באיזה שלב אפשר להוציא התקן תוך רחמי?

באיזה שלב אפשר להוציא התקן תוך רחמי?

התקן תוך רחמי הוא האופציה הטובה ביותר למניעת הריון זאת על פי ארגוני רופאים מערביים ובהם ישראל. הוא יכול להיות מסוגים שונים ועם דרך פעולה שונה ויש לו יתרונות רבים מעבר למניעת ההיריון כמו הפחתת הסיכויים לסרטן צוואר הרחם, הפחתת דימומים מאסיביים ואחרים. הוא אמור לשהות ברחם בין 3 ל-5 שנים אך יש כמובן נשים שמעוניינות להוציא אותו לפני תום פעולתו, אם בשל הרצון להיכנס להיריון ואם בשל סיבות אחרות. אך באיזה שלב מומלץ להוציא את ההתקן התוך רחמי? מהו המועד המועדף לביצוע הפרוצדורה הזו? מי לא יכולה לעבור התקנה?

הוצאת ההתקן

הוצאת התקן תוך רחמי צריכה להתבצע בימים הראשונים של המחזור החודשי ויש לכך כמה סיבות. ראשית, המחזור הוא הזמן בו יש התרחבות של צוואר הרחם וככל שצוואר הרחם פעור יותר כך יש פחות כאבים, שנית, הוצאת ההתקן גורמת לדימום קל, ומכיוון שזהו דימום שמגיע מהרחם נשים ששומרות נידה צריכות להתייחס לזה כאילו זהו מחזור. בפועל זה אומר שיש פעמיים דימום באותו החודש (אם זה לא תוך כדי המחזור) ולכן עדיף לעשות את זה באותה הזדמנות ישכבר דימום. הוצאת התקן תוך רחמי כרוכה בכאב מסוים מעצם הפעולה אך רופא מיומן מספיק יעשה את זה עם מינימום כאב או ללא כאב בכלל עם הסחת דעת.

התקן תוך רחמי

לא כל אחת יכולה…

התקן תוך רחמי הוא אם כן אופציה מצוינת למי שמעוניינת למנוע הריון ולתכנן את משפחתה. חשוב לציין שהתקן כזה לא מונע מחלות מין כך שאי אפשר להסתמך עליו עם פרטנר או פרטנרית לא בטוחים אלא צריך להתמגן בהתאם. איגודי הרופאים אומנם ממליצים על התקן תוך רחמי לבחורות צעירות כמו גם לנשים בוגרות יותר אך חשוב לדעת שיש מצבים בהם אי אפשר לעשות התקן כזה, מצבים כמו מיומה שמעוותת את חלל הרחם, שיתוק, דימום בלתי מאובחן מהנרתיק, דלקת של צוואר הרחם ומצבים נוספים. מי שיקבע אם אין מניעה לעשות התקן כזה יהיו כמובן רופא או רופאת הנשים.