בודד בדמשק/ שמואל שגב

חייו ומותו של אלי כהן, המרגל הישראלי בסוריה, הפכו לסיפור מרתק. עברו כבר כחמישה עשורים מרגע חשיפתו, לכידתו והוצאתו להורג, וסביב סיפור זה נכתבו ספרים, הופקו סרטים ואף הופקה סדרה לאחרונה בנטפליקס. מוזמנים להיכנס ולקרוא על ספרו החדש של שמואל שגב, המתאר את סיפורו של גדול המרגלים.

בודד בדמשק

חייו ומותו של אלי כהן, המרגל הישראלי בסוריה, הפכו לסיפור מרתק. עברו כבר כחמישה עשורים מרגע חשיפתו, לכידתו והוצאתו להורג, וסביב סיפור זה נכתבו ספרים, הופקו סרטים ואף הופקה סדרה לאחרונה בנטפליקס.
אני אישית צפיתי בשקיקה בסדרה וכששמעתי על ספרו החדש של שמואל שגב, החלטתי שאני חייבת לקרוא אותו גם 

אלי כהן הפך לגיבור לאומי, לגדול מרגלינו בארצות ערב. שלוש שנים חי אלי כהן בדמשק, שנים שבהן הצליח לקשור קשרים הדוקים עם ראשי המשטר בסוריה ולהזרים לישראל מידע שוטף ומהימן על אורח החיים בדמשק, על דמות המנהיגים וקשריהם המדיניים והצבאיים עם ברית המועצות ועל היערכויות צבאיות ומדיניות בעולם הערבי.
נסיבות לכידתו ועצם היותו הישראלי הראשון, והיחיד עד כה, שנלכד והוצא להורג כישראלי, עוררו התעניינות רבה בעולם והערצה כלפיו בישראל ובתפוצות. רחובות, גנים ציבוריים, בתי ספר, בתי כנסת ומוסדות שונים נקראו על שמו.
בספרו זה, שמואל שגב, מתאר את סיפור חייו של אלי כהן. הוא מספר על התקופה בה בילה את נעוריו במצרים, על הרקע לגיוסו למודיעין הישראלי, על נישואיו לנדיה, על התקופה בה אלי כהן שהה בסוריה , על לכידתו , על המשפט וניסיונות ההצלה הנואשים ולבסוף מותו.
סביב האירועים האישיים שמואל שגב מוסיף מידע רב על המתרחש בסוריה ובארץ באותה התקופה וגילויים חדשים שהתגלו.

חייו של אלי כהן מרתקים ללא ספק. פנים רבות לו. מצד אחד, הוא היה גבר משכמו במעלה, צנוע, חכם ומוכשר. מצד שני, אולי מה שהכשילו היה דווקא תעוזתו הרבה והביטחון המופרז.
אלי כהן היה איש בית צנוע בישראל, אך בסוריה הוא פרח כ"כאמל אמין ת'אבת", איש העולם הגדול. הוא בילה בסוריה במסעדות, במועדונים ובשלל אירועים. הוא פיזר כספים ופינק נשים ואנשים והתערה בחברה הגבוהה.
קל היה להתאהב בדמותו כ"כאמל אמין ת'אבת" ואולי אף הוא עצמו התאהב בדמותו זו, כך שהיה לו קשה לשחרר כשהסכנה התדפקה על דלתו…

מזמינה אתכם לקרוא את הספר ואף לצפות בסדרה למי שמעוניין. גם מי שכבר צפה בסדרה , ימצא עניין רב בספר ויוכל להיזכר בחלקים מהסדרה עם קריאת את המאורעות הכתובים.

מאחלת לכם קריאה מהנה ומעניינת!

XOXO

אחת שיועדת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)