ביקורת ספר: 'חוכמת האדישות' מציע גישה שונה ולא צפויה לאושר

ההצלחה בחיים תגיע אם תשימו ז*ן (ציטוט המחבר) על רוב הדברים, תבינו שצריך תהליך ושמותר להרגיש רע. זו הגישה של מארק מנסון ברב המכר 'חוכמת האדישות'. זה ממש שונה ממה שאתם מכירים

חוכמת האדישות. צילום: פרטי

בתור אחת שאוהדת מגיל 19 את הז'אנר שאליו משתייך הספר הזה – פסיכולוגיה עצמית ו.או מודעות- אני די מודעת למגבלות הסגנון. הרוב המוחלט של ספרי ה-SELF HELP כמו שמכנים אותם בניכר נוטים להיו יומרנים, בנאלים, קצת קיטשיים וכמובן מלאי הבטחות על מה אתם צריכים לעשות בשביל להרגיש טוב יותר, להיות מאושרים מלאי ביטחון, אהבה עצמית ואושר ועושר.

כאן הסיפור הוא אחר.

הבלוגר מארק מנסון, שרושם 2 מליון כניסות בחודש לבלוג שלו ורק על זה כבר שווה להקשיב לו,  מציע כפי שהוא מגדיר, גישה בלתי צפויה להצלחה בחיים. הוא שנון, חד, לא מנסה למכור קלישאות. זה מתחיל כבר עם כותר הספר (בהוצאת אור עם) "חוכמת האדישות – האמנות העדינה של לא לשים זין". באנגלית זה נשמע מדליק משהו : The subtle art of not givung a f*ck . לגישתו, כולם רוצים להרשים את האחר, כל הזמן להרגיש טוב ובטוחים בעצמם, להיות אלה שתמיד צודקים וככה אנחנו גם מאבדים את עצמנו. מנסון מאמין ומסביר למה זה ממש בסדר שתרגישו שיט, מצב רוח ירוד ועצבות הם לגיטימיים, יותר מזה, הדרך לאושר רצופה קשיים ואתגרים.

בשביל לרדת במשקל אתם תצטרכו להזיע במכון או לקצץ קלוריות ואוכל זבל. בשביל להגיע לחלום הזוגיות הבריאה והמאושרת תצטרכו לעבור דחיות, פגיעות, שתיקות מביכות ודייטים סתמיים. הספר מסביר איך ולמה כדאי לכונן מחדש את הציפיות מהחיים ולבחור מה באמת חשוב לכם. על מה כן צריך לשים ז'. אתה תחשוב באופן יותר בהיר על מה שאתה בוחר לראות כבעל חשיבות בחיים ומה לא שווה את זמנך. ואגב הכתיבה בלשון זכר היא מטעמי נוחיות בלבד, והשראת המחבר. הספר הזה יהפוך את הכאב שלך לכלי עבודה, את הטראומה שלך לכוח. איך אם תיפול ותרפה כי תאמין שהכל יהיה בסדר.

הנה כמה מהרעיונות המעניינים שלו והיי, סימנתי בשבילכם בעיפרון:

* החברה של ימינו דרך פלאי תרבות הצריכה והתקשורת החברתית של 'היי תראו כמה החיים שלי מדליקים יותר משלך' (מישהו אמר אינסטגרם?) הולידה דור של אנשים שמאמינים שלחיות עם חוויות שליליות כמו פחד, אשמה ודאגה זה לגמרי לא בסדר. הרי בפייסבוק כולם מנהלים חיים נפלאים, עושים חיים, שמונה בני אדם התחתנו השבוע!. אם אתה מרגיש חרא אפילו לחמש דרות אתה מופצץ במאות מסרים של אנשים מאושרים עם חיים משוגעים. אנחנו מרגישים רע על זה שאנחנו מרגישים רע ובגלל זה לא לשים זין זה המפתח, זה יציל את העולם , תקבל את העובדה שהעולם דוקר וזה בסדר.

* הרצון בחוויה חיובית הוא לכשעצמו חוויה שלילית ובאורח פרדוקסלי קבלת החוויה השלילית שלך היא כשלעצמה חוויה חיובית.

* ככל שאתה רודף אחרי הרגשה טובה יותר אתה נעשה פחות מסופק. ככל שאתה למשל רוצה באופן נואש להיות עשיר ככה אתה מרגיש יותר עני. אז אל תנסה. כשאכפת לך פחות ממשהו אתה עושה אותו טוב יותר. שמת לב איך לפעמים כשאתה מפסיק לשים ז*ן הכל מתיישב במקומו?

חוכמת האדישות. צילום: פרטי
חוכמת האדישות. צילום: פרטי

 

* כל דבר בעל ערך בחיים מושג דרך התגברות על החוויה השלילית הקשורה איתו. תנסה לברוח או להימנע מהשלילי זה רק יתפוצץ לך בפרצוף.

* לא לשים ז#ן זה אומר להישיר מבט אל התאתגרים המפחידים ביותר של החיים ועדיין לנקוט יוזמה ולעשות צעד. תבחר מה חשוב לך לפי ערכים מלוטשים היטב. לא לשים זין זה לא אומר להיות אדיש. זה אומר להרגיש נוח עם היותך שונה.

* אבל בשביל לא לשים זין על מכשלות בדרך קודם צריך לשים אותו על משהו חשוב יותר. למצוא נושא חשוב ומשמעותי בחיים שלך זה אולי הניצול הכי יעיל של הזמן והמרץ שלך, כי אם לא תמצא תשקיע את שימת הז' שלך במטרות ריקניות וחסרות משמעות.

* זה בסדר לגמרי להיות ולהרגיש ממוצעים , הרי אם כולם היו יוצאים מגדר הרגיל, אז אף אחד לא היה באמת מיוחד.

* אנשים מסוימים יכולים להיות אשמים באומללות שלך, אבל אף אחד לא אחראי לה.

זה רק חלק מהתובנות, כמובן שקצרה היריעה כאן . אחרי שצללתי לתוכו וגמעתי את דבריו במשך לא יותר מ-48 שעות הבנתי את סוד קסמו, חוץ מהרעיונות המקורים. הספר פשוט זורם, מתובל בסיפורים אנושיים במקומות הנכונים, הוא שנון ואפילו קצת מצחיק בקטעים מסוימים. למרות שהוא מרגיש קליל ברובו הוא לא שטחי, ואפילו פילוסופי במידה אנושית לגמרי.

כריכה רכה
מספר עמודים : 176
הוצאת אור- עם מבית ספר לכל
מחיר: 98 שקל

ניתן להשיג ברשתות הספרים ובחנויות הספרים הנבחרות ובאתר האינטרנט
www.bookme.co.il