בואו לגלות! המדע- ספרות ילדים

אילו חומרים מוליכים חשמל? איך יודעים שמשהו חי? למה הצמחים זקוקים לאור השמש? מהו גז? מהו מגנט? כיצד נוצרים הצללים? מהו החומר הקשה ביותר בעולם? מוזמנים להיכנס ולקרוא את התשובות לשאלות האלו ועוד…

בואו%20לגלות!%20המדע%201

בואו לגלות! היא סדרת ספרי מידע לילדים וגם להורים (מבטיחה לכם שגם אתם תהנו מהקריאה לא פחות מילדכם 🙂 ). הספרים מכילים עובדות מרתקות, תמונות מרהיבות וחידונים.
ספר זה עוסק במדע. ספרים נוספים בסדרה: "בואו לגלות! דינוזאורים", "בואו לגלות! בעלי חיים",
ו"בואו לגלות! מערכת השמש". מוזמנים לקרוא בבלוג שלי סקירות נוספות על כל הספרים האלו.

נתחיל ב: מהו המדע?
המדע אינו רק המון עובדות כתובות בספר. המדע הוא דרך חשיבה. המדע עוסק בשאילת שאלות ובניסיון למצוא את התשובות. המדענים הוגים רעיונות חדשים וממציאים דרכים חדשות להפוך את החיים קלים יותר לכולנו. לדוגמא, המדע עוסק ב: חיים על כדור הארץ, חומרים, כוחות משיכה ועוד.

מהו החומר?
החומר הוא הדבר שממנו עשויים כל הדברים. כל מה שאנו רואים, נוגעים בו, נושמים, עשוי מחומר. החומר מופיע בצורות שונות הקרויות "מצבים". שלושת המצבים הנפוצים ביותר על כדור הארץ הם מוצק, נוזל וגז.
יש חומרים שנמצאים בטבע על כדור הארץ, ואילו אחרים הם מעשה ידי אדם. למשל, מתכת, לבנים, זכוכית, עץ, בד וסלע.
הידעתם- החומר החזק ביותר המוכר למדע הוא שן של חילזון ימי בעל קונכיה.
לעיתים ניתן לערבב ביחד מוצקים, נוזלים וגזים. לפעמים כשמוצק מתערבב עם נוזל, המוצק נעלם. סוג כזה של תערובת נקרא "תמיסה".

ומה עוד תוכלו לקרוא וללמוד בנושא מדע?

• כמעט שלושה רבעים מפני כדור הארץ מכוסים במים. המים נמצאים בנהרות, באגמים ובאוקיינוסים, וניתן למצוא אותם גם בטיפות הזעירות בעננים ובטיפות הגשם ובשלג היורדים לאדמה. המים נעים ללא הפסקה ממקום אחד למשנהו סביב כדור הארץ. תנועה זאת נקראת "מחזור המים".

חוקי התנועה– שום דבר אינו יכול לנוע בלי שכוח מסויים יגרום לו להתחיל לנוע. ניוטון הגה שלושה רעיונות פשוטים, המראים כיצד משפיעים הכוחות על האופן שבו הדברים נעים. רעיונות אלה נקראים "חוקי התנועה של ניוטון". מוזמנים לקרוא עליהם בהרחבה בספר.

החיכוך הוא כוח המאט דברים. הוא מתרחש כאשר שני משטחים משתפשפים זה בזה. סוגים שונים של משטחים יוצרים כמויות שונות של חיכוך.

כוח הכבידה הוא כוח בלתי נראה, המושך דברים לעבר מרכז כדור הארץ. הוא מושך הכל לאדמה, בין אם החפץ נמצא באוויר, במים או כבר על הקרקע.

אנרגיה– האנרגיה גורמת לדברים לקרות. כל תנועה או שינוי דורשים אנרגיה. האנרגיה מופיעה בצורות רבות: תנועה, מזון, חשמל, אור, קול וחום.
חום– ככל שמשהו חם יותר, כך הוא מפיץ יותר אנרגית חום. אנרגית החום תמיד מנסה להתפשט מדבר חם יותר לדבר קר יותר.
הידעתם- 15 מיליון מעלות צלזיוס זו הטמפרטורה של מרכז השמש ו- 89- מעלות צלזיוס היא הטמפרטורה הקרה ביותר שנרשמה על כדור הארץ.
קול– הקול נוצר כשמשהו רועד. החפץ הרועד גורם גם לאוויר הנמצא סביבו לרעוד. הרעידות האלה נעות באוויר בצורת גלי קול, ואותם אנחנו שומעים בעזרת האוזניים שלנו.
הידעתם- גלי הקול זקוקים לאוויר כדי לנוע, ולכן בחלל אין קולות.
אור– האור הוא סוג של אנרגיה, המאפשר לנו לראות דברים. האור נע בצורת גלים בקווים ישרים. את גלי האור מפיצים דברים זוהרים, כמו השמש, נר או נורה חשמלית.
חשמל– החשמל הוא סוג של אנרגיה, היכול לזרום ממקום אחד למשנהו או להיאגר במקום אחד. בני האדם המציאו דרכים לרתום סוגים אחרים של אנרגיה ולהשתמש בהם כדי להפיק חשמל.
הידעתם- החשמל זורם בכבלים במהירות איטית פי 100 ממהירות האור.

דברים חיים– לכל הדברים החיים יש מאפיינים מסוימים במשותף, על מנת להיחשב חי. על הדבר להיות מסוגל לבצע את שבעת התהליכים הבאים: תנועה, רביה, רגישות, גדילה, נשימה, הפרשה ותזונה.
קיימים מיליוני מינים שונים של בעלי חיים על כדור הארץ, ולכן המדענים מיינו אותם לקבוצות בהתאם למאפיינים משותפים.

צמחים– הצמחים מייצרים את מזונם בעצמם בעזרת אור השמש. לרוב הצמחים יש עלים ירוקים ושורשים, האוחזים אותם בקרקע. קיימים אלפי סוגים של צמחים.
הידעתם- הצמח הגבוהה ביותר בעולם הוא עץ סקויה ענקי בשם "גנרל שרמן", המגיע לגובה של 84 מטרים!

גוף האדם– כמו כל היצורים בעלי החוליות, לבני האדם יש שלד של עצמות מתחת לעור ולשרירים. תפקידו של השלד הוא להחזיק את הגוף זקוף, לעזור לו לנוע ולהגן על האיברים הפנימיים.

מוזמנים לקרוא בספר ולגלות עוד הרבה עובדות מעניינות על המדע.

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה ומרתקת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)