בואו לגלות איתי את השומרון!

החוויות שלי בסבסטיה, בירת ממלכת ישראל בימי אחאב

טחינה הר ברכה

החוויה שלי בשומרון זכורה לי לטובה! בשומרון למדתי לתואר הראשון בכלכלה, באוניברסיטת אריאל. גרתי במקום מספר שנים אבל ההתעניינות הרבה שלי בכלכלה (עכשיו אתם תחליטו אם נאמר בציניות או לא …) לא הותירה לי זמן לתור ולטייל באזור. את חופשות הסמסטרים שלי הייתי מקדישה לנסיעות לחו"ל כמובן!

בזמן האחרון התחלתי להרגיש מעין תחושת החמצה, האם גרתי באזור מדהים בארץ ולא יצא לי לגלותו?

אבל אף פעם לא מאוחר! מפה לשם, יצאתי לסיור עיתונאים של משרד התיירות בכדי לראות מה הפסדתי.

בואו ותגלו איתי! ♥

השומרון

השומרון נמצא במרכז ארץ ישראל ומהווה חלק משדרת ההר המערבית. שמו של האזור נקרא על שם העיר שומרון (סבסטיה) שהייתה בירת ממלכת ישראל בימי אחאב. חבל השומרון מורכב מהר אפרים והרי בנימין, ושטחו מתחלק לנחלות השבטים בנימין, אפרים ומנשה.

אז איפה מתחילים? ראשית כל, חשוב לתצפת על האזור בכדי להבין מי נגד מי…

פדואל

בדרום מערב הרי השומרון שוכנת פדואל. ובגובה 350 מטר מעל פני הים נמצאת "המרפסת של המדינה". שם מיוחד זה ניתן למצפור ע"י ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל, והשם הנבחר בהחלט מתאר את המקום!

המרפסת של המדינה

מ"המרפסת" נגלה לעיניי נוף מרהיב! ניתן לתצפת משם על אשקלון, אשדוד, מודיעין, נתב"ג, תל אביב, אזור גוש דן, נתניה, אזור השרון, חדרה, הכרמל וחיפה. באופק הרחוק ניתן אף להבחין בקו הכחול של הים התיכון.

המרפסת של המדינה

מתכננת בפעם הבאה לבקר ב"מרפסת" בחוה"מ פסח או חוה"מ סוכות, כאשר מתקיים במקום פסטיבל המרפסת של המדינה, תצטרפו אליי!

חוות יאיר

בין נופים ויקיר נמצאת חוות יאיר. המקום נקרא על שמו של מנהיג ומייסד הלח"י אברהם שטרן המכונה "יאיר".

שמות הרחובות בחוות יאיר ייחודיים וקרויים על שמותיהם של לוחמי הלח"י. נדהמתי לגלות טיילת מיוחדת עם נוף עוצר נשימה הקרויה על שמו של לוחם מחתרת הלח"י  אלכסנדר רובוביץ, שנרצח על ידי אנשי צבא בריטיים.

טיילת אלכסנדר רובוביץ

בחוות יאיר קיימות שתי בריכות שכשוך חדשות, ממליצה לבקר שם בימי הקיץ החמים.

יקב כביר באלון מורה

אלון מורה היא התנחלות בשומרון, הסמוכה לעיר שכם. הקמת אלון מורה, מהוותיקות בהתנחלויות, לוותה במאבק ממושך של מייסדיה במשך כשבע שנים, עד לקבלת אישור מממשלת ישראל להקמת היישוב.

יקב כביר

יקב כביר הוא יקב בוטיק השוכן באלון מורה. ביקב מייצרים יינות משובחים מענבים מקומיים בתנאי אקלים וגובה שמאפשרים איכות ברמה גבוהה. חלק מהיינות זכו בפרסים ובמדליות בתחרויות בין-לאומיות.

יקב כביר

ליינות במקום שמות מקוריים ביותר כמו:

יין קברנה סוביניון בשם "הר גריזים"

יין מרלו בשם "הר עיבל"

יין שיראז בשם "עמק תרצה"

יין קברנה בשם "הררי קדם"

וכמובן טעימות היין! אני הכי אוהבת לטעום יין איכותי

יקב כביריקב כביר

לפרטים על יקב כביר

השכונה השומרונית בהר גריזים

רכס הררי גדול מדרום לעיר שכם הוא הר גריזים, המתנשא לגובה של 886 מטר. נוהגים לכנותו "הר הברכה". השומרונים מכנים את ההר "הרגריזים".

הר גריזים

הר גריזים הוא מקום מקודש לעדה השומרונית והוא מהווה מוקד עלייה לרגל בשלושת הרגלים. כמחצית מהקהילה השומרונית מתגוררת בשכונת "קריית לוזה" הנמצאת על הר גריזים. כמו כן הכהן הגדול מתגורר תמיד בהר ובית העלמין השומרוני נמצא בהר.

השומרונים

אלו המקומות המקודשים ביותר לעדה השומרונית, וכמובן שכולם נמצאים על הר גריזים:

  1. מקום ה"אבנים", 12 האבנים שיהושע בן נון הציב בעת הכנסו לארץ ישראל
  2. מקום מזבח "אדם"ו"שת" בנו
  3. מקום "גבעת עולם"- ע"פ האמונה השומרונית זהו המרכז הרוחני של העולם
  4. מקום "אלהים יראה" – בו היה האייל שנראה בסבך לאברהם ואותו הקריב במקום יצחק בנו
  5. מזבח "יצחק"- המקום בו עמד  אברהם לעקוד את יצחק
  6. מקום "מזבח נח"-המזבח שנח הניח אחרי שיצא מהתיבה

השומרונים

טחינה הר ברכה

בהר גריזים נמצא גם מפעל הטחינה "טחינת הר ברכה".

מדובר במפעל קטן בבעלות משפחת כהן השומרונית. בתור אוהבת טחינה, נדהמתי לגלות כי השומשום בו משתמשים לייצור הטחינה מיובא מאתיופיה. שיטות ייצור מיושנות בשילוב של שומשום אתיופי מביא לשילוב מנצח לדעתי לטחינה שהיא גם בריאה וגם טעימה.

טחינה הר ברכה

מצפה יוסף

הנקודה הקרובה ביותר לקבר יוסף שניתן להגיע אליה באור יום היא מצפה יוסף. המצפה בגובה של 800 מטר וסמוך לראש הר גריזים. מהמצפה ניתן לצפות על קבר יוסף, על העיר שכם ועל הר עיבל.

מצפה יוסף

ממצפה יוסף ניתן לצפות בשלושת גבולות הארץ ממקום אחד: במערב ניתן לראות את הים התיכון, ממזרח ניתן להבחין בהרי עבר הירדן ובימי ראות-טובה ניתן להבחין בחרמון במבט צפונה.

שכם

מקומות נוספים לטיול באזור בסרטון הבא:

[youtube KVQxYS6QoMU nolink]

רוצים גם להגיע?

מחלקת תיירות השומרון השיקה את פרויקט "שומרון נעים להכיר", במסגרת הפרויקט מארגנים סיורים באוטובוס ממוגן בעלות של 65 ₪ לאדם ליום סיור מלא לפרטים על הסיורים

♥לחצו להיות איתי בקשר ♥

באהבה, שלגית

שלגית-טיולים חברתיים לחו"ל
כלכלנית ומייסדת "טיולי שלגית ברחבי הגלובוס" המתמחה בארגון טיולים חברתיים לחו"ל לגילאי 25-45 וטיולי העצמה לנשים. טיילה ביותר מ-40 מדינות ודוברת 5 שפות שונות. בעלת 3 כוכבים בצלילה (RESCUE DIVER), גולשת סנובורד, גלישת גלים וחובבת ספורט אתגרי. ייצגה את ישראל במשלחת של ממשלת הודו. www.facebook.com/travel.shlagit