בדיקות נורולוגיות

איך יודע הנורולוג האם את/ה בהתקף?האם הבדיקות הנורולוגיות הללו חוץ מזה שהן משעשעות (אותי) בטירוף האם יש להם מטרה אמיתית?

בחורה עם מחשב נייד

נתחיל מהסוף. אני ממש לא רופאה ולא מתימרת להיות כזו. לצערי הרב עברתי ומידי פעם עוברת בדיקות כאלו. מרשה לעצמי להשתעשע ולראות עד כמה הנורולוג יהיה יצרתי בבדיקה הנוכחית ( ורושמת לו נקודת זכות על יצרתיות).בנינו אלו בדיקות שיגרתיות  אצל חולי הטרשת אשר מטרתן היא לראות מה מצבך.

אישית אימצתי כמה בדיקות אשר דרכן אני בודקת האם אני מתקרבת לקצה או כבר שם…

עכשיו אפשר להתחיל- אז מה אלו  בדיקות נורולוגיות? הציבור מכיר חלק מהבדיקות  הללו כאשר שוטרים בודקים האם אתה נוהג שיכור. אצל חולי הטרשת אלו בדיקות בסיס. כאשר אני בהתקף ברוב הבדיקות הללו אני נכשלת בענק. הן מהוות מדד למצב הנוכחי, ולנקודת ההתחלה לפני השפעת הסטראואידים. במשך כל תקופת הסטראואידים חוזרים על הבדיקות הללו ובודקים האם ישנו שיפור או לא.

 את בסיסו של הפוסט לקחתי מאתר נורולוגיה http://www.neurology.org.il/%D7%91%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%AA (נדלה בתאריך 5/2/2016)

 הערכה כללית ובדיקת מצב הכרה

השלב הראשון בבדיקה הנוירולוגית הוא קביעת מצב ההכרה והערכה כללית של המטופל. בשלב זה בודקים גם התמצאות, הכוללת את התמצאות המטופל בזמן, במקום. נשאלות שאלות כמו מה שימך, איפה אתה גר? איפה אתה נמצא? מי הביא אותך? מה אתה עושה?

עצבים קרניאליים

העצבים הקרניאליים הם 12 עצבים היוצאים מהמוח ומגזע המוח, ואחראים על תפקודים שונים כמו ריח, ראיה, תנועת גלגלי העיניים, מוטוריקה ותחושה של הפנים, שמיעה ויציבה, שרירי החיך ורפלקס הבליעה, מיתרי הקול, חלק משרירי הצוואר ושרירי הלשון. זיהוי של פגיעה בתפקוד העצבים הקרניאליים יכול לסייע בקביעת מיקום הבעיה הנוירולוגית, הבנה אילו תפקודים נוירולוגיים נפגעו ובאיזה חומרה.

במהלך הבדיקה, בודקים תפקודים שונים כמו ראיה, הנעת עיניים, שמיעה, תחושה של הפנים במקומות שונים, יכולת לחייך, לקמט את המצח או לנפח את הלחיים, רפלקס הבליעה ותפקודים נוספים.

טונוס כוח גס

אחד השלבים החשובים ביותר בבדיקה הנוירולוגית הוא בדיקת הכוח הגס.

במהלך הבדיקה, בודקים את טונוס השרירים ואת יכולת המטופל להתנגד לכוח אשר מפעיל המטפל במגוון שרירים, כמו שרירי הכתפיים והטרפזיוס, שרירי היד הקדמית והאחורית, פרק כף היד, הירכיים  השוקיים, וכפות הרגליים (דוגמאות לבדיקת טונוס שרירים:  לנסות לסגור את כף יד הרופא שפרוסה , להפעיל את שריר הרגל/ יד /כף הרגל  ולא לאפשר לרופא "לדחוף" את הגפה(להתנגד) ).

רפלקסים

במהלך הבדיקה בודקים רפלקסים במקומות שונים בגוף, ובעיקר בשרירי הידיים והרגליים. במהלך הבדיקה הרופא יכה באמצעות פטיש על אזורים בגוף, (בעיקר משני צידי המרפק, באזור שורש כף היד, על הברך ועל גיד אכילס), במטרה להפיק את הרפלקס בצורה טובה. בין היתר בודקים סימטריה בין הצדדים.

בדיקה תחושתית

זהי בדיקה אשר  במהלכה בודקים האם קיימת תחושה באופן סימטרי בכל אזורי הגוף  גם הבטן היא חלק אינטגלרי מהגוף.

בדיקת תפקודי מוחון

מבחנים הכוללים מבחן אצבע אף, מבחן דיסדיאכוקינזיס (היכולת להפוך את כף היד במהירות), מבחן רומברג (עמידה עם רגליים סגורות וידיים קדימה בעיניים עצומות), הליכה יציבה , עמידה על קצוות האצבעות, הליכה עקב בצד אגודל, היכולת לעשות סיבוב. מבדקים אלו מטרתם לבדוק האם המוחון אשר האחראי על קואורדינציה ומוטוריקה עדינה מתפקד כראוי.

בדיקת שפה ותפקודים קוגניטיביים

במקרים רבים, וכאשר קיים חשד קליני על פגיעה בשפה או ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, מבצעים בדיקות נוספות הכוללות בדיקת תפקודי שפה ובדיקת תפקודים קוגניטיביים. במהלך בדיקת השפה, בודקים יכולות שפתיות שונות כמו דיבור שוטף, הבנה, חזרה על דברים, שיום (לדוגמא יכולת המטופל להגיד מה זה עיפרון, שעון וכו'), קריאה וכתיבה.

** בדיקות אלו  מהוות בסיס טוב להתקדמות הנבדק ומתן תשובה האם הוא בהתקף, והם חלק עיקרי חי ובועט אצל מי שמוכר כחולה בטרשת נפוצה

שוש גולן
בשנת 2005 עם שני זעטוטים, מישרה כמטפלת ברפואה משלימה, ובעל שראה את שדה התעופה יותר מאשר את הבית... פתאום באמצע שום מקום הוגדרתי כחולה בטרשת נפוצה. אני ?! חולה?! ומה זו המחלה הזו.