בובה בהשאלה

סיפור פשוט, כמעט יומיומי על עמליה ואחיה ישי, שאוהבים לשחק ומכינים את צעצעועיהם במו ידיהם. אבל הם גרים בשכנות לחנות צעצועים שבה מבחר עצום של פריטים שאינו עולה בקנה אחד עם תקציב המשפחה.

בובה בהשאלה

מאת: עיינה פרידמן

איורים : אינה קצב

הוצאת אוריון

buba

משפחת דקל , ושני ילדיה – עמליה וישי מתגוררים בבית קטן בשכנות לחנות צעצועים. מתוך חרך בחצרם הם יכולים להציץ אל החנות המהווה עבורם גן עדן של משחקים . ההורים מחנכים את ילדיהם לערכים של חסכון ואיכות הסביבה, ואמנם הם מכינים את הצעצועים שלהם במו ידיהם , וגם מלמדים את חבריהם לנהוג כך, אבל ילד נשאר ילד – ומה שנמצא בחנות הצעצעועים הסמוכה נראה בעיניהם נפלא ונהדר מכל צעצוע ביתי המצוי ברשותם.  ("הדשא אצל השכן ירוק יותר").

בעל החנות הוא איש טוב לב והוא מאפשר לעמליה וישי לשוטט בחנות, להתבונן בצעצעועים וגם לשחק מעט בחלק מהם.

עמליה מתלהבת באחת הבובות , נותנת לה שם ומדמיינת שהיא שלה. אבל מה קורה כאשר חברתה מקבלת מאימה אותה בובה עצמה.

עֲמַלְיָה נֶעֶצְבָה מְאֹד. הִיא לָקְחָה בְּיָדֶיהָ אֶת הַבֻּבָּה, חִבְּקָה אוֹתָהּ וְאָמְרָה: "אֲנִי רָאִיתִי אוֹתָהּ רִאשׁוֹנָה! וְגַם חִבַּקְתִּי אוֹתָהּ בַּחֲנוּת!
וְקוֹרְאִים לָהּ דּוֹרִית". הִתְרַעֲמָה עִדִּית וְקָרְאָה: "מַה פִּתְאֹם! זֹאת בֻּבָּה חֲדָשָׁה, לֹא מְשֻׁמֶּשֶׁת, הִיא לֹא הָיְתָה שֶׁל אַף אֶחָד, וְעַכְשָׁיו הִיא רַק שֶׁלִּי!" "אֲנִי רָאִיתִי אוֹתָהּ רִאשׁוֹנָה!" קָרְאָה שׁוּב עֲמַלְיָה.

מכאן הסיפור משתנה, הרגשות של הילדים מתבטאים במלוא עוצמתם , קנאה צומחת בין הבנות והחברה , אבוי , מחזירה את הבובה לחנות בטענה שהיא משומשת.

מן המשבר צומח סיפור מותח ומרגש מאד עד לסוף הנהדר , והלא צפוי.

באמת. יופי של ספר. מאוייר יפה וכתוב בשפה עשירה ולא מתיילדת. תענוג .

ד"ר עיינה פרידמן, אמנית רב־תחומית ואוצרת תערוכות אמנות.
זהו ספר הילדים ה־12 שלה, והחמישי בהוצאת אוריון

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.