בישול טבעוני – סטיגמות ואמונות מול מציאות

מומלץ לשים את הסטיגמות בצד, בישול טבעוני, כמו בישול מן החי יכול להיות יקר או זול, משמין או מרזה, משעמם או מעניין, טעים או לא טעים, תלוי איך מבשלים, אילו מרכיבים מכניסים, איפה קונים. ההבדל הוא שבבישול טבעוני לא מנצלים בעלי חיים ולא הורסים את הפלנטה, בבישול טבעוני הסיכוי שהוא יהיה בריא יותר גבוה בהרבה וזה כבר הוכח מחקרית, אכל טבעוני אינו כולל אנרגיה של סבל, וניצול ואין את ההדחקה שרוב האנשים שומרים בתוכם שהיא בפני עצמה גורם פסיכולוגי שעלול להביא בעקבותיו סימפטומים פיזיים לא פשוטים.

כשעברתי לטבעונות בפסח 2013, לפני כמעט 4 שנים, זה היה לאחר תהליך ארוך והדרגתי של הפחתה בצריכה מן החי שנמשך שנים ארוכות. היתה לזה סיבה אחת בלבד: חמלה על בעלי החיים במשקים. לא חשבתי יותר מדי על "מה יהיה לי לאכול", לא עשיתי שיקולים של "בריא יותר או פחות", למעשה האמנתי לשקרים שסיפרו לי מילדות על כך שחייבים לאכול מהחי למען הבריאות, והייתי בטוחה שאם אהיה טבעונית לחלוטין יהיה מחיר לשלם בהיבט הבריאותי, אבל כאמור – החמלה על בעלי החיים הביאה אותי להחלטה חסרת פשרות – להפסיק לחלוטין כל צריכה מן החי.

cheese.vegan
מאכלים שונים על טהרת הצומח: למעלה מימין לשמאל: לבאנה, סלט ביצים, למטה מימין לשמאל: גבינת קשיו אפויה, צפתית.

המעבר לטבעונות היה כמו כניסה לאולם (ואולי יש לדייק ולומר "עולם") דרך דלת, כשאני לא מתכוונת לצאת ממנו ואין לי מושג מה יש בפנים. ולמרות שכבר הייתי במשך כמה שנים צמחונית ששותה קפה עם חלב סויה ולא קונה מוצרים מעור זה היה כמו להכנס למקום חדש ועלום, לתוך ה"לא ידוע" מתוך מחשבה שזה מה שנכון וחומל.

בחלומותיי הורודים ביותר לא תיארתי לעצמי איזה שדרוג יחול בבריאות שלי שגם כך היתה תקינה יחסית, לא תיארתי לעצמי שפעם בשנה אעשה בדיקות שגרתיות ואתבונן בהשתאות בתוצאות הכל כך יותר טובות, שכל יום של קבלת תוצאות יהיה יום של חג. לא היה לי מושג שהאפשרויות הקולינריות יתרחבו כל כך, כי רבים טועים לחשוב שנסגרות אפשרויות, אפילו אני סברתי כך טרם המעבר לטבעונות, צורכים מהחי וצמחונים שכבר עשו חלק מהדרך חושבים כך… אבל למעשה נפתח בפני עולם שלם של אפשרויות שעד אותו רגע היו בחזקת 'שטח מת', למה לא ראיתי אותן? כי לא הייתי זקוקה  להן.

צ'ורבה - מרק רומני מהילדות, מסתבר שיש לו גרסה טבעונית.
צ'ורבה – מרק רומני מהילדות, מסתבר שיש לו גרסה טבעונית.

מבחינה פסיכולוגית, מי שעדין צורך מן החי זקוק לצידוקים כדי לחזק את עמדתו, וכך יוצא שמי שעבר לטבעונות נתקל באותם צידוקים שחוזרים על עצמם: "ככה זה בטבע", "אין מספיק אפשרויות", "כתוב בתורה", "טבעונים הם חלשים", "זו שרשרת המזון" ועוד ועוד… למעשה אותם כמה עשרות תירוצים חוזרים על עצמם, ואת כולם ניתן להפריך בקלות, רק שפעמים רבות מי שאומר אותם נמצא במקום ובעמדה שגורמים לו לא לרצות לשמוע.

מעניינים במיוחד הצידוקים שקשורים לצד המעשי של אורח החיים הטבעוני: "זה יקר להיות טבעוני", "אין הרבה אפשרויות", "צריך להיות כל היום במטבח", "זה אוכל משעמם", "זה משמין".

מומלץ לשים את הסטיגמות בצד, בישול טבעוני, כמו בישול מן החי יכול להיות טעים או לא טעים, יקר או זול, משמין או מרזה, משעמם או מעניין, זה תלוי איך מבשלים, אילו מרכיבים מכניסים, איפה קונים. ההבדל הוא שבבישול טבעוני לא מנצלים בעלי חיים ולא הורסים את הפלנטה, בבישול טבעוני הסיכוי שהוא יהיה בריא יותר גבוה יותר, מעצם העובדה שאין פה אנרגיה של סבל, וניצול ואין את ההדחקה שרוב האנשים שומרים בתוכם שהיא בפני עצמה גורם פסיכולוגי שעלול להביא בעקבותיו סימפטומים פיזיים לא פשוטים.

חמין טבעוני, כולל ה'קיגלה' - המילוי של הקישקע - על טהרת הצומח.
חמין טבעוני, כולל ה'קיגלה' – המילוי של הקישקע – על טהרת הצומח.

לגבי המחיר של הרכיבים: מאחר ולצערנו הטבעונים הם עדין מיעוט באוכלוסיה, בגלל נסיבות של היצע וביקוש, סבסוד ואינטרסים של תאגידי המזון מן החי והתרופות, חלק מהרכיבים הטבעונים יקרים יותר, אבל רובם ממש לא. כך למשל: הרכיבים להכנת 300 גרם בשר יקרים בהרבה מהרכיבים הדרושים להכנת מנה של 300 גרם תבשיל עדשים.

למעשה, אם לומדים את השטח בצורה טובה ויסודית, המטבח הטבעוני נותן לנו הרבה אפשרויות קלות, זולות ומהירות, ובאורח החיים הטבעוני, ככל שיש יותר נסיון כך זה פשוט יותר: אנחנו עוברים דרך הסטיגמות והאמונות הרווחות, לומדים איפה ומה לקנות, צוברים מתכונים ולמדים על הרבה אפשרויות חדשות, ומאחר והמהפכה הטבעונית העולמית גורמת לכך שיותר ויותר אנשים מתקדמים לטבעונות מדי יום, כך עולה הזמינות של המצרכים הצמחיים ומחירם יורד בהדרגה.

תמיד אהבתי לבשל, וכשהתקדמתי לטבעונות התחלתי לאסוף מתכונים ואופציות קולינריות, בניתי אלבום מתכונים בפייסבוק, כשהמטרה היא לשים בו רק את אותם מתכונים שהם טעימים, קלים, לא יקרים והמצרכים שלהם זמינים.

רוטב בולונז צמחי - מתאים לאכילה עם אורז או פסטה.
רוטב בולונז צמחי – מתאים לאכילה עם אורז או פסטה.

אז לכל מי ששינה את אורח חייו, אני מזמינה אתכם לבקר באלבום המתכונים שלי. הוא נמצא בפייסבוק ושימו לב: לעיתים הוא לא נפתח בטלפון, ואז כדאי לנסות מהמחשב.

אם למישהו מכם אין פייסבוק ואתם רוצים מתכונים מסוימים אתם מוזמנים לכתוב לי בתגובות או לשלוח לי אימייל לכתובת: michal@cmw.co.il  ואשמח לשלוח לכם מתכונים. לחצו כאן לקישור לאלבום המתכונים המלא

מאחלת לכולנו עולם טוב יותר, שיש בו הרבה חמלה, בריאות ואיזון אקולוגי.

*************************************************
תודה שקראתם.
דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט.
כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דוארר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש.
לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם:
https://www.facebook.com/vegan1.spirit

ואתם מוזמנים כמובן לבקר באתר שלי: www.cmw.co.il

שלכם בברכה, מיכל.