בית או ספר?

המלצה על ספרו של גיל גרטל על החינוך הממלכתי ומאבקו בחינוך של ההורים.

ד"ר גיל גרטל הוא מומחה בפיתוח והערכה של הוראה ולמידה. הספר שלו בית או ספר מתאר בשפה פשוטה ובהירה את ההיסטוריה של החינוך הממלכתי – מתי ואיך נוצרו בתי הספר במתכונתם המוכרת לנו היום, ואיך קרה שהסמכות והאחריות על חינוך הילדים עברה מההורים לידי הממלכה. בדרך כלל אני נוהגת לסמן לעצמי פסקאות מוצלחות בספרים שאני קוראת. אבל בספר הזה היו כל כך הרבה כאלה, שכבר הפסקתי לסמן…

גרטל מספק תיאור היסטורי מרתק של החינוך בעת העתיקה, וצועד הלאה עד הקמת המודל הפרוסי, שהוא האב-טיפוס של בית הספר הממלכתי שכולנו מכירים. הוא חושף את הכשלים של המערכת הזו, שהיו קיימים בה כבר מראשיתה. מדהים לקרוא ציטוטים של מחנכים והוגים שחיו במאה ה-19, שנראים כאילו כתב אותם הורה מודאג ממש בימינו אלה. כאילו לא עברו יותר ממאתיים שנים!

קניתי את הספר הזה כי חשבתי שהוא מדבר על חינוך ביתי, נושא שאני מתעניינת בו מאוד לאחרונה. הסתבר לי שגרטל מדבר על חינוך ביתי במובן אחר לגמרי מהמקובל – לא כתחליף לביה"ס עבור משפחות שבוחרות בכך, אלא כחינוך המתקיים בבית כל הזמן, מרגע שהתינוק נולד. הוא גם מדגיש את הצורך לזנוח את הגישה של "בית הספר האפקטיבי" הרווחת בעשורים האחרונים (סטנדרטיזציה, מדידה מוגזמת, שליטה ריכוזית וכו') ולחזור ולאמץ בתוך החינוך הממלכתי כלים וערכים של החינוך בבית ההורים (יחס אישי, גמישות בנוגע לחומרי הלימוד, רב גילאיות, רלוונטיות ועוד).

העובדה שהוא מנסה להוכיח, בעזרת ציטוט של מחקרים רבים שנערכו בעולם כולו, היא שהשפעת ההורים על ילדיהם היא מכרעת בכל הקשור לחינוך, ושהחינוך-חובה הממלכתי מעולם לא הצליח לבטל את ההשפעה הזו, למרות ניסיונותיו המרובים לעשות זאת. משום כך, ביה"ס גם לא מצליח לבטל את הפערים העצומים בין ילדים להורים עשירים ובין ילדים להורים עניים. הנה ראיון קצר שערך עמו בן כספית, שבו הוא מדגיש את בעיית הפערים בחינוך:

[youtube 6L22ZCJYlhQ nolink]

מה שהופך את הספר הזה למוצלח כל כך, הוא העובדה שהוא כתוב בצורה קולחת ומובנת, בניגוד לספרים רבים מסוגו שנכתבים בז'רגון אקדמי שהופך אותם לבלתי נגישים לקהל הרחב. הספר בנוי מפרקים קצרים, ומלווה באיורים הומוריסטים. עם זאת, זה לא פוגע כלל ביכולת שלו לפתח טיעון קוהרנטי ומשכנע.

בחלק האחרון של הספר הוא גם מציע פתרונות מעשיים שיכולים, לדעתו, להיות מיושמים בקלות יחסית הן על ידי הורים הן על ידי המדינה, כדי לשפר את מערכת החינוך כאן ועכשיו. הוא גם מעלה את הצורך להקים מערך תמיכה להורים לילדים בגיל הרך, לא מתוך כוונה לחנך את הילדים במקום ההורים, אלא כדי לעזור להורים שלא קיבלו תמיכה כזו מהוריהם שלהם ולתת להם כלים שיוכלו לשפר את ההורות שלהם (נדמה לי שבפינלנד, למשל, יש מערך תמיכה כזה).

שורה תחתונה: ממליצה מאוד מאוד!
להורים, למורים, ולכל מי שמאמין בכוחו של חינוך איכותי לשנות את המציאות.

גיל גרטל, בית או ספר, איורים: נטע הולצר, עריכה: נועה ברקת, הוצאת הצוות הדידקטי בע"מ, 2015.

בית או ספר

לחצו על עקבו אחרי (למעלה משמאל) כדי לקבל עדכונים במייל

מוזמנים גם לאתר שלי, ענת שפירא-לביא, ולבלוג אמא רצה.

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)