בזכות תפקידי כיו"ר ועד – גיליתי את תעצומות הנפש והיכולות שלי

שלום לכולן ולכולם, נעים להכיר, אני ענת שרעבי, נשואה, אם לשלושה ילדים מקסימים, סבתא לחמישה נכדים המסבים לי אושר גדול – עובדת אסם למעלה מ-30 שנה וגאה לכהן כיו"ר ועד עובדי מטה החברה.

המטה של אסם אשר היה ממוקם אז בפתח תקווה (היום נמצא בשוהם), העיר בה אני גם מתגוררת מיום היוולדי ובה היה לי חשוב להישאר בשל הקרבה להורים ולמשפחה. הגעתי לאסם בשנת 1986 אל מחלקת תמחיר באגף הכספים. אני עובדת כבר 34 שנים בחברה שהייתה אז פרטית ובמהלך השנים חברה לענקית המזון הבינלאומית – נסטלה.

כחלק מתפקידי אני מטפלת בהקמת מסמכי חשבונאות ותמחיר, בניית עלויות של מארזי מבצעים, סגירת שנה וכדומה. במהלך שנותיי באסם למדתי במקביל לתואר ראשון בניהול וסוציולוגיה, ניהול משאבי אנוש והפקת אירועים באוניברסיטה הפתוחה.

בשנת 2000 הצטרפתי לוועד העובדים של מטה הנהלת החברה וכעבור עשור מוניתי ליו"ר הוועד, תפקיד אותו אני ממלאת עד היום.

אוכלוסיית העובדים שבאחריותי מונה היום כ-220 עובדות ועובדים. כולם משובצים בבניין ההנהלה במחלקות שונות כגון: כספים, יחידת מחשוב, תפעול, שרשרת אספקה, משק ועוד. כך שהעיסוקים מגוונים ונגזרים בהתאם לאחריות המחלקה בהם העובדים משובצים.

העובדים טובים, מקצועיים ולויאליים לחברה, אך לעתים קרובות אני נעצבת כשעמיתים איתם גדלתי והתפתחתי פורשים, והתחושה היא שהימים שהיו כבר לא יחזרו עוד.

בשנת 2000, כאשר ביקשו שאציג את מועמדותי לוועד, לא הייתי מודעת עד כמה אהיה מחוברת לתפקיד. למעשה, אפשר לומר שגיליתי את תעצומות הנפש והיכולות שלי בזכות התפקיד. בשנותי הראשונות באסם, לא היו בעיות קשות שנאלצנו להתמודד איתן והייתה זאת חברה עם אווירה משפחתית. את רוב זמני השקעתי בטיפול ברווחת העובדים: ארגנתי טיולים, אירועים חברתיים, אירועי סוף שנה, והכל מהמחשבה הראשונית ועד ההוצאה לפועל. כל אירוע היה מושלם. עם השנים עיגנתי תקציבים בהסכמים, כך שתמיד היה ברשותי משאבים לקיום האירועים.

האירוע המכונן שהבהיר לי עד כמה טוב וחשוב שיש איגוד מקצועי ויש את ההסתדרות לצדנו, התרחש כאשר נחתם הסכם של העברת עבודה ממחלקת הנהלת חשבונות של אסם בארץ לאוקראינה, מהלך שחייב אותנו להיפרד ממספר לא קטן עובדים ועובדות. ההסתדרות, על אגפיה השונים ליוו אותי כיו"ר הוועד לאורך כל הדרך. מ"מ יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה אליעזר בלו ורכזת האיגוד המקצועי ממרחב פתח תקווה עו"ד רעות עידן זגורי, בליווי אגפי הפנסיה והכלכלה, גיבשו למעננו הסכם מצוין בתנאים הקשים שנוצרו.

יחד עם זאת אני מבקשת להדגיש שהנהלת החברה הייתה קשובה לבקשות העובדים, והמהלך נעשה מצידה תוך גילויי רגישות, אמפתיה, ברוגע ובצורה עניינית ומקצועית. בהקשר זה תודה מיוחדת מגיעה ללילי ערב, מנהלת יחסי העבודה של החברה, שמלווה כל הסכם תוך תשומת לב מיוחדת לאנשיה.

החזון שלי הוא שהנהלת אסם תמשיך לשמור על העובדים ולדאוג לתנאים משופרים גם אם יש התייעלות כלכלית. המנכ"ל שלנו, אבי בן-אסאייג הוא אדם בעל יחסי אנוש מעולים ורגישות מיוחדת לצרכי העובדים. התחושה שלי היא שיש עם מי לדבר וכולי תקווה כי הוא ימשיך בתפקידו עוד שנים רבות.

אני מבקשת להודות לכלל העובדים אשר נתנו בי אמון ואת ההזדמנות להוביל תחומים שאני אוהבת ולהיות לצדם בשעת הצורך.

לסיום, אני מבקשת להודות לרחל ארז, מנהלת משאבי אנוש ורווחה באסם, מדובר באישה מיוחדת במינה, אני מודה לה על שיתוף הפעולה המלא ועל הרצון לעשות הכל למען העובדים, יישר כוח.

ומשפט אחרון מוקדש, לנו הנשים: בכוחנו להוביל ולשנות! אל תפחדנה להעז!

שלכן ושלכם,

ענת שרעבי

salonaanat