בואו לגלות! מערכת השמש- ספרות ילדים

מהי מערכת השמש? מהו שביט? מיהו כוכב הלכת החם ביותר במערכת השמש? מיהו כוכב הלכת הקטן ביותר? מה ההבדל בין אסטרואיד למטאוריד? מהו כוכב לכת ננסי? מוזמנים להיכנס ולקרוא את התשובות לשאלות האלו ועוד…

מערכת השמש

בואו לגלות! היא סדרת ספרי מידע חדשה לילדים וגם להורים (מבטיחה לכם שגם אתם תהנו מהקריאה לא פחות מילדכם 🙂 ). הספרים מכילים עובדות מרתקות, תמונות מרהיבות וחידונים.
ספר זה עוסק במערכת השמש ותוכלו לגלות דרכו שפע עובדות על השמש, על כוכבי הלכת ועל החלל העמוק והאינסופי ואפילו מידע רב על אסטרונאוטים ועבודתם.
בסוף הספר ישנם חידון ומילון מושגים, שיחדדו את החומר שבספר. מה שהופך את הספר לטריוויה מופלאה, שיכולה להיות פעילות משותפת להורים וילדים.
זהו ספר חובה לכל חובבי החלל (כמוני)!

נתחיל קודם כל ב-מהי מערכת השמש?
מערכת השמש מורכבת מהכוכב שלנו, שנקרא השמש, ומכל מה שסובב במסלולים סביבו. זה כולל שמונה כוכבי לכת והירחים שלהם, כוכבי לכת ננסיים, אסטרואידים, שביטים, וחלקי סלע ואבק קטנים. מערכת השמש היא אחת ממערכות שמש רבות הקיימות ביקום.
ישנם ארבעה כוכבי לכת העשויים מגז- צדק, שבתאי, אורון ורהב. אלו הם כוכבי הלכת הגדולים ביותר במערכת השמש.
ארבעת כוכבי הלכת הנוספים- כוכב החמה, נוגה, כדור הארץ ומאדים, הם סלעיים וקרובים לשמש.

כוכבי לכת ננסיים– כוכבי לכת אלו מקיפים גם הם את השמש. עולמות אלה קטנים יותר מכוכבי לכת אחרים. כיום מוכרים חמישה כוכבי לכת ננסיים במערכת השמש, כגון פלוטו, אך המדענים סבורים שיש עוד רבים אחרים.
אסטרואידים- הם גושי סלע ומתכת, שנותרו מהזמנים שבהם נוצרה מערכת השמש.
שביט– הוא כמו כדור שלג חללי העשוי מסלע, קרח ואבק. כששביט חולף ליד השמש, הוא מתחמם ונוצר לו זנב ארוך.
מטאוריד– היא פיסה קטנה של סלע או אבק חללי שנתקה מאסטרואיד או מכוכב שביט.
מטאור– הוא מטאוריד, הנשרף כשהוא חודר מבעד לאטמוספירת כדור הארץ.

מערכת השמש ממוקמת בתוך גלקסיה לוליינית ענקית המכילה מיליארדי כוכבים- שביל החלב. הכוכבים מסודרים בקבוצות של "זרועות" הנפרשים לצדדים. כל הכוכבים נעים סביב נקודה הנמצאת במרכז הגלקסיה. המדענים סבורים ששם נמצא חור שחור עצום בגדלו, היונק פנימה כל דבר שמתקרב אליו.

קצת על הכוכבים במערכת השמש
השמש– היא כוכב והיא ממוקמת במרכז מערכת השמש. השמש היא כדור בוער של גזים העשוי בעיקר ממימן והליום, והיא מספקת לנו את החום והאור שאנחנו זקוקים להם כדי לחיות. המסה של השמש כה גדולה, שכוח הכבידה שלה דואג לכך שכל כוכבי הלכת ינועו במסלולים סביבה.

כוכב החמה– הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש והכי קטן. פני השטח שלו מכוסים באבק חום- אפרפר, והוא דומה במקצת לירח שלנו. המדענים סבורים שהחיים עליו אינם אפשריים.

נוגה– הוא "התאום המורשע" של כדור הארץ. שניהם בערך באותו הגודל ושניהם עשויים מחומרים סלעיים דומים. אבל, נוגה הוא כוכב מת. נוגה הוא כוכב הלכת החם ביותר במערכת השמש. הוא רותח מחום, מכוסה בהרי געש ועטף באטמוספירה של גזים רעילים קטלניים.

מאדים– כמו כדור הארץ, גם מאדים עשוי מסלע, ויש לו שני קטבים קפואים, הרים, עמקים ועננים בשמיים. עם זאת, האקלים במאדים קיצוני בהרבה. הוא מאוד קר ויבש, עם אטמוספירה דלילה שלא ניתן לנשום בה. הקרקע האדמדמה בגוון חלודה היא שהעניקה לכוכב את שמו. למאדים יש שני ירחים.

צדק– הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. הוא עשוי מגז ומוקף ברצועות עבות של עננים חומים, צהובים ולבנים. כוכב זה מתנהג כמו שואב אבק קוסמי: הוא שואב אליו אסטרואידים מסוכנים. לצדק ארבעה ירחים.

שבתאי– הוא כוכב הלכת השני בגודלו אחרי צדק, והוא נחשב ליפה שבהם בזכות הטבעות המרהיבות המקיפות אותו.

אורון ורהב– אלו שני כוכבי הלכת הקרים והאפלים והם נקראים "ענקי הקרח", כי הם עשויים מתערובת של גז וחומרים קרחיים. לשניהם יש טבעות קטנות וירחים רבים.

הידעתם שהגיל שלכם משתנה על כל כוכב לכת? שחמש סנטימטרים היא התוספת לגובה שלכם בחלל בגלל המחסור בכוח הכבידה? שידרשו לכם יותר מ-700 שנים להטיס מטוס לפלוטו? שמיליון הוא מספר כדורי הארץ היכולים להיכנס בשמש?

מוזמנים לקרוא בספר ולגלות עוד הרבה עובדות מעניינות על מערכת השמש.

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה ומרתקת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)