ביקורת מבנים – מהי מטרתה?

בחורה עם מחשב נייד

המטרה של ביקורת מבנים היא לאתר ליקויי בנייה או אי התאמה לתקן וכשלים אחרים בנכס. מכאן שמדובר בביקורת שיכולה לא רק להשפיע על ערך הנכס בטווח הקצר והארוך, אלא גם להציל את החיים שלכם. הנה המדריך המלא

שירותי בדק בית ניתנים על ידי מומחים בעלי הכשרה בתחום של הנדסה אזרחית. את השירות הזה כדאי לתאם לפני רכישת דירה חדשה מקבלן ובעיקר טרם קניית בית ישן, אך חשוב גם להביא בחשבון את היתרונות של ביקורת מבנים. הביקורת היא בין השירותים העיקריים שניתנים על ידי מהנדס אזרחי והיא יכולה להציל את החיים שלכם.

מהו בדק בית?

קודם כל, כדאי לעצור ולהבין מהו בכלל בדק בית ואיך זה קשור לדירה שאתם מתכננים לקנות. כל אדם פרטי יודע שהמבנה מורכב משורה ארוכה של אלמנטים ומערכות. כתוצאה מכך, מה שנראה על פני השטח לא תמיד מייצג את מצב הנכס או הדירה. הפתרון היחיד לבדוק לעומק את מצב הנכס הוא לבצע בדק בית.

בדק בית בהנדסה אזרחית

בדק בית או ביקורת מבנים מבוצעים על ידי אנשי מקצוע עם הסמכה מיוחדת. הסמכה בהנדסה אזרחית מאפשרת להם להתמקד בדברים החשובים, להפריד בין מערכות הבית והמבנה ולהמליץ ללקוח כיצד להתמודד עם התקלות הנפוצות. כמו כן, חוות הדעת של מהנדס אזרחי יכולה לשמש את הלקוח בבית המשפט במסגרת הגשת תביעה נגד הקבלן או המוכר.

היתרונות של ביקורת מבנים

מהאמור לעיל אפשר גם להבין את היתרונות של ביקורת מבנים ואת הערך המוסף שלה בהשוואה לביקורות אחרות שמבוצעות בסקטור הפרטי. הנה למשל כמה מאפיינים בולטים של הביקורת:

  • בדיקת טיבו של מבנה או חלק ספציפי ממבנה קיים
  • איתור ליקויי בנייה בזמן אמת
  • בדיקת אי התאמות לתקן
  • זיהוי כשלים בנכס

הביקורת כוללת מטבע הדברים מבחנים הנדסיים רבים שמיושמים על ידי אנשי המקצוע שעוסקים בתחום. הבדיקה מתייחסת לכל פרט בנכס וגם לפערים בין התכנון המוקדם לבין הביצוע בפועל. כתוצאה מכך, אדם שמתכנן לקנות את הנכס ומתאם ביקורת יכול לדעת מה טיב הדירה והאם שווה להשקיע בה.

כך מתבצעת ביקורת מבנים

יש צורך בהקפדה על מספר שלבים על מנת ליהנות מהיתרונות של ביקורת מבנים ולשלב אותה כחלק בלתי נפרד מבדק בית בענף של הנדסה אזרחית. אלו השלבים המרכזיים:

א. איתור ליקויי בנייה – בשלב הראשון מגיעים אנשי מקצוע מהתחום של הנדסת בניין כדי לאתר ליקויי בנייה. התחום של הנדסת בניין שייך לענף של הנדסה אזרחית והוא כפוף לסטנדרטים הנקבעים על ידי גופים בינלאומיים.

ב. שימוש בכלים משוכללים – בשלב השני משתמשים אנשי המקצוע בכלים משוכללים על מנת לאתר ליקויי בנייה, בעיות או מפגעים בכל רמה של הנכס. בין היתר משלבים בין בדיקה ויזואלית לבין סריקה של חלקי המבנה. בנוסף, ניתן להשתמש במכשירים לאיתור מפגעים נסתרים מהעין כמו רטיבות בקירות.

ג. סקירת מערכות – השלב השלישי של סקירת מערכות הוא החשוב ביותר במהלך ביקורת מבנים כי בעלי המבנה לא יכולים לבצע אותו בעצמם. בשלב הזה משתמשים במשכירים שמסוגלים לסרוק את מצב הקירות, את החלונות והדלתות ואפילו את המרצפות, מערכות החשמל והאינסטלציה.

שיתוף פעולה במהלך הביקורת

אנשי המקצוע שמשתפים פעולה במהלך ביקורת מבנים כוללים מלבד אנשי מקצוע מהתחום של הנדסת בניין, גם אדריכל או מהנדס. הנדסאי אדריכלות מוסמכים לאתר ליקויי בנייה ולהחליט האם וכיצד לתקן את הפגמים. בנוסף, הנוכחות שלהם עוזרת לקביעת עלויות.