בוקר של כיף במוזיאון

סדנאות יצירה ותערוכה אינטראקטיבית לכל המשפחה "אמנות בכל אופן" במוזיאון תל אביב לאומנות

בחורה עם מחשב נייד

כשחושבים על חופשת חנוכה עם הילדים, לרוב חושבים על הצגות ופסטיבלים. גם אני לוקחת כל שנה את הבנות שלי לאחת מההצגות, אבל בחופשה ארוכה תמיד אני מחפשת עוד פעילויות ואם אפשר למצוא מקום, שבו נוכל להעביר כמה שעות של כיף ביחד, מה טוב.
אנחנו אוהבים לבקר במוזיאונים מספר פעמים בשנה ובדר"כ פוקדים את המוזיאונים כל חג (על ביקור במוזיאון עם ילדים, כתבתי בפוסט תרבות עם ילדים זו לא מילה גסה – ביקור במוזיאון).
גם בחנוכה השנה הגענו למוזיאון תל-אביב. הביקור במקום מאפשר לשלב מספר פעילויות שונות, כך שהביקור מאוד מגוון (סדנאות יצירה, שיח גלריה, מופעי גלריה, תערוכה אינטראקטיבית ועוד תערוכות).

פעילויות במוזיאון תל אביב לאומנות

מבין מבחר הפעילויות במוזיאון, בחרנו להתמקד בסדנת יצירה ובביקור בתערוכה האינטראקטיבית החדשה לילדים.

אמנות בכל אופן – תערוכה אינטראקטיבית לכל המשפחה

כל שנה בחודש אוקטובר מתחלפת תערוכה באגף הילדים במוזיאון והיא פעילה לכל אורך השנה. כל שנה אנחנו שמחים לגלות תערוכה חדשה, ששמה את הילדים במרכז, מאפשרת להם לגעת, לנסות, להתנסות ולהשתמש בחומרים.
הפעם נושא התערוכה הוא ה"אופן". כבר בכניסה לאזור התערוכה נתקלנו במשהו שאינו שגרתי, מעין מסלול של רכיבה, שהוביל אותנו אל התערוכה ומחלק את חדר התערוכה ל-2.

צילום : עודד אנטמן

התערוכה משלבת יצירות אומנות, שהאופן הוא מוטיב מרכזי בהם יחד עם פעילויות שונות הקשורות לאופן : ציור עם גירים על לוח הנראה כמו לוחות המודעות העגולים הפרוסים ברחבי העיר, ציור עם צבעים על אופן מסתובב, חיבור גלגלי שיניים, ציור באמצעות שרשראות של אופניים, סיבוב גלגלים של אופניים שעליהם צורות שונות, פריטה על מיתרים המדמה נגינה בנבל והאזנה לצלילים הבוקעים מהם, ציור בחול עם גלגלות שונות ועוד.
פריטה על מיתרים

ציור בחול

וכמובן איך אפשר להתייחס לאופן בלי לרכב על אופניים ? בכניסה לתערוכה, מוצבות אופניים, שכאשר מפדלים עליהם, מופיעים על המסך מולנו רחובות העיר תל-אביב ואנחנו מצטרפים לטיול בעיר (ואפילו רואים בצידי המסך את דמות הרוכב).
האטרקציה המיוחדת בעיניי, הם 2 זוגות אופניים הנמצאים במרכז התערוכה, עליהם צריכים 2 ילדים לפדל יחד, על-מנת להסיע זוג אופניים הנמצא במסך שמולם. רק כשהם באותו קצב, 2 חלקי האופניים מתחברים והם מטיילים לאורך מסלול.
התערוכה מאוד מעניינת לילדים, מושכת אותם לנסות שוב ושוב, לסובב, לגלגל, לפדל ולהסתובב בחדר. כרגיל, מצאתי את עצמי צריכה לבקש מהבנות לחזור הביתה.
צילום: עודד אנטמן

סדנאות יצירה לחנוכה

לכבוד חנוכה מציע המוזיאון 2 סדנאות לבחירה : סדנת פיסול וסדנת ציור ברוח החג, עם דגש על מקורות אור. הסדנאות מיועדות לילדים בלבד (ללא ליווי מבוגרים) בגילאי 7-12.
הבנות בחרו בסדנת פיסול, בה הן הכינו עששיות מקאפה בשילוב שקפים וטושים.
כל משתתף מקבל קאפה, שמתוכה חתכו 5 צורות גיאומטריות שונות ולרשותו שקפים במגוון צבעים וטושים לרוב.
בהתחלה כל ילד מקשט את השקפים, שהוא רוצה להניח על כל אחת מהצורות הגיאומטריות באמצעות טושים, ניירות משי ומדבקות. אח"כ מצמידים את השקפים לצורות הגיאומטריות.

בשלב הבא, מקשטים את החלק החיצוני של הקאפה. ולבסוף סוגרים את הקאפה לעששית.

בסדנת הציור מכינים ויטראז' על גבי שקפים.
מחיר סדנא – 30 ש"ח. כרטיסים מראש בקופת המוזיאון. טל': 03-6077020. מספר המקומות מוגבל.
הסדנאות מתקיימות מיום שני ה-10.12.12 עד יום חמישי ה-13.12.12 בשעות 10:00-11:00, 11:30-12:30

5 טיפים לביקור במוזיאון בחג

1. מומלץ להזמין מראש מקום לסדנא (מספר המקומות מוגבל).
2. מומלץ להגיע לפעילות עם פתיחת המוזיאון, כדי להמנע מעומסים (מורגש בעיקר בתערוכה האינטראקטיבית, כיוון שמדובר בחלל לא גדול).
3. אם אתם מגיעים לסדנת יצירה, מומלץ להביא איתכם בתיק, תיק ריק נוסף, שניתן לשים על הכתף, בו תוכלו לשים את כל היצירות ולשוטט להנאתכם במוזיאון, עם ידיים פנויות.
4. על-מנת למצוא חניה באזור, מומלץ לצאת לפעילות בשעה מוקדמת (ישנן מספר רב של פעילויות באזור, שהוא גם אזור מסחרי ולכן החניונים מתמלאים במהירות).
5. אם בחרתם בסדנת יצירה, תוכלו לנצל את הזמן (שעה תמימה) לבקר בתערוכה שמעניינת רק אותכם או להנות מכוס קפה עם עיתון (הסדנאות מיועדות לילדים ללא ליווי הורים).

מוזיאון תל אביב לאומנות – המוזיאון פתוח בימים שני עד שבת. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 חינם ולמבוגרים – 48 ש"ח, אלא אם כן יש לכם כרטיס מאסטרקרד פלטיניום, המקנה כרטיס זוגי חינם למבוגרים. הטבה אחרת היא למחזיקי כרטיס ישראכרט אחר דרך מסלול תרבות (הרישום באתר ישראכרט). המוזיאון מציע מספר פעילויות שונות לילדים.
שעות פתיחה: יום ראשון – סגור; ימי שני ורביעי: 10:00 – 16:00; יום שלישי וחמישי: 10:00 – 22:00, שישי: 10:00 – 14:00; שבת: 10:00 – 16:00

תשאלו את אמא של גם בפייסבוק, שם תוכלו לקבל טיפים יומיים