יש לך ביטוח רפואי? אותיות קטנות קראת?

רוב הזמן האמנתי במשפט הידידותי להפליא "לי זה לא יקרה" – נכון, לאף אחד זה לא קורה עד שזה קורה. מנחמת את עצמי "מזל שיש לי ביטוח רפואי…" – אז זהו – ביטוח בע"מ כי שכחתי לקרוא ת'אותיות הקטנות.

בחורה עם מחשב נייד

shutterstock_77408059נכון – זה חכם ונבון להחזיק ביטוח רפואי. כרטיס טיטניום / פלטינום – או כל שם אחר שמשלמים לקופת חולים עבור ביטוח אקסטרה. כדאי שתדעו שהאותיות המאד קטנות לא מכסות מקרים שבהם באמת צריך להשתמש בביטוח ואני הייתי בטוחה שיש לי כזה. בטח – אמרתי לעצמי בשאננות – אל תדאגי (חוץ מהמצב הרפואי), יש לך את הביטוח הרפואי הנרחב ביותר שהציעה קופת החולים (מכבי).
shutterstock_388873822
 
לא הייתי צריכה יותר מדי זמן או הליכים רפואיים כדי להבין שההשתתפות של ביטוח רפואי מורחב של קופ"ח היא בסיסית ובמקרה הרע – צריך לצאת למלחמה נגד חברת ביטוח רפואי שקופות החולים מציעים לחברי קופ"ח עצמה. גיליתי שאני בעצם לא זכאית לכלום אלא למה שקופת חולים מחוייבת אליו בדרך כלל.
תגידי, את אידיוטית אני שואלת את עצמי ? לא ידעת לאיזה ביטוח את משלמת? בטח שידעתי – אני מנחמת את עצמי…זה בטח אי הבנה והתשלום יגיע מאוחר יותר או צריך לפנות לגורמים אחרים – עבדתי עם מנגנון הדחקה משוכלל, כי אחרת אי אפשר, כל השאר הם מותרות בשלב שבו נזקקתי לטיפול מאסיבי ולטיפולי המשך.
רציתי רופא פרטי מסויים, שרק הוא ייטפל בי,  אז מה אם רציתי? כל מה שאנחנו רוצים בחיים הוא מה שקורה ? מה פתאום?
הייתי צריכה לקבל החלטה רפואית ודי מהר. כשאני במצב די דחוק אל הקיר, צריך לקבל החלטות, ובענייני גוף ונפש אין פשרות !! כמו כולם – אני רוצה את הכי טוב שיש והכי טוב עולה כסף הרבה כסף. נכון, דרך המשלים / מושלם/ פלטינום -מקבלים חלק מהכסף, אבל חלק גדול יותר בא בדילוגים קלים מהכיס האישי שלי למרות הביטוח המשלים את עצמו לדעת מן הסתם.
בזמן הכי קשה בתוך המחלה הפיזית בזמן שהצורך והרצון הוא להתמקד בהחלמה אני מוצאת את עצמי במלחמות מול משרדים וניירת ואישורים כי יש גם תרופות  והדמיות שעולות במחירים של אלפים וגם מעבר (תאמינו לי) ובמקום לגייס כוחות להמשיך הלאה אני רבה גם הפקידה .
מה, אומרת לי הפקידה – לא ראית שאת הסעיף הזה אנחנו מכסים רק מגיל ….? עכשיו עם תרופות מסויימות שאני צריכה לקחת 7 שנים קופ"ח מסבסבדת רק 3 שנים מתוך 7.  למה? ככה!!! אבל יש לי ביטוח אני צורחת וגם מקללת לא בעדינות. לכי תלונני הם אומרים….
הם יודעים בדיוק שבאמצע תהליך טיפול לאף אחד אין כח וראש לספר ששילמתי מיליון שנה ביטוח בסיסי, ביטוח מעשי, ביטוח כללי וביטוח גילאי ואם היה קייים עוד אחד – בטח הייתי משלמת.  לא, לא קראתי את האותיות הקטנות. שיאמר מישהו בכנות שהוא קורא בערך 10 עמודים של פוליסת בריאות שמציעה קופת- חולים במחסות משרד הבריאות.
אני יוצאת ידי הנחה שרוב הייעוץ הרפואי מכוסה על ידי הביטוח המורחב והשאר אמור להיות מכוסה על ידי השר"פ.  באותיות קטנות כתוב : רק בבתי חולים מסויימים, לא בכולם. אבל שוכחים לומר במקביל שהרופא שבחרת צריך להיות מבוטח באותו סוג ניתוח שאת זקוקה לו- באותו בית חולים שבחרת. לא תמיד בית החולים שאת בחרת הוא בית חולים מבטח את הרופא שבחרת. הבחירה שלך היא לא תמיד הבחירה שלהם. אז מה אם את מבוטחת??את יודעת בדיוק איך ובמה ועד כמה את מבוטחת ???
אף אחד שנמצא במקום הזה , בסיטואציה הזו לא מתחיל לקרוא את האותיות הקטנות שוב, והמחשבה היא שכאשר אשתחרר מבית החולים אני אתחיל לסדר את העניינים עם קופת החולים. זה טוב שחשבתי ככה – כי את העצבים שמרתי לקופת החולים. לא עזר לי כלום, הם נתפסו בכל רווח שקיים בין מילה למילה. אל תדאגו – הם מכוסים על ידי היועץ המשפטי שלהם.
בשלב מסויים אחרי הניתוח הבנתי כבר שהביטוחים של המשלים / מושלם /פלטיניום וכו' הם לא ממש כאלה שיכולים לעזור וצריך לעשות עכשיו ביטוח רפואי פרטי אמיתי. יופי. זה כבר נשמע ממש רציני , הגיע הסוכן והסביר וזה כבר נשמע טוב – התייחסות אישית ופרטית זה לא כמו סטנדרט של קופת חולים. יופי, מתייחסים אליי בנפרד – אישי וזה מכובד.
לא ידעתי שסוכן ביטוח  שבא למכור פוליסה מתחיל את ההסבר במילים הבאות (בדרך כלל). נגיד שאת מתה / חולה מאד….התחלה אופטימית שאין כמותה, בואו נמשיך – איך יסתדרו בני משפחתך או איך תחיי בלי השכר שהתרגלת אליו ( אפשר לחשוב כמה הרווחתי – אל תדאגו, לא עשירון עליון ), את תצטרכי לחיות מחסדי הביטוח הלאומי. או…כאן נכנס הביטוח הרפואי הפרטי לעזרתך ואת יכולה לישון בשקט. רגועה….
אחרי המילים האלה ידעתי שלפחות נפשית….אני בנאדם בריא…:)).
אם בינתיים אני עוברת את החרא הזה וגם מקללת פקידים ומנסה (לא ממש, אין לי עכשיו כח…) להתמודד  מלחמות הביטוחים אני צריכה להחזיק אצבעות שאנצח בכל החזיתות.  גם אם אני חוזרת חבולה ועייפה…..אין משהו יותר מתוק מ – ניצחון. הלוואי שלא הייתי צריכה את המלחמה.
תקראו את הפוליסות שלכם, של המשפחה, תראו על מה בדיוק אתם חתומים (כולל אותיות קטנות) – תבדקו אם הפוליסה שחתמתם לפני 10 שנים עדיין רלבנטית או שיש שינויים. תבדקו – כי משרד הבריאות וחברות הביטוח וקופות החולים – לא יעשו את העבודה בשבילכם.
רק שנהייה בריאים (פולניה או לא?).