בין שני עולמות, סיפור אהבה כנגד כל הסיכויים.

רומן ביכורים מפתיע בו האהבה מתמודדת עם פערי דת, תרבות ושפה. רומיאו ויוליה מזן אחר.

11071502_907136036018296_5099543985781055815_n

בין שני עולמות

רומן ביכורים מאת ליליאן סלמה נחום

הוצאה עצמית, 2015

עריכה: שלומית ליקה

תקציר:

אומרים שהפכים משלימים, שהאהבה ביניהם חזקה, מדממת וכואבת.
יכול להיות שבעתיד הרחוק הפצעים יגלידו והכאב ישכח. בינתיים, הוא חי וקיים ובועט.

לין ברגמן מקבלת החלטה אמיצה לגבי עתידה. בטיסה גורלית מישראל ללוס אנג'לס היא מחליטה לשנות את מסלול חייה ואינה מגיעה ליעדה, נישואין על ידי שידוכין לגבר שאינה מכירה. כשהיא נעזרת בחברים ובבני משפחה חדשים, מתמודדת לין עם מצבים קשים כסביבת פשע שלא הכירה בעבר  ונקרעת בין הגעגועים והאשמה הכבדה שהיא נושאת כשהמרתה את פי אביה ונתקה קשר עם משפחתה, לבין הרצון לחיות ולהיות עצמאית בדרכה שלה.

כשלוקאס מונטרדה, עבריין וחבר כנופיה ברובע ברונקס שבניו יורק, פוגש את לין, הוא מוצא את עצמו קרוע בין מציאות חייו האכזרית לבין הרגשות שהוא מפתח כלפיה. הוא אכזרי ואלים, קר ומחושב עם אינטליגנציה רגשית ששואפת לאפס וההפך הגמור ממנה. הוא מתחיל לקבל את העובדה שלין הולכת לשנות את חייו, והוא את חייה. לנצח.

הם לא הגיבורים היחידים של הסיפור. המשפחה השמרנית שלה בארץ, הסבתא בספרד, בת הדודה דניאלה, אילנית התומכת, החברים החדשים, כנופיות הפשע, המשטרה, האכזבות, התקוות, העולם החדש שנפתח בעיניה התמימות של לין והאהבה שעבורה תקריב הרבה, חוברים יחדיו להרפתקה מרתקת.

סקירה:

הסיפור מרתק ולא משעמם לרגע. ברכות לסופרת.

הגיבורה רוב הזמן גדלה ומתפתחת, מגלה אומץ ונחישות. קשוחה עם עצמה אך בהמשך הופכת פרגמטית כמו עם הכשרות, הלבוש, עבודה לפרנסה.

בשלב  מסוים היא מאבדת את עצמה והופכת סמרטוט עבור גבר שלא מוכיח עצמו כראוי לה.

הז'רגון הספרדי טוב ומוסיף אותנטיות. אני אוהבת שהאהבה מנצחת הכול: דת , תרבות, שוני.

אהבתי את המעבר החד מתקווה לתהומות היאוש בתחילת הדרך בניו יורק ולכל אורך הספר. את מגי ואת החברים שתמכו ואת דון מריו הבוס ששימש מן תחליף אבא.

בניו יורק חיי הפשע  מתוארים מאוד מוחשי; העוני, הלכלוך, הדירות הקטנות, החיים ממזוודה למזוודה. רעים וטובים, ישרים ופושעים, זה בצד זה.

אהבתי את הפער בין חייה המוגנים אך הנוקשים בבית לבין לחיי הכנופיות בברונקס והדואליות שלה ביניהם. אהבתי שהגיבורה מגלה בתמימותה שגם נוצרים יכולים להיות טובים.

ישנם רגעי שבר שהדהימו אותי ונותרתי פעורת פה.

הסיפור מנקודת מבטה ומבטו מוסיפים נפח וידע לסיפור ואנו חשים כאב, שמחה, עצב ורגשות משני הצדדים.

 ביקורת:

לא ברור לי כלל ועיקר מדוע ההתעקשות להישאר בברונקס אחרי המפגש הראשוני והקשה עם דניאלה. אמריקה גדולה ויכלה לצמוח לבד בלי כל בעיות הפשע מלכתחילה.  נכון, אחרי שפגשה את לוקאס ההחלטה מקבלת נפח אחר אך לקח זמן עד המפגש הראשון שלהם.

דמותה של דניאלה כדמות הרעה המוחלטת מוגזמת כמו בטלנובלה. היא הפכה מבת דודה שעודדה אותה במיילים לחצי נאצית. מדי קיצוני כדי להזדהות עם זה.

לוקאס אוהב אותה אך לא מספיק ראוי. עד הסוף לא מספיק חיובי ולא משכנע כגבר שעבורו היה כדאי לעזוב הכול. הדומיננטיות שלו אינה סקסית והוא נתפש בעיני כגבר שתלטן פרימיטיבי.

העובדה שהגיבורה הפכה בגילה פתאום לרקדנית שעוד מקבלת מלגת הוראה מופרכת כל כך שממש משעשעת.

לוקאס עד הסוף לא מתנצל כמו שצריך על המכות שנתן לה ועל חוסר האמון. אפילו חשד שעשתה הפלה. לין עשתה את המחווה הגדולה וזה היה מתפקידו. אמון זה הבסיס והרגשתי שמגיע לה יותר טוב.

באופן כללי היה אפשר היה לקצר.

שורה תחתונה:

מרתק. נשאבתי לסיפור, כאבתי ושמחתי. כל הכבוד לספר ביכורים.

אתר הסופרת:

http://lilianahum.co.il/

שלכם בסגנון והשראה,

רוית

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.