בטוח שעשיתי ביטוח

קשה לסרב לנציגי המכירות של חברות הביטוח, שמתקשרים ומספרים לנו תרחישי בלהות שעלולים להתרגש עלינו (חס וחלילה) ומציעים לנו אפשרות – לא מאוד יקרה – להתכונן ליום שחור כזה. אבל מה אנחנו באמת צריכים? באתי לעשות סדר

החיים שלנו יקרים. אנחנו עושים הכל כדי להגן עליהם ועל חיי הקרובים לנו. חלק מהמאמצים האלה כולל גם ביטוח, על כל צרה שלא תבוא. אבל במצב העניינים הנוכחי, כשיש כל-כך הרבה אפשרויות שונות ולא כולן באמת נחוצות, איך נדע לברור את המוץ מן התבן?

החלטתי לעשות סדר בפוליסות הביטוח שלי וגיליתי שיש לי הרבה פוליסות, שאת חלקן לא ממש זכרתי ואחרות לא בדיוק הבנתי. היו פוליסות ביטוח עליהן חתמתי במסגרת העבודה והיו כאלה שבאופן פרטי, אבל מה שבטוח – עכשיו אני יודעת בדיוק על מה חתמתי, מה כוללת כל פוליסה ואיזה חלק בחיים שלי מבוטח. זו הייתה, ללא ספק, עבודה ששווה את זמן ההשקעה – בכסף ובשקט נפשי.

עשיתי סדר

אם החלטתם לעשות כמוני, הנה כמה תובנות:

לפני הכל, חשוב לעשות רשימה מסודרת של כל הביטוחים הקיימים. סביר להניח שבמהלך חייכם עשיתם כמה וכמה סוגים של ביטוחים ויש סיכוי גדול שאת חלקם לא ממש תזכרו. לכן מומלץ לבדוק את חיובי הוראות הקבע וכרטיסי האשראי ולבדוק אילו סעיפי ביטוח מופיעים שם, באילו חברות ומה הסכומים שאתם משלמים בכל אחד מהם. אם יש ביטוחים אותם יש לחדש בכל שנה (כגון ביטוחי רכב וביטוחי מבנה) קל יותר לבצע מעקב אחריהם, אבל גם כאן כדאי לבדוק שאין תשלומים מיותרים, כמו פוליסות מקבילות של ביטוח מבנה על הדירה הקודמת וגם על הנוכחית.

לאחר שהרשימה מול עיניכם, נסו למיין אותה. שלושת תחומי הביטוח העיקריים בחיינו הם ביטוחי בריאות, ביטוח משכנתא (בו כלולים ביטוח חיים ומבנה) וביטוחי רכב. השלב הבא הוא בירור כל המרכיבים של כל פוליסה – אילו נזקים היא מכסה, לאיזה סוג של פיצויים תהיו זכאים במקרה הצורך (שלא נדע מצרות), כמה גובים מכם על כל פוליסה – בקיצור, לדעת בדיוק על מה אתם משלמים. אם יש משהו שאינו ברור, מומלץ לפנות אל מוקדי השירות של חברות הביטוח ולבקש מידע. זה אולי ידרוש קצת מאמץ וזמן אבל זה הכרחי וחשוב גם כדי להיות בשליטה על הכספים שאתם מוציאים בכל חודש וגם כדי לבדוק עד כמה הביטוחים שעשיתם בעבר עדיין מתאימים ורלוונטיים למצבכם כיום. מעבר לכך, אם בביטוחים השונים שעשיתם היו רכיבי חיסכון, אתם עשויים להיות מופתעים לגלות שאפילו צברתם כספים.

ביטוח בריאות

אנחנו מוקפים פרסומות והצעות לביטוחי בריאות שמזכירות לנו שבכל רגע אנחנו עלולים להזדקק לו (לא עלינו), ואם יש דבר מפחיד יותר זה לדעת שאין לך ביטוח בריאות פרטי. אז מה זה בעצם? כל מבוטחי קופות החולים זכאים לביטוח בריאות כזה או אחר, אבל מה שמשפיע הוא ההרחבות שיש לכל אחד מהביטוחים. לדוגמא – האם יש ביטוח לתרופות שאינן בסל הבריאות, האם יש כיסוי גם לניתוחים וטיפולים בחו"ל? מומלץ לבדוק על איזה ביטוחים חתמתם בעבר והאם הם עדיין רלוונטיים כיום. אם עשיתם ביטוח בתקופת הרווקות, יכול להיות שהיום, כבעלי משפחה, אתם צריכים לעדכן את התנאים. זה תקף לכל שינוי משמעותי בחיים – כמו מקצוע או מגורים. מה שמביא אותנו לביטוח המשכנתא.

ביטוח משכנתא

אם כבר לקחתם משכנתא, אתם יודעים שזה ביטוח שמורכב מביטוח חיים וביטוח מבנה.

ביטוח החיים נועד להגן על משפחתו של המבוטח במקרה של אובדן כושר עבודה או של מוות ולהעניק פיצוי כספי שיכסה על אובדן כוח ההשתכרות של המבוטח. אם יש לכם משכנתא, אתם גם יודעים שפוליסת ביטוח החיים היא בגדר חובה לביצוע, כי כך בעצם מגן הבנק על השקעתו במתן כספי המשכנתא. כלומר, שאם חלילה אחד מבני הזוג שלקח את המשכנתא הולך לעולמו בטרם הסתיימו התשלומים, חברת הביטוח משלמת את הפיצוי הכספי לבנק. גם בביטוח החיים יש כמה סוגים – כאלה שיש בהם רכיב של חיסכון וכאלו שלא, יש מורחבים ויש בסיסיים – כדאי לבדוק איזו פוליסה יש לכם וגם לוודא שאין צורך בשינוי ההגדרות או בעדכון לגבי שינוי במצב המשפחתי או הבריאותי.

המרכיב השני בביטוח החיים הוא ביטוח מבנה. מטרתו היא להגן על הנכס מפני ליקויים עתידיים, בין אם בגין נזקי הטבע ובין אם בגין נזקי בלאי. חברת הביטוח מפצה את בעליו בעת נזק (נזקי צנרת, רטיבות, שריפה ועוד). בהקשר הזה, כדאי לוודא בדיוק אילו נזקים כלולים בפוליסה, את מה היא מכסה ומה גובה ההשתתפות העצמית בכל מקרה של הפעלת הביטוח.

ביטוחי רכב

בביטוחי הרכב קל יותר להתמצא כי הם מתעדכנים אחת לשנה וכך יש לנו שליטה על מה שקורה. עם זאת, אם בבעלותכם יותר מרכב אחד במשפחה, אם יש רכב ישן או חדש או שיש נהג צעיר שהתווסף, כדאי לבדוק איזה מהביטוחים רלוונטיים עבורכם. ביטוחי הרכב מורכבים מביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'.

נתחיל בביטוח חובה, שכשמו כן הוא – חובה על-פי חוק. מטרתו לכסות נזקים פיזיים שעלולים להיגרם לבעל הרכב ולנוסעים איתו ואפילו למי שנמצא מחוץ לרכב תאונת דרכים.

סוג נפוץ נוסף הוא הביטוח המקיף, שמהווה הגנה מפני נזקים שעלולים לקרות לרכב שלכם או לרכבים אחרים בסביבתכם בזמן תאונה או בנזקים שאינם תלויים בכם (עץ שנופל על הרכב, שריפה, גניבה וכדומה). הביטוח המקיף נקבע לפי כל מיני פרמטרים כמו שווי הרכב, ותק הנהג וגילו והאם יש נהגים נוספים על אותו רכב, היסטוריה ביטוחית ועוד. חשוב לזכור שאת הביטוח המקיף צריך להתאים למצב ולצרכים הייחודיים שלכם וכל שינוי יכול להשפיע על מחיר הביטוח, לכן כדאי לבדוק ולהתעדכן.

וכמובן, ישנו ביטוח צד ג'. אם תפגעו באדם או ברכוש שהוא צד שלישי לתאונה שמישהו ברחוב נפגע מהרכב שלכם כשהוא עמד בחניה, אתם חשופים לתביעה. ביטוח צד ג' נועד למנוע זאת ולהגן עליכם. גם כאן מחיר הביטוח נקבע לפי פרמטרים שונים שכדאי לבדוק.

לסיכום, ביטוחים נועדו להגן עלינו ולכן יש לנו נטייה לרכוש הרבה מהם, בתחומים שונים, כדי להיות מכוסים. עם זאת, סדר וארגון בביטוחים יאפשרו לכם לשלוט בהוצאות באופן מסודר ולדעת בכל רגע נתון איזה פוליסות רכשתם ולאיזו מטרה. עכשיו, אחרי שעשיתם את הסדר, אני ממליצה לארגן קלסר מיוחד עם כל הנתונים, כדי שברגע שתצטרכו, הכל יהיה מונח לפניכם בצורה מסודרת.