בית בגליל / סרט/בית בגליל / סרט תסריט בימוי הפקה: אסף סבן

בניית הבית משמשת ראי ליחסיהם של גילי ויערה, כל שלב בבניה הוא שלב בהתפתחותם כזוג. בניית הבית בישוב מזמנת ליערה מפגשים עם חבריה לתיכון המפגש איתם מעמיד בפנינו את המציאות הישראלית על הדרך שבה החיים מובילים אותנו, את הרצון לניתוק שנראה שאיש לא נמלט ממנו כולם נמלטים לעיר גדולה יותר לארץ רחוקה יותר לעבר מטרה נוצצת יותר. בסוף גם כולם חוזרים באופן כזה או אחר

Outdoors 5

בית בגליל  /  סרט

תסריט בימוי הפקה: אסף סבן   80 דקות  עברית

שחקנים ראשיים: נועה קולר, אודי רצין

 אחת  הסטטיסטיקות הלא מאומתות והעוברות מפה לאוזן כאגדה אורבנית  היא ש כ- 80% מהזוגות המחליטים לבנות בית יחד, מתגרשים בסופו של התהליך. הבית נבנה, אולם הנישואים לא שורדים את התקופה הזו. יוצאת מן הכלל חברה שלי שסיפרה לי שתקופת הזוהר של בעלה ושלה הייתה תקופת בניית הבית "סוף סוף היה לנו על מה לדבר" היא אמרה בשיא הרצינות ולי לקח די הרבה דקות להירגע מהצחוק.

יערה וגילי הם הכוכבים של "בית בגליל", הם בונים בית בישוב שבו יערה גדלה, יערה היא בת ממשיכה. הוריה נפטרו ואחת הסצנות המרגשות בסרט הוא ביקורה של יערה בבית שהיה שייך להוריה –  בית ילדותה. הבית נמכר לאיש זר כבר לפני שנים מספר והיא באה אל הבית על מנת לקבל השראה לבית שבן זוגה והיא בונים יחדיו בישוב, הדייר הנוכחי מסביר לה פנים ואדיב עד מאוד ועדין ניתן לחוש במתח בעצב ובהתרגשות של המעמד האישי הלא קל הזה.

בניית הבית משמשת ראי ליחסיהם של גילי ויערה, כל שלב בבניה הוא שלב בהתפתחותם כזוג. הם לא זוג שרק כעת התחתן, הם מגיעים לפרויקט הזה לאחר כמה וכמה שנים יחדיו הם כבר הורים לילדה בת שבע. לא הכול מדובר בניהם, הבעיות בבנייה מפנות זרקור אל בעיות ביחסים בין בני הזוג "את בכלל אוהבת אותי?" גילי שואל את יערה באחד הוויכוחיים הקשים בניהם ומראה את הפער הענק בין החשיבה שלה לחשיבה שלו. בין חשיבה גברית ונשית, כי איך בכלל הוא שואל אותה שאלה כזאת? כשהיא כבר כל כך הרבה חודשים מתעסקת בבית הזה, סוגרת קצוות מגייסת כספים, בוחרת ריצופים, מנתבת אנשי מקצוע ואחרי כל העבודה הענקית הזו איך בכלל הוא מעז לשאול אם היא אוהבת אותו?

לתוך קלחת הבנייה מוכנסים ערב רב של נושאים שמהם מורכבים חייהם של יערה וגילי וחיינו שלנו של כולנו. הסרט בנוי כך שכל פעם נושא אחר מועלה אל קדמת הבמה, באחת הפעמים אנו רואים  מסיבה שיערה וגילי ארגנו כזאת שהיא מין חנוכת בית, למרות שהבית עדין רחוק מלהיות גמור, למסיבה שאח"כ נבין שזו יערה שבעיקר ארגנה אותה, מגיעים חבריהם מתל אביב וצצות שם הקנאות המקצועיות, הקושי שכרוך בחיים הסובבים סביב יצירה, הוויתורים שיש לעשות על מנת להמשיך ולעסוק במה שהנפש כמהה וחפצה אליו, התחרות העזה בתחום הזה והתהייה אם יחסי אנוש טובים במיוחד ויכולת חנופה למוקדי הכוח הם תנאי הכרחי להצלחה. היצרים והתככים מסתבר מוצאים את דרכם צפונה.

בתחילתו של הסרט יערה מראה לגילי זולה שכנראה היא וחבריה בנו אי שם בימיהם בתיכון, הזולה עם הנוף הפתוח למרחבים תעבור כחוט השני בין הסצנות השונות, מה שהיה הוא מה שיהיה, יש דברים שאינם משתנים. לילה אחד כשגילי נאלץ להישאר בישוב הוא שם פעמיו אל אותה הזולה, לאחר כמה שעות לבדו שם במקום המבודד נכנסים אליה שלושה בני נוער תושבי הישוב, גילי מסתבר השתלט להם על המאורה, המפגש שלו עם שלושת המתבגרים הוא מפגש טעון המתח הולך ומצטבר חרדה זוחלת במעלה הגוף, מתגנבת לסצנה התחושה של אסון מתקרב הולכת וצוברת תאוצה.

בניית הבית בישוב מזמנת ליערה מפגשים עם חבריה לתיכון המפגש איתם מעמיד בפנינו את המציאות הישראלית על הדרך שבה החיים מובילים אותנו, את הרצון לניתוק שנראה שאיש לא נמלט ממנו כולם נמלטים לעיר גדולה יותר לארץ רחוקה יותר לעבר מטרה נוצצת יותר. בסוף גם כולם חוזרים באופן כזה או אחר הם חוזרים, למרות הערים הנוצצות למרות הארצות הרחוקות חוזרים, החיים יש בכוחם ללמד אותנו צניעות ולזקק לנו את מה שחשוב באמת.

"בית בגליל" הוא סרט מאוד יפה, שואב אותנו פנימה לתוכו – כדאי מאוד לראות

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon