בברלי ג'יין סטיוארט בודקת האם אנחנו היהודים מוכנים לקבל את מי שאמונתו אחרת ביצירה "מקבלה להימנעות"

'מקבלה להימנעות' – רישום פחם וצבע שחור של האמנית הבריטית בברלי-ג'יין סטיוארט יוצג בחודש הקרוב בביאנלה של ירושלים, במכון ון ליר. סטיוארט מציגה באופן קבוע ברחבי העולם ולאחר שהשתתפה בביאנלה הקודמת בירושלים (2017) הוצגה עבודתה, 'הצהרת בלפור', במשכן הכנסת.

"עבור העולם החיצוני, יהודי הוא יהודי, אבל אנחנו, בתוכנו, בונים חומות ויוצרים קבוצות נפרדות. אני מאמינה באחדות. כל בני האדם רשאים לחיות את חייהם כרצונם, אבל עלינו לשאוף להבנה הדדית ולקבל את ההבדלים בינינו. אני חשה צורך עז להפיץ את המסר הזה לעולם." מסבירה סטיוארט ומוסיפה "עלינו לגלות סובלנות רבה יותר, עלינו להיות פתוחים זה לזה. היהודים הם כולם בני משפחה אחת ובתוך המשפחה יש לחבר את כולם יחד. אנחנו בונים יותר מדי חומות מפרידות".

beverly

בברלי- ג'יין סטיוארט בוחנת ביצירתה 'מקבלה להימנעות' נושאים רבים ביניהם, מגוון חברתי, זהות, הכלה (אינקלוסיביות) ובלעדיות (אקסקלוסיביות). היצירה 'מקבלה להימנעות', קוראת לסובלנות חברתית והבנה בין חלקים שונים בעולמנו, והיא עבודה מקדימה לקראת יצירה גדולה יותר, אותה מבססת האמנית על בית הכנסת ע"ש הבעל שם-טוב, שנבנה כולו מעץ בעיירה פיאטרה ניאמץ ברומניה, בשנת 1776. בברלי-ג'יין סטיוארט בחרה לייצג בעבודתה את הבעש"ט, כמי שהיה מנהיג יהודי רוחני בעל השפעה עצומה במאה ה-18. לדברי האמנית, הבעש"ט הבין את החשיבות של ההכלה, הסובלנות והקבלה. משנתו דגלה בחוסר שיפוטיות ודבריו השפיעו ועיצבו את אמונתם של אלפי יהודים שהלכו בעקבותיו, והיא עדיין משפיעה על רבים מאוד עד ימינו אלה. בברלי-ג'יין מאמינה בדרכו של הבעש"ט ובדבריו על חשיבות הסובלנות והקבלה אז כמו גם כעת. עבודותיה משקפות את גישתה זאת לחיים ואת אמונותיה.

ביצירתה 'מקבלה להימנעות', היא עוסקת בשאלת המגוון החברתי כיום. עבודתה מעלה את השאלה עד כמה היהודים, בינם לבין עצמם – אורתודוקסים, מסורתים וחילונים, מוכנים להושיט יד למי שאמונתו אחרת ודרך חייו שונה. היא שואלת עד כמה מוכנים היהודים לקבל את האחר ומדוע אינם מצליחים להבין יותר ולקבל אחד את אמונתו של מי שאינו שייך לקהילה שלהם.

כיהודים, היא אומרת, אנחנו נוטים כיום להסתגר בתוך קהילות נפרדות ולהתרחק אלה מאלה. ביצירתה היא מתארת את הלכידות, שלה הטיף הבעש"ט, כמרוסקת לרסיסים. הפרופיל של הבעש"ט, מעוצב כחלקים של פאזל מפורק. החתיכות, המייצגות חלקים שונים בתוך עולם האמונה היהודי, מפוזרות לכל עבר. היהודים מתחלקים לקהילות נפרדות המנותקות זו מזו ולעתים מפרידים ביניהם עוינות ודעות קדומות.

חלקי הפאזל מייצגים את הרעיון שעל פיו אנחנו יכולים להתאים זה לזה. בברלי-ג'יין חוששת שאם נמשיך להתרחק אחד מהשני נאבד את כוחנו כעם; יחידים בתוכנו עלולים לחוש דחויים, הזהות שלנו תאבד וכוחנו ייחלש – ה"פאזל" המרכיב את העם ייחלש, הלכידות תאבד ובני האדם יפלו אל תוך תהום אפלה. בברלי-ג'יין סטיוארט מאמינה שכיהודים עלינו לפתוח את לבנו לגוונים השונים המרכיבים את עמנו, להבין את היתרונות של כל אחד מחלקי העם, לקבל בברכה את השונה ולהתאחד כאומה.

beverly1

בוורלי ג'יין סטיוארט היא אמנית יהודייה המתגוררת ויוצרת בלונדון. סטיוארט היא אמנית פיגורטיבית שמציירת סיפורים. אמנותה מבטאת את אהבתה והתעניינותה בהיסטוריה של העם היהודי. באמצעות אמנותה היא מתעדת אירועים ומספרת סיפורים הקשורים להיסטוריה של העם היהודי לאורך השנים, ויחד עם זאת היא מצליחה להאיר גם נושאים חברתיים חשובים אחרים הרלבנטיים לחיינו כיום.

מועד התצוגה: ה-10 באוקטובר ל-28 בנובמבר במכון ון ליר ירושלים, במסגרת הביאנלה היהודית העכשווית 2019 ירושלים..