בואו לגלות! דינוזאורים- ספרות ילדים

מהו דינוזאור?באיזה עידן הדינוזאורים שלטו? אילו סוגי דינוזאורים התקיימו? מדוע הם נכחדו ומיהן החיות הקרובות לדינוזאורים בימינו? מוזמנים להיכנס ולקרוא את התשובות לשאלות האלו ועוד…

בואו לגלות דינוזאורים

בואו לגלות! היא סדרת ספרי מידע חדשה לילדים וגם להורים (מבטיחה לכם שגם אתם תהנו מהקריאה לא פחות מילדכם:-) ). הספרים מכילים עובדות מרתקות, תמונות מרהיבות וחידונים.
ספר זה עוסק בדינוזאורים ותוכלו לגלות דרכו שפע עובדות עליהם. יתכן ובסופו תרצו מאוד לצפות בפארק היורה… רק אומרת…

נתחיל קודם כל ב- מהו דינוזאור?
לפני מיליוני שנים שלטה בעולם קבוצת זוחלים יוצאי דופן, שנקראו דינוזאורים, שפירוש שמם הוא לטאות נוראות. כולם חיו על היבשה, ולכולם היו ידיים ורגליים בעלות טפרים חדים. אבל הם היו שונים זה מזה: לחלקם היו שיניים חדות, לאחרים היה עור עבה כמו שריון, והיו כאלה בעלי נוצות, כמו העופות של ימינו.
נקבות הדינוזאורים הטילו ביצים בעלות קליפה קשה, מהם בקעו צאצאיהם.

לדינוזאורים יצא שם של היותם היצורים הגדולים ביותר שחיו אי- פעם על כדור הארץ. נכון שחלקם היו גדולים יותר מבית, אבל היו כאלה שגודלם לא עלה על זה של תרנגולת.

לעידן שבו שלטו הדינוזאורים בכדור הארץ קוראים "עידן המזוזואיקון". עידן ארוך זה שנמשך יותר מ-180 מיליון שנה, מחולק לשלוש תקופות קצרות יותר, הנקראות: "תקופת הטריאס", "תקופת היורה" ו"תקופת הקרטיקון". בכל תקופה השתנה האקלים, ואתו השתנו גם הצמחייה ובעלי החיים.

לכל דינוזאור יש גודל, צורה ומאפיינים משלו. המדענים חילקו אותם לשבע קבוצות לפי המאפיינים שלהם:
1. אנקילוזאורים- לאנקילוזאורים היתה ההגנה הטובה ביותר מכל הדינוזאורים. אף שהם היו אוכלי עשב איטיים, ההגנה העצמית שלהם כללה שיריון גוף כמעט מלא. הלוחות הגרמיים המהודקים לעור גרמו לכך שהאנקילוזאורים, שמשמעות שמם היא: לטאה מהודקת, היוו את הבחירה האחרונה לארוחה עבור הטורפים הרעבים.
2.תרופודים- קבוצה זו של טורפים אימתניים מציגה אחדים מהדינוזאורים הקטלניים ביותר שפסעו על פני האדמה. משמעות השם תורפוד היא: רגל חייתית. הדינוזאורים בקבוצה זו נעו על שתי רגליים, היו מצויידים בלסתות חזקות, ובטפרים חדים, שבעזרתם הם הכריעו את טרפם.
3. פכיצפלוזאורים- משמעות השם "פכיצפלוזאור" היא לטאה בעלת ראש עבה; ואכן את הדינוזאורים האלה ניתן לזהות בקלות לפי כפות העצם הקשות שעל גולגולותיהם. הם היו אוכלי עשב והלכו על שתי רגלים בשעה שחיפשו ביערות פרות ועלים למאכל.
4. סטגוזאורים- דינוזאורים משוריינים אלה נעו לאט וניזונו מצמחים בלבד, אבל שום טורף לא ש להתמודד מולם. משמעות השם "סטגוזאור" היא לטאת גג. רבים מדינוזאורים אלה הציגו לראווה שתי שורות של לוחות ענקיים וקשיחים עשויים עצם, שהזדקרו לאורך עמוד השדרה שלהם. בנוסף, הם הגנו על עצמם בעזרת זנבם בעל החודים המאיימים.
5. סאורופודים- הסאורופודים הגדולים היו בעלי החיים הגדולים ביותר שחיו אי- פעם על כדור הארץ. הם היו אוכלי צמחים והם השתמשו בצוואריהם הארוכים כדי להגיע לצמרות העצים הגבוהים ביותר, ואכלו ללא הפסקה כדי לספק אנרגיה לגופם אדיר הממדים.
6. אורניתופודים- משמעות המילה ,אורניתופוד" היא: רגלי עוף, ורבים מהדינוזאורים האלה היו קטנים ומהירים. אחדים מהם הלכו לסירוגין על שתי רגליים או על ארבע רגליים. אורניתופדים היו אוכלי עשב, ולרבים מהם היה מקור שבעזרתו הם אספו את העלים. חלקם חיו בלהקות כדי להגן על עצמם.
7. צרטופסים- ראשם המפואר של הצרטופסים הבליט אותם לעומת שאר הדינוזאורים. משמעות השם "צרטופס" היא: פנים בעלות קרניים, ואכן על פניהם וסביב ראשם התמוססו קרניים ומניפות שהגנו עליהם מפני טורפים. הם אוכלי עשב והולכים על ארבע והם השתמשו במאפיינים בולטים אלו של המניפה והקרניים, כדי למשוך בנות זוג.

שרידי הדינוזאורים נמצאו- ועדיין נמצאים- בכל יבשת על כדור הארץ. אתם יודעים באיזה יבשת נמצאו הכי הרבה שרידים?

עידן הדינוזאורים הגיע לקיצו לפני 66 מיליון שנים, כשמטאוריט ענקי מהחלל התרסק על כדור הארץ. במקביל התפרצו הרי געש ברחבי העולם ושחררו גזים קטלניים לאוויר. האירועים האלו הביאו לשינוי קיצוני באקלים וגרמו להכחדתם של צמחים ובעלי חיים רבים בזמן קצר.

הידעתם שהעופות הם בעלי החיים של ימינו הקרובים ביותר לדינוזאורים? ולמעשה עופות הם דינוזאורים! במהלך תקופת היורה התפתחו כמה מהדינוזאורים הטורפים למעופפים בעלי נוצות; ואף על פי שחלק מהעופות הקדומים האלה מתו בהכחדה הגדולה, אחדים מהם שרדו והם עפים בשמים מאז ועד היום.

מוזמנים לקרוא בספר ולגלות עוד הרבה עובדות מעניינות על דינוזאורים…

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה ומרתקת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)