ביבי שיא: איך הפך נתניהו למנהיג שמעורר הערצה

בחורה עם מחשב נייד

במוצאי שבת, בדרך לנמל התעופה, זמן קצר לפני שהמריא לארצות הברית, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לקפוץ לאולפני חברת החדשות בנווה אילן, לראיון טלוויזיה ראשון בערוץ מרכזי מזה שנים, שנמשך 35 דקות.

בלי לתאם מראש או להכין את המראיינים הנרגשים, הוא התחבר למיקרופון והתחיל להפגיז על מניות, צוללות, לפיד־גנץ. היו לו כמה עניינים חשובים להבהיר בלב הפריים טיים לפני הפגישה עם הנשיא טראמפ.

ככה זה אצל ראש הממשלה. כבר שנים שהוא מכתיב את סדר היום, משנה את השיח הציבורי מכתבי אישום מהדהדים לרמטכ"ל לשעבר שלכוד ברשת האיראנית. מעורר אצל חצי מהעם הערצה השמורה לכוכב רוק ואצל החצי השני תחושה שבעדינות אפשר להגדירה כמיאוס, כך שאין מנוס אלא לצאת אחת ולתמיד ולחקור את פשר האובססיה לאיש והקונטרוברסליות שהוא מעורר, כנראה באופן חסר תקדים בתולדות הפוליטיקה הישראלית.

“יש לו הרבה יתרונות tiktaknet , והוא קמפיינר מעולה, אבל ברוב המקרים זו חולשתם של יריביו ולא בהכרח עוצמתו שמביאה לניצחונו", משוכנע אביב בושינסקי, שבמשך שנים ליווה את ראש הממשלה כיועץ תקשורת. “אפשר היה לעשות קמפיין חד יותר, ללכת על ראשו של נתניהו, אבל הלכו על דבר שאף פעם לא עובד, ניסו להביא פוליטיקה חדשה. פוליטיקה היא כמו משחק כדורגל, יש לה כללים ברורים. נשווה את זה למה שקורה היום בליגת־העל. יש רבים שאומרים שמכבי ת"א תזכה באליפות לא בגלל שהיא כזו גדולה, אלא בגלל שהיריבות חלשות".

יש כאלה שרואים את העימות הטלוויזיוני של 1996 כנקודת המפנה ביחס לנתניהו, כשהתייצב מול שמעון פרס ולא הותיר ספק בנוגע לזהות המנצח. אבל דווקא בשעות שלפני, מי שראה את ההכנות של ראש הממשלה, אז ראש האופוזיציה, למפגש, היה יכול לזהות לחץ על סף הפאניקה. הוא הכין רשימות, עבד על משפטי מחץ, לא היה רגוע, ואז נדלקו האורות. המצלמה התמקדה בו, ושלווה נפלה עליו.

“ב־1960 היה עימות מפורסם בין ג'ון קנדי וריצ'רד ניקסון, ששודר גם ברדיו וגם בטלוויזיה", מספר חוקר התקשורת פרופ' יחיאל (חיליק) לימור. “בסקרים שערכו בין מאזיני הרדיו התברר שניקסון ניצח ובסקרים בין צופי הטלוויזיה, קנדי ניצח. קנדי עבר יותר טוב את המדיום הטלוויזיוני, ואילו ניקסון צלח את המדיום הרדיופוני בגלל ששכנע בדבריו ולא הסתכלו על הופעתו. אני מניח שביבי היה עובר הרבה, הרבה פחות טוב ברדיו. בגין, שעבר מצוין ברדיו, הצליח פחות על המסך. אנשים שהדריכו אותו איך להופיע הסבירו שהוא צריך להשתמש בתנועות ידיים, בין השאר כי יש לו אצבעות יפות. ההופעה בטלוויזיה היא שואו ולא רק טקסט. זו טכניקה, ואם אתה טכנאי מעולה, אתה יודע להפעילה בצורה המיטבית. כשאנחנו עוקבים אחרי דרך הפעולה של נתניהו, אנחנו רואים שהיא תואמת את ספרי הלימוד הבסיסיים ביחסי ציבור וניהול קמפיינים. לדוגמה תמציא אויב, תילחם בו. קבע את סדר היום".

דודי ואפרת בן דוד
היי קוראים לי דודי ואני בן זוג של אפרת אני מטייל בכל רחבי העולם . אוהב שופינג , אוכל, מסעדות , קניון . ואוהב לכתוב בלוגים וטיפים