בילוי ביער במרחק נגיעה- יום במרכז מבקרים יער האילנות

מחפשים מה לעשות עם הילדים בימי החופש הגדול? ב- 14/8 ייפתח ביער האילנות מרכז מבקרים אינטראקטיבי ובקיץ הישראלי זו הזדמנות נפלאה להתנתק מהמסכים ולצאת להכיר את היערות קצת בטבע, קצת במיזוג אוויר ועם המון חינוך בגובה העיניים. והבונוס? בתקופת ההרצה הכניסה לאורבטוריום ולמרכז המבקרים תהיה בחינם.

האורבטוריום ביער האילנות אינו מקום חדש עבורנו. מאז שגילינו אותו לפני כחמש שנים הוא מהווה אטרקציה מושלמת לשבתות מוקדמות כמעט כל השנה. בשבילי היער הילדים שלנו למדו לרכב על אופניים ועל הדרך חוו טבע, התוודעו לזנים רבים ונדירים של עצים שחלקם גדלים רק בחלקה הזו של כ 130 דונם בישראל, ותמיד אנחנו חוזרים עם מלאי מציאות, דימיונות, רעיונות ליצירה וגם לא מעט עבודת ויקפדיה על זנים שמשכו קצת יותר את עיני הילדים.

הגן הבוטני היערני הוקם תחילה במטרה לבחון אילו זני עצים יוכלו להשתלב באקלים הישראלי ובו כ- 300 זני עצים שנקלטו בהצלחה לפי חמש היבשות ועוד אזור שמוקדש לעצי ישראל. הוא השתדרג בשנים האחרונות לפארק מקסים כאשר קק"ל הוסיפו בו שבילים מסודרים ופינות חמד של ספסלי ישיבה באזורים מוצלים שונים ברחבי הפארק, מבוך עם שילוט שמסביר על העצים, תפקודם ותפקידם ובסמוך לחנייה הוצבו גם שולחנות קק"ל למנוחה ואוכל. ועכשיו הוא עומד לעבור שדרוג נוסף שיהפוך אותו אטרקטיבי בכל ימות השנה ללא קשר למזג האוויר.

Ilanot_botanic_gardens_visitors_center

ב- 14/8/2017 ייפתח במקום מרכז מבקרים אינטראקטיבי עם טכנולוגיה מתקדמת שמטרתה לחשוף את הילדים (והוריהם) לנושא היערות בישראל ובעולם. במרכז תמצאו שש תחנות.

החוויה במרכז המבקרים מתחילה בסרט שמוקרן ומשלב מסע בזמן של העצים ועל חשיבותם במסע בין-דורי. מיד אחרי הסרט תמצאו את עצמכם עונים על שאלות טריוויה (יש כ 50 שאלות) ואם תזכו באחד משלושת המקומות הראשונים אולי תזכו להירשם בספר השיאים של המקום. אנחנו בעיקר גילינו כמה עוד יש לנו ללמוד על נושא העצים…

מחדר ההקרנה תצאו לאולם ובו 4 עמדות נוספות-

הראשונה מוקדשת לעצי ארץ ישראל ומטרת המבקר להציב עצים נפוצים בישראל על מפת המדינה על פי האקלים והאזור בארץ.
interactive_israel trees_station

השנייה עמדת איי-פד שבה המשתמש מציב את האיי פד מול עץ במקום ואז לומד על כל אחד מחלקי העץ. עמדה זו מתאימה מגיל 4 כי כל בחירה של הילד מדובבת במקביל לטקסט שמופיע על המסך.

 

learn_trees_station

השלישית כוללת רכיבה של 12 דקות על אופני כושר ומוקדשת למסע אינטראקטיבי של רכיבה ברחבי היער עם משקפי תלת מימד והכרת סביבתו ובעלי החיים שגרים בו. איפה שרוצים להתעכב וללמוד יותר פשוט עוצרים וממשיכים ליהנות מהנוף הוירטואלי. הילדים נהנו במיוחד מהחלק שבו הם עפים מעל היער (ולא רק הם).

interactive_bike_ride

בעמדה הרביעית והאחרונה בתוך המתחם הממוזג תמצאו את הגלובוס ומולו מסך שמקרין תמונות מיערות שונים ברחבי העולם, על המשתמש להבין ב 40 שניות באיזה אזור בעולם נמצא היער על סמך תמונות ורמזים וללחוץ ברחבי הגלובוס על המקום.

global_forests

אחרי או לפני הכניסה למרכז המבקרים אל תפספסו טיול מוצל בשבילי הגן הבוטני. בסמוך לכל עץ תמצאו בנוסף לשלט הסטנדרטי של שם העץ ומשפחתו גם ברקוד לסקנר שבו תמצאו מידע מפורט יותר על העץ. אם הגעתם עם הילדים אל תוותרו על משחק היער הקסום שיוביל אתכם בין השבילים והעצים השונים וימשיך את החוויה האינטראקטיבית ותשומת הלב של הילדים. שילוב מושלם של טיול, למידה חווייתית ועדיין ללא ניתוק מוחלט מהנייד… כי אם כבר מסכים אז לפחות שישאבו אותנו לתוך החוויה ולא ממנה.

אל תשכחו להוריד לילדים את משחק היער הקסום לחווית ניווט וטיול מושלמת ביער האילנות
אל תשכחו להוריד לילדים את משחק היער הקסום לחוויית ניווט וטיול מושלמת ביער האילנות
 

הביקור ביער האילנות מתאים לכל גיל ונגיש גם לנכים בכסאות גלגלים, עגלות ואופניים (או כל אמצעי מתגלגל אחר שכדאי להביא לילדים שפחות אוהבים ללכת). מרכז המבקרים מתאים מגיל 4 למעט עמדת האופניים שמתאימה מגילאי 6 ואילך (אבל מצאנו פתרון לקטנה שלא הגיעה לפדלים בעזרת הרגל של אמא שרכבה עבורה) וגם שם תמצאו עמדות מונגשות לכל.

הביקור במרכז המבקרים יהיה ללא תשלום בתקופת ההרצה, אחריה יגבו תשלום סימלי כדמי כניסה.
משך הביקור: חצי יום בכיף- היינו כמעט ארבע שעות והייתי צריכה למשוך את הילדים משם בכוח (סידורים ומעבר דירה, אבל הבטחתי שנחזור שוב).
מתאים: לכולם.
שפות: עברית, אנגלית, ערבית (כתוביות)
איפה? קצת אחרי הכניסה הצפונית לקדימה, כניבה מכביש 4 לכיוון צפון.
אתר אינטרנט: http://www.kkl.org.il/forestsearch/ilanot-arboretum.aspx

במקום יש עמדת מפות עם הצעות מסלולים נוספים באזור, שאישית אני ממליצה להגיע אליהם בתקופות חמות פחות, כמו טיול בשביל האירוסים הסמוך או לאורך נחל אלכסנדר.

באהבה, דורית.