בין החומות / ג'ורג'ו בסאני

אני אוהבת את הספר הזה. אני אוהבת את הדמויות שבספר, את סיפוריהן האנושיים, את החולשות ואת ההשלמה הנוגעת ללב. אני אוהבת את הסגנון המינורי, היפה והמלא חמלה והכלה של הסופר המשובח הזה, ג'ורג'ו בסאני. ספרות במיטבה

בין החומות..
..
בין החומות – סיפורי פרארה / ג'ורג'ו בסאני
מאיטלקית: אריה אוריאל
200 ע'
הוצאת שוקן
….

חמישה סיפורים אנושיים ונוגעים ללב. מציאות טראגית הנארגת בכתיבה יפה מאוד בפרטים הקטנים, בניואנסים הקטנים. באדם ובמשפחה, באדם ובחברה ופורסת מולנו את הדרמות הקטנות והכואבות של החיים, המכנסים אותנו לתוכנו ומחדדים את מבטינו, את האנושיות שבנו.

סיפורים מרתקים ואנושים בקהילה בעיירה איטלקית על רקע הפאשיזם האיטלקי, על רקע הנאציזם שעלה לשלטון ולאחריו.
סיפורים על נערות קטנות, פועלות הנפגשות בהסתר עם בחורים וכך יוצרות לעצמן את המשך החיים.
על פליטי מכונת ההרג הנאצית, על חיים המתאמצים לחיות.

לידה מנטובני חוזרת עם התינוק שלה לבית אמה. יחסיהם חרישיים ושותקים. כמעט שאין הן מדברות "הן ישבו כמו פעם, כמו תמיד, ..עם הראש רכון למטה על עבודות התפירה שלהן..הן העדיפו שלא לדבר על התקופה האחרונה שעברו לאחרונה, שהיתה עבור שתיהן מרה כל כך.."(ע' 7) והנה מגיע אורח, שכן מבוגר ומתחיל לחזר אחרי לידה.

ג'מה לומדת סיעוד ובערבים היא נפגשת עם גבר הנראה לאחותה הגדולה המציצה בה מן החלון, מרשים ומכובד: יש לו "ז'קט טוקסידו כחול מרהיב, משקפיים מבהיקים כסופים, שעון זהב גדול..ובנוסף עניבת משי לבנה.." (ע' 52)

ג'יאו יוש חוזר לפרארה לאחר המלחמה הנוראה ומוצא את שמו חרוט על לוח הזיכרון בבית הכנסת במקום. "הוא בא מרחוק מאוד, מהרבה יותר רחוק מאשר הגיע באמת. הוא חזר אף שאיש לא חיכה לו, אז מה הוא רוצה עכשיו?" (ע' 75)

"לאן הולכים בפרארה גם היום, כשיש חשק לדבר עם מישהו הרחק משאר העולם? קודם כל לכיכר צ'רטוזה." (ע' 106).

חמישה סיפורים השלובים זה בזה.
עבר נורא מול הווה של השתקמות וחזרה לחיים, של משתפי פעולה שיוצאים ממחבואיהם, של ניצולים ושל שורדי הימים הקשים.
המלחמה הסתיימה וברחובות פרארה קבוצת נערות נאות עוברת והן רכובות על אופניים "השורות הצפופות והזורחות של הנערות על אופניים..איך אפשר לא להתרגש מהצגה מוחשית זאת של משל, המשלב בהרמוניה בין כל הדברים: העבר המחריד, הזוועתי, עם ההווה הנוכחי, הרגוע והמבטיח" (ע' 91)

לאט ובסבלנות פורס מולנו הסופר את המציאות הפשוטה של אנשים שנקלעו למצבים קשים והמשיכו משם.

עוד קלאסיקה ספרותית של מחבר "הגן של פינצי קונטיני"
מומלץ מאוד!
..
ג'ורג' בסאני (1916-2000) הוא סופר יהודי איטלקי מן החשובים באירופה.
"בין החומות", שזהו תרגומו הראשון לעברית, הוא הספר הראשון בסדרת סיפורי פרארה. עם פרסומו זיכה את בסאני בפרס סטרגה היוקרתי.
סיפורי פרארה, ובהן "הגן של פינצי קונטיני", זכו בפרסים רבים ולעיבודים קולנועיים מצליחים, וביססו את מעמדו של המחבר כאחד מהיוצרים הקלאסיים בספרות העולמית.