בודפשט: פריז של מזרח אירופה~

בודפשט עיר תוססת על גדות הדנובה עם נגיעות של זמן אחר. גשרים ובנינים מעניינים. לא יקרה ודיי קרובה אלינו.ממליצה~

 

IMG_6147.JPG

בודפשט

יו…סלונות מזמן לא הייתי פה. מה לעשות אני הפכתי ליענטה אמיתית . המצלמה שלי שדווקא דיי קרסה  בזמן הנסיעה וחלק מהתמונות  בבודפשט צולמו באיפאד שלי .
191
הגעתי לבודפשט דווקא בקטע משפחתי. לחגיגות יום הולדת 150 = ה80 של הדוד ו-70 של הדודה היקרים שלי עם אחותי הגדולה רחל. נשמע מאתגר אך היתה רביעיה מאד מוצלחת.
מלון וטיסה בעיסקה של אתר אמריקאי שאני עדיין משתמשת במחירים דיי סבירים. טיסה וארבעה לילות במלון, ארוחת בוקר מדהימה ואינטרט חופשי. ב- 2400 שקלים לאדם.
הגענו למלון פלאצו שממוקם באזור השמיני . בודפשט מחולקת לאזורים ממוספרים רומית.
034
סביבת המלון שלנו~
351
נשים בתלבושת מסורתית בחתונה מקומית. ליד הכנסיה שהיתה ממש מול המלון שלנו.
כבירתה של מדינה שבמשך 300 שנה היתה תחת שלטון האימפריה העותומאנית ובית הבסבורג האוסטרי, ועוד כמה עשורים תחת משטר טוטליטרי, בודפשט היא אקלקטית בהוויה האדריכלית שלה והסגנון התרבותי  המסקרן, תולדה של מפגש בין אסיה הקטנה לבין מזרח ומערב אירופה.  יש וטירות העיר נראות כמו לקוחות מאגדות של וולט דיסני, ולצדן בתי מרחצאות, שהיו אהובים על הפחה התורכי, וקברי קדושים מוסלמיים באווירת "סיפורי אלף לילה ולילה". סגנונות אדריכלות מגוונים: רומי, עותומאני, גותי, בארוק ואפילו אר-נובו, שדרות רחבות ידיים ואלגנטיות כמו שדרת אנדראשי,  ורחובות צרים ומפותלים צפופים בבתי דירות. אין  כמעט בבודפשט בניה גבוהה. כך שלא ממש ראית מגדלי מגורים . יש כמה בנייני משרדים בבניה מודרנית דיי מעצבנת, הייתי אומרת . כמות הגשרים העצומה מעל הדנובה הרומנטית, הופכים אותה לפנינת חן יפהפייה. היא  "פריז של הגוש המזרחי" שפע של בתי קפה בניחוח וינאי עם מוסיקה מכל מיני סגנונות  וחיי לילה נטולי מעצורים, מלא אוהבים ברחובות שלא דופקים חשבון , לאף אחד מסביב .תוצר של ההשתחררות מעול הקומוניזם לאחר ארבעים שנה.
הרחובות חלקם צרים עם בתים בסגנון מעורב חלקם גרמני אוסטרי . חלקם שנות השישים של מזרח אירופה , עם דגש על המון כנסיות. ובנייני ממשלה מפוארים . ככרות עם פסלי ברונזה והמון ספסלים מעץ ומתכת מפוזרים ברחובות .  הרחובות שליד המלון שלנו היו מלאים בבתי קפה ומסעדות . האוכל, נו, לא ממש נפלתי. העוגות, אפילו לא אחת עברה את הרף הישראלי או הצרפתי שלי. בסך הכל  הרי יש לי דיי נסיון בעוגות ובדברי מאפה. להוכחה יש לי את התחת שלי .
אני ממליצה לקחת את המדריכה הישראלית :  פלה שמצאתי בפייסבוק.  היא איכותית ולא יקרה ושווה כל יורו. במחיר של 15 יורו לשעה אתם מקבלים סיור רגלי וגם ברכבות ובאוטובוסים . לכל מיני מקומות שמהספר התיירות של בודפשט  בחיים לא תביאו . שמעו לנאוה . היא גם אירגנה לנו הסעה מהשדה ובחזרה במחיר של 25 יורו שזהו מחיר שמבטיח שלא יעבדו עליכם כי נהגי המוניות בבודפשט ברובם גנבים . שמעו לנאוה. אפשר למצוא אותה בפייסבוק : בודפשט עם פלה.
העלתי סרטון קצר שלה ביוטוב משום מה הלינק לא עובד פה.
http://youtu.be/svR6C_8pC8I
114
לזכור שבודפשט היא עיר של הליכה כי הרחובות האלו כל בית מסםר סיפור דלתות ומבואות מקסימים אז נעלי הליכה נוחות ולהנות מהעיר המקסימה  הזאת.
מזג האויר צלח לנו היו 24  -26 מעלות ביום ובלילה הגיע גם ל16 מעלות . כייף אמיתי .
IMG_6160.JPG
בית הכנסת הגדול שששימש למרכז תפעולי של הנאצים במלחמה עולם .
176
בית הקברות של קבר אחים בחצר המוזיאון .
155
עץ הערבה הבוכיה
מוזיאון היהדות
מלון אסטוריה שאייכמן ניהל את מהלכי המלחמה  נגד יהודי בודפשט ממנו .
נעליים על הדנובה (הונגרית Cipők a Duna-parton) היא אנדרטה ייחודית שהוקמה בשנת 2005 -על גדות נהר הדנובה בבודפשט בירת הונגריה. האנדרטה מנציחה את מאות היהודים שנרצחו בידי גדודי צלב החץ ההונגרים, לאחר שנורו והושלכו למי הנהר בשנים 1944 – 1945.
189
ערב על הדנובה במסעדה עם מוסיקה מדהימה וכן האנשים רוקדים ברחובות .
השוק המקורה ממוסחר שיהיה עם מיקס של עבודות יד בסין שנמכרות כעבודות מקומיות אבל עם הנגיעות ההונגריות .
שייט על הדנובה שאפשר לרכוש כרטיס ליומיים  ב9 יורו . שימו לב יש כמה חברות שייט ורובן מוכרות במחיר דיי דומה רק שייט ליום אחד במחיר דומה אבל הכרטיס שלנו היה מהסוג שמאפשר שייט לילי ובבוקר שייט לאי מרגיט  שהוא באמת מתוק  קטן ושווה.105
האי מרגיט נקרא גם האי מרגרטה ואי הארנבים (בהונגרית: Margit-sziget) הוא אי בערוץ הדנובה במרכז בודפשט. ארכו כ-2.5 קילומטרים ורוחבו בנקודה הרחבה ביותר כ-500 מטר. שטחו הכולל קצת פחות מ-1,000 דונם. בין המאה ה-12 והמאה ה-16 היה האי נחלתם של נזירים והעתיקות שבו שייכות כולן למנזרים. האי נקרא על שם מרגיט (מרגרטה הקדושה; 1242 – 1271), בתו של בלה הרביעי, מלך הונגריה שאביה נדר שתוקדש להיות נזירה על האי אם ינצח בקרב. מרגיט שהתה באי כעשרים שנה מגיל 9 ועד מותה. כיום האי הוא פארק עירוני, שהתנועה המנועית בו אסורה כמעט כליל (למעט אוטובוס יחיד ומספר רכבי שירות) וממוקמים בו מרכזי נופש, ספורט ומרחצאות טרמו-מינרליים. בדרום מחובר האי ליבשה באמצעות גשר מרגיט ובצפון על ידי גשר ארפאד.
 האי מרגיט~
  .
מעבר לצידה השני שהוא הBuda . לבנייני הפרלמנט וכניסה למלון "הילטון"  בארשת של אורחת מלון אז נותנים לך לטייל חופשי..המלון נבנה על גב מנזר עתיק והוא מיוחד לטעמי.
המלון שלנו היה באזור ה Pest
הליכה ברחוב ההליכה שווה אבל דיי צפוי .
142
אוטובוסים ורכבות דיי בעייתיים לטעמי . אבל פלה עזרה לי מאד.
מסעדת ״פטל״ עם השניצל העולמי שלהם והשירות הגרוע ושגרם לקריסת הדיאטה שלי למרות שהתחלקתי עם אחותי.
לרכוש  בשוק ממרחים של פלפל חריף, פפריקה בכל מיני דרגות חריפות, כבד אווז וממרח שום. השפורפורת ממש לא יקרות .
 שדה תעופה מאד מודרני יש להם.

359

233

היא מדהימה בלילה.

יש להם אנשים יפים בכמויות!!

אז עד לנסיעה הבאה שלי שיהיה לנו כייף ושקט בארץ שלנו .

 

נאוה רייץ
Tel Aviv born , living in the USA since 1982 a mother of two boys Ariel 23 and Jordan 21, will live partly in new york city , Amsterdam and mainly Tel Aviv .after a brain surgery in 2012, early retirement from my line of work as a baby bedding designer at www.navasdesigns.com ,attached to dutch guy Albert ~ ~ love my new life in Hebrew and English~