בין מציאות לפנטזיה

"מקור כל מעשי האדם הם בפנטזיה יצירתית. אם כך, איזו זכות יש לנו לזלזל בדימיון?" קרל יונג
פסטיבל הצילום הבינלאומי 2019

זוהי השנה השביעית של פסטיבל הצילום, ושלי בפעם הראשונה. הפסטיבל מציג 40 של צלמים ישראלים ובינלאומיים מובילים.

נושא הפסטיבל השנה מוקדש למושג פנטזיה (ביוונית "דימוי נפשי"). הפנטזיה, היא חלום פרי הדמיון, אשליה ואינה ניתנת להשגה. הצילומים בתערוכה תופסים את המושג פנטזיה ומאפשרים לו להיראות, לתפוס צורה, כך הצילומים מדברים ומשמיעים את השיח המתקיים בין הדמיון למציאות. כולם רואים את אותם דברים. נקודות המבט, הפרשנות, היכולת לראות את הדברים מזווית ראיה אחרת ולהפליג בדמיון. דרך הצילום אנחנו יכולים לקרב את הפנטזיה שבראש או בנפש למציאות, למשהו מוחשי.

23

לכל פנטזיה יש סיפור

התערוכה מצליחה לראות את הפנטזיה בכל מקום. גם בסיפורים תיעודיים. גם משילוב של אלמנטים שלי חוקי ההיגיון לא אמורים להתחבר. היא יכולה להיות כמיהה אל עבר שהיינו רוצים לשנות. צילום פנטזיה דומה לשירה, כמו השירה, הצילום מצית את הדמיון ומשאיר חלל למילוי של המתבונן. אז יצאתי למלא את החלל, אספר לכם על חלק מהתערוכות שמלאו אותי.

IMG_8506

חלוצות הצילום

חלוצות1

התערוכה מורכבת משני חלקים המציגים את הצלמות הראשונות בישראל, מתקופת הצילום הציוני  בין שנות ה 30-60. זהו דור של צלמות שהודר משיח הצילום האומנותי והמקצועי. הן לא קיבלו הכרה למרות שהיו פורצות דרך ויצירתן הייתה משמעתית.

דיוקן עצמה – האוצר גיא רז מציג ביוגרפיות של 66 צלמות לצד דיוקנן העצמי.

IMG_8473

הצלמת שאכפת לה – נועה צדקה מציגה 10 צלמות ופותחת צוהר אל עולמן הפנימי. "ואני צילמתי ובכיתי, בכיתי וצילמתי"

2

כמרחק האדמה מן השמיים

מארק אוהרם-לקלף מארה"ב, הוא הזוכה בפרס מיתר למצוינות בצילום לשנת 2018, מציג השנה בתערוכת יחיד. הוא מיטב להציג מגוון רחב של יחסים בין גברים ברחבי הודו ומציג הצצה אל תרבות של חברות ואהבה הומוסוציאלית. התצלומים מציגים את הודו בצומת הדרכים שלה – בין קדמה למסורת. מתוך התמונות היפות נוצר קשר רגשי עם מתבונן בהן.

IMG_8479

צילום: אורנית אלוני

Waiting for albi

עברי לידר בתערוכה מרגשת על המתנה. המתנה למתנה – בנו הבכור אלבי. התיעוד של לידר הוא אישי וחשוף על הפנטזיה להיות הורה הומוסקסואל בישראל.

התערוכה הייחודית של לידר מחולקת לשניים: הקרנה של שקופיות המתעדות את מסע  הלידה. האווירה הנוסטלגית שפורצת מהתמונות מדגישה זיכרונות ילדות. החלק השני מוצג בחלל נפרד, מעוצב להפליא. באווירה אינטימית כמו ברחם חמה, מתנגן פס קול שירי קאנטרי אמריקאים וצליל המוניטור של קצב ליבו של אלבי. כאן לידר מחבר אותנו לתחושת הזרות, וההתבוננות על חיים אחרים, ממש כמו שחייו הופכים להיות. ההמתנה מלאת מתח והתרגשות. הוא מהדהד נושאים חברתיים פוליטיים, מציג את אמריקה של דונלאד טרמפ ומוציא לאור את חוק הפונדקאות בישראל.

IMG_8555

IMG_8579 IMG_8571

IMG_8560

כשלג דאשתקד

הצלם עודד וגנשטיין מציג תצלומים כמיהה מרגשים של נשים מבוגרות בכפר נידח בצפון סיביר. הן מבלות את יומן בבדידות, בתוך ביתן והרחק מהטבע. הסדרה קרויה זיכרונות מן העבר והיא מציגה דיוקנאות מהמציאות הנוכחית לצד דימויים מהעולם החיצון המייצגים את העבר. היא מספרת את סיפורן של אותן נשים לעולם לא ידרכו על שלג, לא ילטפו את האייל שלהן, לא יפגשו את הוריהם שהלכו לעולמם. התערוכה מחולקת לשניים: צילומי מן ההווה, הלבושות בבגדי עברן, והחלק השני צילומים של החוץ, של הטבע המייצגים את הזיכרון. השאלה שמלווה את הסדרה המצולמת היא: איך זה מרגיש לדעת, שלעולם לא תוכל לעשות את הדבר שתמיד אהבת? בשיחה עם וגנשטיין הוא קורא לצעירים לראות ולהתבונן על יום המחר, להבין שהזקנה אינה קשורה רק לגיל, אלא לתחושת השייכות שנעלמת ובסופו של דבר כולנו מזדקנים.

1610471790

צילום: עודד וגנשטיין

דרכים חדשות

תערוכת הפעילות החברתית בשפת הצילום של ארגון PHOTO IS:VOICE. זהו פרויקט חברתי המוביל את הקול הקהילתי באמצעות צילום. ביטוי אישי המחפש אמירה קהילתית, תקשורת בין אישית ושיח המגשר בין קהילות שונות בחברה. המיזם מציג מספר תערוכות של קהילות שונות מרחבי הארץ.

vvvv

התערוכה מדברת על פנטזיה, שנתפסת אולי פלסטית או מלאכותית, אך היא כולה מלאה ברגש. חזרתי נפעמת ומלאה בהשראה. לכו לראות, אולי תגלו את הפנטזיה החדשה שלכם!

הפסטיבל מציע סיורים מודרכים, סדנאות , סדרת מפגשים עם אומנים ומרתון צילום לילי.

https://www.photoisrael.org/

24

צילום: אורנה שדה

צילומים בפוסט: אורנית אלוני

 

אורנית אלוני
אורנית אלוני {עיצוב. צילום. קונספט} מעצבת גרפית, צלמת ופוטותרפיסטית. חיה בעולם של צבעים, מילים תמונות ומסרים. בעלת המותג ענן ורוד - צילומי בוק בת מצווה בטבע. בעלת קבוצת הפייסבוק - "תמונות כותבות". אני כאן כדי להרגיש, לכתוב ולשתף.