באנו חושך לגרש – המלצות לספרי ילדים לחנוכה

המלצות על ספרי ילדים לחנוכה, ספרים שיכולים לגרש את החושך ולהאיר לילדים ולילדות שלנו את הדרך, ספרים עם ערך ומשמעות שכתובים נהדר ומספקים הנאה ולמידה

גיבורות
גיבורות

אני מאמינה שאי אפשר להיות מה שאי אפשר לראות, ולכן לקראת חנוכה אני רוצה להמליץ על ספרי ילדים ובהם גיבורות וגיבורים שילדים יכולים לקבל מהם השראה. אני לא ממש מאמינה בחלוקה מגדרית ולא זוכרת כשאני הייתי ילדה היו ספרים לבנות ולבנים ולא אוהבת את המרחב המצטמצם לתכלת ולוורוד.

לפניכם פשוט שמונה ספרי ילדים טובים שאהבתי ושיעניקו הנאה לקוראים ולמקריאים. קצת אור מגרש הרבה חושך.

הוצאת צלטנר מוציאה ספרים נפלאים כל השנה לילדים, בחרתי ספר עם ילד גיבור שמתאים במיוחד לחג החנוכה ועוד ספר מהסדרה היפה שלהם קטנות גדולות. את כולם אפשר לקנות לחג במחסן סטימצקי באזור התעשייה ראש העין בהנחות גדולות, הייתי שם היום ובטח אחזור שוב.

שש נקודות סיפורו של לואי ברייל, מאת: ג'ן בראינט, איורים: בוריס קוליקוב, תרגם ועבד, יהודה אטלס, צלטנר ספרים.

סיפורו של לואי ברייל
סיפורו של לואי ברייל

ספר על ילד קטן שהתעוור בגיל חמש והצליח בגיל מאוחר יותר לפתח שפת קריאה לעיוורים, שאפשרה להם לקרוא ולהביא אור לחייהם.  כמו כל ספרי הוצאת צלטנר, הוא עשוי באהבה, מוקפד מאוד, הציורים נהדרים והוא חלק מתפישת העולם של ההוצאה לשלב אנשים עם צרכים מיוחדים בחיי היום יום. ספר על גיבור אמיתי, לא סופרמן או ספיידרמן אלא ילד שרצה לקרוא.

דברים שכדאי לדעת: בסוף הספר יש את הא' ב' מברייל והילדים מוזמנים לנסות ולכתוב.

לואי ברייל הקטן הזכיר לי עוד גיבור אמיץ שזהו כבר הספר השני העוסק בהרפתקאותיו:

גילגמש הצעיר והמסע לשאול, מאת: שירלי גרץ, איורים אוריאל זוהר, אנכי הוצאה לאור.

גלגמש הצעיר והמסע לשאול
גלגמש הצעיר והמסע לשאול

את גלגמש הצעיר פגשתי כבר בפרק הראשון וכתבתי עליו. אהבתי מאוד את העיבוד לילדים של עלילות גלגמש שכתבה שירלי גרץ, דוקטור לאשורולוגיה. הייתי גם בהרצאה מרתקת בכנס עולמות בסוכות האחרון והבנתי את הקשר בין טרזן, מוגלי וההמיתולוגיה האשורית, בעיקר עמדה שירלי על הדמיון ביניהם לאנכידו הפראי המופיע גם בעלילות גלגמש הצעיר.

גילגמש בן התשע, גר בעיר ארך בארץ שומר. אמו היא אלת הפרות ואביו מלך העיר. הוא ילד שובב ונשלח כעונש לגן המכושף כדי למצוא את אנכידו פרא האדם ולהפוך אותו לאדם מתורבת (זה המקור כנראה לסיפורי מוגלי וטרזן). בספר זה שהוא השני בסדרה, הם רוצים לצאת מהגן אך מפגש עם הכוסריכו מסית אותם מהדרך. אנכידו נחטף לשאול וגילגמש אכול רגשי אשמה יוצא להציל את חברו. גם בספר זה תוך כדי הקריאה לומדים לא מעט על תרבות אחרת.

דברים שכדאי לדעת: הפעם אפשר ללמוד את כתב היתדות האוגריתי, יותר פשוט מכתב ברייל.

עוד סדרה נהדרת של הוצאת צלטנר היא קטנות גדולות, סדרת ספרים מאוירים על חייהן של נשים מרתקות, ממציאות ומדעניות ועד לאומניות. כולן החלו את חייהן כילדות עם חלום והגיעו להישגים גדולים.

פרידה קאלו, מאת איסבל סנצ'ס וראגרה, איורים: גי פן אנג, תרגם ועיבד: יהודה אטלס, צלטנר ספרים

פרידה קאלו
פרידה קאלו

בחרתי בספר זה מתוך הסדרה כי נראה לי שילדים ילדות יוכלו להזדהות עם ילדה שובבה שאהבה לצייר. האיורים הנהדרים מעבירים את תחושת החיים במקסיקו ויש בהם הומור רב.

הספר מרכך כמובן לקוראים הצעירים את חייה הלא קלים והמורכבים של פרידה קאלו, אך הם לומדים משהו על תשוקה ועל יצירה.

דברים שכדאי לדעת: להכיר את ציוריה של פרידה קאלו.

ספר שילדים וילדות יוכלו גם לקרוא בעצמם, והורים כמובן יוכלו להקריא הוא:

גיבורות, מאת: שלמה אבס, איירה: ענבל ברידא, הוצאת מודן, גילאי  12-8

גיבורות
גיבורות

מיכאל הקטן שלי אהב מאוד את ספרי האגדות והבדיחות של שלמה אבס, ובכל שנה כשהלכנו לשבוע הספר, היינו קונים ספר נוסף שלו, והוא היה משוחח בחביבות עם מיכאל וחותם על ספרו עבורו.

שמחתי לראות את האוסף החדש ובו גיבורות פחות מוכרות, לא רק נסיכות אלא גם וסיליסה היפה שמזכירה את סינדרלה אך היא עיבוד של אגדה סלאוית, בלינדה והמפלץ המקור לאגדת היפה והחיה, המוכרת בגרסה החדשה של דיסני. ג'ולי והענק כחול הזקן, ששת הברבורים ועוד. אהבתי מאוד לקרוא אגדות, ונראה לי שהיום הילדים מכירים אותן בגרסאות של דיסני וחבל. באגדות העם אותן לקטו ועבדו האחים גרים בגרמניה, שארל פרו בצרפת ועוד מלומדים יש כוח ועומק ומסרים המועברים בדרך כלל מהסבתות המספרות לבנותיהן ולנכדותיהן. האחים גרים ניסו לטשטש את החלקים הקשים ודיסני הטביע אותן בסוכר. ועדיין ובמיוחד באגדות אלו שהן פחות מוכרות יש מסרים שטוב שיעברו ויהיו מודל לילדות ולילדים, על  נחישות, מסירות, אהבה, גבורה, חוכמה, אומץ וסבלנות.

אז לחג החנוכה, חג הגבורה והאור ממליצה על ספרים על גיבורים עתיקים בלבוש חדש, גיבורים אמיתיים מהחיים ומהאגדות, כי כידוע כל האגדות אמיתיות.

בפוסט הבא המלצות על ספרי פנטזיה לנוער, יש למה לחכות.

לעוד המלצות ספרים, ולהכיר אותי יותר ואת שירותי העריכה שלי מוזמנים לאתר שלי:  שלומית ליקה – ספר משלך

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il