ביום העצמאות מבקרים במוזאון "הרעות" במצודת כ"ח

המבקרים במוזיאון יכולים לצפות במסכי מחשב ולקבל פרטים ומידע על הנופלים, הקרבות וכל מידע אחר הקשור לאתר.

"מוזיאון הרעות" מייסודו של יהודה דקל ז"ל, לוחם הפלמ"ח, שהיה יו"ר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ממוקם במצודת כ"ח ומנציח ומתעד את גבורת הלוחמים בשלושת הקרבות על כיבוש משטרת נבי-יושע בחודשים אפריל ומאי 1948.

המוזיאון כולל את סיפורם של משטרת נבי-יושע מימי האנגלים ועד קרבות תש"ח, ההכשרות המגויסות בפלמ"ח שמהן באו הלוחמים ופירוט של כל אחד משלושת הקרבות. 28 הנופלים בקרבות אלה (כמניין כ"ח, ומכאן השם מצודת כ"ח) מונצחים באולם מיוחד.

מוזאון "הרעות" במצודת כ"ח – ביום העצמאות הכניסה חינם ללא תשלום
צילום: יחצ

אחד מהם היה יזהר ערמוני, מקלען שחיפה על חבריו בקרב עד שנפל, ולאחר מותו הוענק לו "אות הגבורה"- הראשון של מדינת ישראל, אחד מ-12 "גיבורי ישראל" בתש"ח.

בקרב השני גם נפל דוד ("דודו") צ'רקסקי, מפקד יחידת הפריצה, שעליו כתב חברו חיים חפר את השיר "דודו", מן הידועים שבשירי מלחמת העצמאות.

במוזיאון מוקרן סרט הוליוודי המשחזר את הקרב השני וכן ישנו אתר מיוחד של "מציאות רבודה" (Augmented Reality), המאפשר לראות את הקרב, בטכנולוגיה חדשנית, באמצעות טלפונים חכמים וטאבלטים למיניהם.

פירוט מורחב על המדורים במוזאון:
א. הקמת בניין משטרת נבי יושע ושאר המשטרות הגליליות בשלהי שנות ה-30 – כחלק מההיערכות הבריטית באזור הצפון.
ב. המאבק על אצבע הגליל בחצי השנה הראשונה של מלחמת העצמאות, כולל המאמץ לתפוס את תחנות המשטרה שפינו הבריטים בכלל ואת נבי יושע בפרט.
ג. שלושת הקרבות על משטרת נבי יושע, ובמרכזם הקרב המרכזי והנודע ביותר, זה של ה-20 באפריל 1948. במדור זה מוצגים סיפורים, תצלומים וקטעי וידאו ואודיו של הלוחמים ועליהם. מקום מיוחד יוקדש ל-28 הנופלים, לרבות תמונותיהם, קורות חייהם וחלקם בקרבות שבהם נפלו.

מוזאון "הרעות" במצודת כ"ח – ביום העצמאות הכניסה חינם ללא תשלום
צילום: יחצ

בסוף מסלול הביקור במוזיאון הרעות מוזמנים המבקרים לצפות בסרט קצר במתכונת סרטי המלחמה רבי המשתתפים, שישחזר את הקרב השני על המצודה. באגף מיוחד נאספו ספרים, חוברות, מאמרים, תמונות וחומר אודיו-ויזואלי העוסקים או מזכירים את הקרבות בנבי יושע.

המבקרים במוזיאון יכולים לצפות במסכי מחשב ולקבל פרטים ומידע על הנופלים, הקרבות וכל מידע אחר הקשור לאתר.

מוזאון הרעות ממוקם במצודת כ"ח, ליד צומת כ"ח בגליל העליון (ליד היישובים שדה אליעזר, רמות נפתלי).

ביום העצמאות יהיה המוזאון פתוח חינם בין השעות 09:00-15:00
מחיר כניסה: חינם רק ביום זה! כולל הדרכות בחינם בכל שעה עגולה!

יום עצמאות שמח!!!

ערכה: נדיה היבא
הצילומים באישור שימוש היחצ