארל גונו מגיעה לבמת האופרה הישראלית- בהפקה חדשה בניצוחו של דן אטינגר, מחשובי המנצחים הישראלים בעולם היום, ובבימויו של הבמאי, כוריאוגרף והמעצב האיטלקי הנודע סטפנו פודה.

אופרה זו היא יצירת אומנות הכוללת מספר ז'אנרים: תיאטרון, מחול, מוזיקה ולא פחות חשוב אסתטיקה חזותית נפלאה.

המחזה "פאוסט" הוא טרגדיה בשני חלקים מאת יוהאן וולפגנג פון גתה. המחזה הוא יצירת הספרות המצוטטת ביותר בספרות הגרמנית והוא נחשב על פי רוב ליצירה הספרותית החשובה ביותר שנכתבה בשפה זו. מעבר לכך, הוא הפך לאחד המחזות המצוטטים ביותר בדרמה העולמית.

עיקר פרסומו של גונו היה ביצירות בעלות אופי דתי ולצידן יצירות דרמטיות הנשענות על טקסטים ספרותיים. "פאוסט" עונה על שני הקריטריונים האלו. הוא השאיר אחריו שלוש אופרות, הנחשבות ליצירות מופת: "פאוסט", "רומיאו ויוליה" ו"מיריי". "פאוסט" היתה לאחת היצירות הפופולאריות ביותר בכל הזמנים.

פאוסט03_צילום יחצ
צילום: יח"צ

עלילה

פאוסט, זקן מלומד, שכל ימיו עסק בחקר הפילוסופיה, מגלה יום אחד שבזבז את ימיו בחיפוש אחר הדעת, והפסיד את הכייף וההנאות שהעולם טומן בתוכו.
מכירים את זה שאנחנו רוצים למצות את החיים? לגמוע את הכל? לא להשאיר פרוסה אחת לא אכולה בעוגה? בימינו, אנשים כה עסוקים במרדף אחרי קריירה, כסף, בית והישגים, לפעמים אנחנו מגלים שעברו חלפו להם שני עשורים ואיבדנו את נעורינו…כך, בדיוק פאוסט הרגיש. הוא מחליט להרעיל את עצמו ובכך לשים קץ לחייו. הוא כועס על אלוהים ומזמן את השטן.
על הרקע הזה, השטן, מפיסטופלס, מציע לפאוסט הצעה מפתה. הוא מציע לו להחזיר לו את נעוריו. כמובן, תוך מתן תמורה זעומה- נשמתו. סיפור מוכר?

פאוסט11_צילום יחצ
צילום יח"צ

השטן מפגיש בין פאוסט למרגריט, צעירה תמימה וטובה. פאוסט מתאהב בה ורוצה לכבוש את ליבה. אבל, כמו בכל דבר שהשטן נוגע בו, זה לא יכול להסתיים באושר ובעושר….
פאוסט מפתה את מרגריט והם מבלים ליל אהבה יחדיו. מאחר ויד השטן באהבה זו,מרגריט ננטשת על ידי פאוסט. היא הופכת למנודה, רוצחת את בנה ומגיעה לכלא על סף שגעון.

ומה עלה בגורלו של פאוסט, שרצה להנות מנעוריו? האם הרע ינצח את הטוב?

פאוסט14_צילום יחצ
צילום: יח"צ

תפאורה

החלק המרהיב ביותר באופרה בעיני היתה התפאורה. תמיד התפאורה באופרה מרשימה, אבל, באופרה זו מעבר ליופיה, התפאורה היא דרמתית ומטאפורית, אשר יוצרת תמונות אסטטיות על הבמה. בתום כל מערכה התמונה "קופאת" ולעיני הקהל מתגלית יצירת אומנות בפני עצמה. בכל מערכה ומערכה, הקהל ממתין ומצפה לתמונה שתתגלה לפניו, שתחסיר פעימה מלבו.

פאוסט13_צילום יחצ
צילום: יח"צ

המערכה הראשונה נפתחת עם ערימת ספרים, הנראית כמו ערימת גרוטאות, סימבולית לתחושה של פאוסט. הוא מאס בידע וחשק בהנאה. כך, לאחר שסגר את העסקה עם השטן, הבמה מתמלאת בשחקנים הלובשים אדום עז, המסמלים את תענוגות החיים, ביניהן שתיית היין.
במרכז התפאורה, ניצבת לה טבעת ענק, אשר מסמלת את המעגליות בחיים ואת ההליכה סחור וסחור.
הבמה העגולה המסתובבת עם שעוני החול, מחזקים את תחושת המעגליות והמירוץ הזה אחר הזמן שלא עומד מלכת.

מעניין היה לצפות בעלייתה ובירידתה של הטבעת, שמעבר למגוון האפשרויות של התפאורה, היא יצרה תחושה שככל שהמצב מחמיר ושליטתו של השטן חזקה יותר, הטבעת יורדת ומתהדקת. היא חונקת וכובלת. לעומת זאת, הטבעת עומדת בשיא תפארתה כשהצלב מורם, כשהתום וטוב הלב קורנים מהדמויות.

מחזה מרהיב נוסף, התגלה בדמותם של צוות רקדנים, ספק בבגדי גוף, ספק כמעט ערומים, שייצגו את עולם השאול. מראה מהפנט בפני עצמו.

פאוסט02_צילום יחצ
צילום: יח"צ

לסיכום, אופרה זו היא חוויה רב חושית, המשלבת מוזיקה, תיאטרון, מחול ותקשורת חזותית, שלא ישאירו אף צופה אדיש.

מאחלת לכם חוויה מרהיבה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

תאריכי מופעים:

יום שלישי, 07/03/2017, בשעה 20:00
יום חמישי, 09/03/2017, בשעה 20:00
יום שישי,10/03/2017, בשעה 13:00
יום שבת,11/03/2017, בשעה 20:00
יום שני, 13/03/2017, בשעה 20:00
יום שלישי,14/03/2017, בשעה 20:00
יום חמישי, 16/03/2017, בשעה 20:00
יום שישי, 17/03/2017, בשעה 13:00
יום שבת,18/03/2017 ,בשעה 20:00
יום רביעי, 22/03/2017, בשעה 20:00
יום שישי, 24/03/2017, בשעה 13:00
יום שבת, 25/03/2017, בשעה 21:00

השירה בצרפתית,כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
משך המופע: כשלוש שעות ורבע
מחירי כרטיס: ₪ 192- 438 ₪

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)