בובה בהשאלה – עיינה פרידמן

"בובה בהשאלה" מתאר את עולמם של עמליה וישי שגרים בסמוך לחנות צעצועים אך תקציב המשפחה אינו מאפשר את קנייתם, ואיך הם מתגברים על הקושי כשלאחרים יש שפע צעצועים ולהם – משפחה אוהבת ותומכת עשירה בדמיון.

בובה בהשאלה – עיינה פרידמן

איורים: אינה קצב

הוצא' אוריון. 2019.

buba_behashala

"בובה בהשאלה" מאת ד"ר עיינה פרידמן בהוצאת הספרים "אוריון" הוא סיפור ילדים קלאסי בסגנון ספרי הילדים של פעם.

במרכזו של הספר משפחת דקל:

האב יוחאי – נהג משאית שמוביל מטענים מנמל אשדוד

האם רינה – אחות במחלקת ילדים בבית חולים

ושני ילדיהם עמליה וישי.

משפחת דקל היא משפחה חמה, תומכת ואוהבת. אך תקציב המשפחה מוגבל והילדים לומדים להמציא וליצור את צעצועיהם בעצמם משאריות של חפצים שאין בהם שימוש. הם שמחים בחלקם ונהנים מהעשייה המשותפת, אך עמליה שמאד אוהבת בובות היתה רוצה בובה משלה. בובה אמיתית.

בבנין הסמוך שגובל בחצר ביתם נמצאת חנות צעצועים. סדק בקיר החנות מאפשר לעמליה וישי להציץ לתוכה וכשהם עושים זאת הם מרגישים שגילו ארץ פלאית שמציתה את דמיונם. לפעמים הם מבקרים בחנות ,ומנהל החנות, מר מנחמי, מרשה להם לשחק בצעצועים, ואז עמליה משחקת בבובה שאימצה לעצמה וקראה לה דורית. היא מדמיינת שהיא שלה, שהיא תופרת לה בגדים ושהיא בונה לה מיטה.

באחד הימים עמליה מוזמנת לביתה של חברתה, עידית, ומגלה את הבובה האהובה עליה יושבת על המדף בין שלל בובות…

"עֲמַלְיָה נֶעֶצְבָה מְאֹד. הִיא לָקְחָה בְּיָדֶיהָ אֶת הַבֻּבָּה, חִבְּקָה אוֹתָהּ וְאָמְרָה: "אֲנִי רָאִיתִי אוֹתָהּ רִאשׁוֹנָה! וְגַם חִבַּקְתִּי אוֹתָהּ בַּחֲנוּת! וְקוֹרְאִים לָהּ דּוֹרִית". הִתְרַעֲמָה עִדִּית וְקָרְאָה: "מַה פִּתְאֹם! זֹאת בֻּבָּה חֲדָשָׁה, לֹא מְשֻׁמֶּשֶׁת!"  "אֲנִי רָאִיתִי אוֹתָהּ רִאשׁוֹנָה!" קָרְאָה שׁוּב עֲמַלְיָה.

עמליה מתארת את הבובה עד הפרט האחרון ועידית כבר אינה חפצה בבובה ולמחרת מחזירה אותה לחנות. עמליה מגלה את הבובה האהובה דרך הסדק הצר שבקיר ומחליטה להתגנב בערב אל חנות הצעצועים ולהתחבא בה ובלילה לשחק בבובה.

מה קרה לעמליה בלילה?

ואיך הפכה הבובה לבובה בהשאלה?

על כך תקראו בספר הנפלא.

עמליה וישי הם ילדים למשפחה שמחנכת את ילדיה לערכים, ויש בספר מודעות חינוכית בדרך שהוא  מעביר את המסרים והמושגים הקשורים לבעלות ושייכות של פריטים אצל ילדים למול הַשְׁאָלָה של חפצים, המשחק ב"כאילו" שמשמש להבעת שלל הרגשות של עמליה, פיתוח הדמיון , עידוד היצירה שהופכת לאתגר, וכמובן, ערכי המשפחה, כמו עריבות משפחתית, אהבה ומסירות.

אמנם הטקסט בספר מנוקד והשפה מתאימה לקריאה משותפת של ילדי גן בוגרים עם מבוגר, אך הוא מאד ארוך ולא ניתן להקראה בפעם אחת, כך שהייתי ממליצה עליו לילדים בכיתה א-ב.

בעמוד האחרון של הספר יש מקום בו יכולים הילדים לצייר צעצוע מדמיונם.

את הספר מלווים איוריה של אינה קצב, אשר עוטפת את הטקסט באיורים עתירי פרטים בצבעים רכים ואלה נותנים לכל אירוע המתואר בספר רקע ייחודי שמתמקד בסיפור ומציג לקוראים הצעירים את הנסיבות השונות המתוארות בו.

***

ד"ר עיינה פרידמן, היא אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות. רוב התערוכות שאצרה היו בעלות מסרים חברתיים. במקביל לעבודתה כאמנית וכאוצרת תערוכות אמנות, כותבת עיינה ספרי ילדים שעוסקים במצבים מורכבים בחייהם של ילדים בארץ ובפרקים מתולדות העם היהודי. "בובה בהשאלה" הוא ספר הילדים השנים עשר שכתבה.