באנו חושך לגרש

מה קורה כשמדליקים את האור?
המציאות לא משתנה.
בחושך לא ראינו אותה. באור אנחנו רואים אותה, מזהים הזדמנויות ונזהרים ממכשולים.
איך מדליקים את האור בחיים שלנו?

בחורה עם מחשב נייד

נר קטן

נניח שנקלעתם למקום כלשהו. בחושך. רעבים וצמאים. אתם מריחים ריחות מגרים, מיצי הקיבה עובדים שעות נוספות. ואתם לא רואים שום דבר.

אתם מנסים לגשש את הדרך באפילה, ונתקלים במכשולים. מחליקים, נרטבים, נשרטים ונופלים.

פתאום נדלק האור, ואתם מוצאים את עצמכם במרכזה של מסעדת יוקרה, הממוקמת בתוך תפאורה יפיפיה של צמחיה ומפלי מים, ובמרכזה השולחן ערוך ומוכן לסעודה.

מה קרה כשהאור נדלק ?

המציאות לא השתנתה. המסעדה, הסעודה והתפאורה לא השתנו. התפיסה שלנו את המציאות השתנתה.

כדי להבין איך מגרשים את החושך, צריך להבין מה זה אור ומה זה חושך.

התפיסה שלנו את המציאות מורכבת מ- 3 חלקים: טבעי, רגשי, ורוחני.

המימד הטבעי – מה שרואים בפועל. כמו מצלמה.

המימד הרגשי – מה שמרגישים כתוצאה מהראיה הזו.

המימד הרוחני – המשמעות שנותנים לארוע שראינו.

התפיסה שלנו את המציאות קובעת מה מתוך המציאות נראה (ומה לא נראה), מה נרגיש, ואיך נפרש זאת.

לכל דבר בעולם, וגם לאור ולחושך, יש את 3 המימדים הללו.

 

אור וחושך מבחינת הטבע:

ע"פ הטבע חושך הוא חוסר של אור. מכאן שהאור והחושך קשורים זה לזה. ככל שהחושך גובר – האור מתמעט ולהיפך, ככל שהאור גובר – החושך מתמעט.

ע"פ חוקי הטבע, האור מאפשר את הראיה. בחושך מוחלט אי אפשר לראות, אבל נשים לב שהמציאוּת לא משתנה בין אם היא מוארת או לא. לדוגמא, אם כסא מונח בחדר, אזי הכסא יהיה בחדר לא משנה אם החדר יהיה מואר או לא. המציאות באור והמציאות בחושך היא אותו דבר. השוני הוא רק בתפיסה שלנו: האם אנחנו נוכל לזהות שבחדר מונח כסא.

מה קורה לנו בחושך ?

  • אין אפשרות לזהות הזדמנויות.

אנחנו יכולים לשבת רעבים בחושך מול שולחן עמוס כל טוב, ולא לדעת שהסעודה נמצאת במרחק נגיעה.

  • עלולים להיתקל במכשולים ליפול ולהינזק.
    אנחנו יכולים להתהלך בעולם מסוכן מלא מכשולים, וכל הזמן ליפול.
  • אין דרך לשיפור או שינוי המצב.
    לא מבינים למה הנפילות שלנו. העולם נגדנו, מפחיד ומאיים. כל רגע צץ מכשול חדש.
    מריחים משהו מסריח, ולא מוצאים את המקור לריח, מה מקולקל כאן, מה גורם לריקבון.

מספיק נר קטן, והחושך נעלם. רואים את השולחן הערוך, רואים את המכשולים ויכולים להיזהר מפגיעתם, ניתן לתקן את הקלקול, ניתן להפטר מדברים מיותרים, וניתן לסלק את מקור הבעיות. ככל שיש יותר אור, היכולת שלנו להבחין בפרטים ובפרטי פרטים של המציאות – גדלה.

אור וחושך מבחינה רוחנית:

האור זו ההבנה המלאה של המציאות. הבנת כל יחסי הגומלין בין כל המאורעות בעולם: ההשפעה של הארוע הזה על כל הארועים בעולם, וההשפעה שלהם על הארוע הזה.

ראיה שלמה של האירוע כוללת עבר הווה ועתיד:

עבר – הבנת הגורמים שהובילו לארוע,

הווה – מה אפשר לעשות עכשיו. מהן האפשרויות לתיקון ומה יגרום לקילקול נוסף,

עתיד – ההשפעה של הארוע הזה על כל שאר הארועים בעולם.

לחיות בחושך, זה לחיות ללא ההבנה הזו. לא לדעת למה קורים דברים בעולם, למה באים קשיים, ואיך ניתן להתמודד איתם. למה נולדנו ומה מטרת החיים.

הקבלה נקראת תורת האמת, כי היא מלמדת אותנו את חוקי הטבע הרוחניים, את התשובות לשאלות הללו. זה נקרא להאיר את החושך.


אור וחושך מבחינת הרגשות:

חוויה של אור זה שכל דבר שקורה ממלא אותי שמחה ואהבה.

חוויה של חושך זה חוויה של קושי, מתעוררות תחושות של פחד, חרדה, צער, עצב. העולם הופך להיות מקום לא נעים, כואב, מפחיד, מעצבן, עצוב.

הרגש הוא גשר (אותן אותיות) בין הגשמי לרוחני. בין הארוע שקרה במציאות, לבין התפיסה או הפרשנות או המשמעות שנותנים לו.

כאשר יש לנו את האור הרוחני, יש לנו את ההבנה איך הדברים פועלים בעולם, ואיך ניתן לשנות. ההבנה הזו נותנת הרגשה של בטחון ושמחה.

פסיכו-תורה-פיה:

בטיפול הפסיכו-תורה-פיה, המטופלת מקבלת הזדמנות להאיר סיטואציה מהחיים שלה. סיטואציה שהיא חווה כחושך, חוויה של קושי. הפסיכו-תורה-פיה מחזירה אותה אחורה בזמן לחוויה הראשונית שגרמה לה רגש שלילי (צער, תסכול, עצב, כאב, פחד, שנאה, כעס וכו'). כשהמטופלת נמצאת בתוך החוויה שבעבר, היא חווה אותה מחדש בעיניים של הילדה שהיא היתה. שם היא מאירה את החוויה באור חדש ע"פ חוכמת הקבלה. הילדה מבינה מה זה העולם הזה, מה זה הצלחה, למה יש סבל, ועוד. לאחר שהילדה מבינה מה באמת קורה שם בחוויה שבעבר, הילדה לומדת למה החוויה הזו השלילית היתה חיונית וטובה בשבילה, וכך הארוע הופך למקור של צמיחה והתפתחות אישית. עם הידע הזה, המטופלת חוזרת להווה, לסיטואציה הנוכחית, ומקבלת מבט אחר על המציאות שלה. מבט שמאפשר התמודדות אחרת ושינוי.

לדוגמא, בחורה בת 30+ שלא מוצאת בן זוג לנישואין. הדפוס הוא שפונים אליה גברים שלא מתאימים לה, וקשה לה לסרב להם. ואז נוצר קשר שברור שלא יוביל לנישואין.

הסיבה יכולה לנבוע מתפיסה של ערך עצמי נמוך, שהיא לא מספיק שווה.

המסע לעבר יכול להוביל לחוויה של ילדה בגן שמנסה להשתתף במשחק, ונדחית ע"י ילד מסוים שמאד מקובל בגן.

מכאן נוצרת מחשבה שגברים "נחשבים" לא מתייחסים אליה.

בנקודה הזו הילדה תקבל הסבר שרק בורא עולם קובע את הערך של האדם, ושל כל יצור: חי, צומח ודומם. עצם זה שהיא נולדה – אומר שבורא עולם רוצה בקיומה, והילד מהגן לא יכול לשלול את הערך שלה.

השלב הבא הוא הבנת הסיבה למאורע שהיא חוותה. בנקודה הזו הלימוד הוא אישי, וכל מטופלת מקבלת את התשובה המתאימה לה. למשל, היא יכולה להבין שהחוויה הזו נועדה ללמד אותה לא להיות תלויה באישורים מבחוץ, או להתחבר לאיכויות פנימיות שיש בה, או ללמוד להתחבר לבורא עולם ועוד.

את התשובה שהמטופלת קיבלה, היא לוקחת חזרה לחיים, ועם האיכות החדשה הזו, היא תרגיש אחרת, ותשדר איכויות אחרות, וזה יעזור לה למצוא מועמדים טובים יותר לזוגיות.

ורד ברזל-חיבוק מהלב
ורד ברזל, מפתחת שיטת חיבוק מהלב לטיפול בכאב. חיבוק הוא סמל לקשר חם אוהב ומקבל. מקום בטוח לשתף בקשיים, לחפש פתרונות, לבחון את צורת ההתנהלות עם אנשים. חיבוק, זה לעטוף באהבה, בכוח המצמיח, והמרפא. חיבוק, גם כפשוטו: לחבק את המקומות הכואבים, שלא היה מי שיחבק אותם. החיבוק הפיזי משדר את התחושה הזו לכל תא בגוף, מרפא את התחושות הלא נעימות. ניתן למצוא אותי בפייסבוק: https://www.facebook.com/veredbsd