באיזה גיל אפשר להתחיל?!

איך מתי ואם בכלל מדברים עם ילדים על מין ומיניות

shira

כולנו יודעות שצריך לדבר עם ילדים על מין ומיניות, השאלה הגדולה ביותר שמרחפת היא מתי צריך להתחיל? רובכן ניגשות אלי במבוכה בבתי קפה, בגני משחקים, בקניון או אפילו בתור לקולנוע. מרוח לכן חיוך נבוך על הפנים, אתן מנמיכות את הקול בלפחות אוקטבה או שתיים כי אצלנו זה לא קורה, ואצלנו הילדים לא מתעניינים במיניות ולא נחשפים לפורנו בנייד ואנחנו נשבענו שלא נהייה כמו ההורים שלנו, שזרקו לנו איזה ספר הדרכה במקרה הטוב, או פשוט שתקו מול המחזור החודשי, מול האהבה הראשונה ומול ההתרגשות שבגילויי חדוות המין.

מגששות, מסמיקות, מגמגמות, מתרגשות, ניגשות אלי ושואלות איתי באיזה גיל אפשר להתחיל לדבר עם הילדים שלנו על מין ומיניות. שאלת השאלות שמעסיקה אותנו, מהו הגבול בין לתת להם מידע חיוני התפתחותי לבין להכניס להם רעיונות לראש. קודם כל חשוב להבין שלא מדובר בשיחה חד פעמית בה אתן נותנות מידע למתבגרות שלכן או רוכשות קונדומים למתבגרים, מדובר בהבניה של שפה מינית בריאה בבית, של קידום מוגנות מינית, של יצירת קשר בטוח ובריא ומיצוב שלכן כהורים בעלי ידע שנותנים תשובות לשאלות שמעסיקות את הילדים שלכם בנושא. אם אני כהורה אחכה לגיל ההתבגרות בכדי לתת לילד ולילדה שלי כלים בנושא מיניות בריאה ומניעת אלימות מינית ייתכן ויהיה מאוחר מידי. חשוב להבין שאני מדברת על קידום מיניות בריאה אני לא מדברת בהכרח על יחסי מין, אלא אני מדברת עם הילדים שלי על כישורי חיים ביצירת קשר, בגבולות גוף וקרבה, בחיזוק היכולת שלהם לומר לא ועוד.

אז באיזה גיל אפשר להתחיל? – כבר בגיל הגן המוקדם ובשלבי רכישת השפה.

my libery mini

ילדים בגילאי שנתיים ושלוש עסוקים בגוף ובגבולות שלו, כאשר אנחנו מתקלחות ומתקלחים עם הילדים שלנו מגיע השלב בו הם עסוקים בגוף ובמיניות שלנו, זכרו לילדים יש משקפיים סקרניות לגבי העולם, השאלות והמגע מגיעים ממקום סקרן ולא מיני, זה בדיוק השלב להבין להתחיל לדבר איתם. יש שלב בו הבנים מגלים את הפין ומתחילים למשוך אותו ולגעת בו ובנות את הפות, הסקרנות היא בריאה ונעודד אותה ויחד עם זאת נציב גבולות גוף, הכוונה היא אם הילד שלי מושך או נוגע לאבא שלו בפין במהלך המקלחת נאמר לו "הפין הוא איבר פרטי ואנחנו לא נוגעים בשל אחרים".  בשלב זה נבין מה מתעורר אצלנו כהורים ונשאל אם מתאים להתקלח יחד, או שהגיע הזמן לחנך את הילדות לפרטיות ולהתיידד עם גופו.

כשהילדה שלנו מאוננת בסלון, כשהילד שלנו קם עם זקפת בוקר ואנחנו מתעלמות אנחנו בעצם מעבירות מסר שאצלנו בבית לא מדברים על זה, שמיניות היא אשמה, בושה וסוד גדול. לעומת זאת כשאני נותנת הכרה, כשאני כהורה מתייחסת להתנהגות ומגיבה לאוננות "זה נעים לך ואת זה עושים רק בחדר או במקלחת כי זה פרטי" אני מעבירה מסר, זה בסדר, אני לא מתרגשת ואני מקבלת ומציבה גבול של פרטיות ששומר עליהם. צריך לזכור את משקפי הסקרנות שהילדים שלנו נולדו איתם, הם גילו איבר בגוף שעושה להם נעים, הם בשלב של להתייחס לאיבר הזה כאל משחק שזמין להם, לא מדובר באוננות שמטרתה להגיע לפורקן מיני, אלא במשחק של חקירה עצמית וגופנית שבריא להתפתחות התקינה.

בואו נקרא לילד בשמו -הורים רבים מכנים את אברי המין במגוון שמות החל מפושפוש, פרח, "למטה" תותה, בולבול, צינור ועוד, כשאנחנו כהורים ממציאים קשת רחבה של כינויים אנחנו מעבירים מסר שעל אברי המין מדברים בעקיפין, שיש פה עניין, שלא מדובר באיבר רגיל כמו מרפק או מצח להם אנחנו קוראים בשמם אלא יש פה מבוכה, שאגב היא אוניברסלית כלל עולמית חוצת עדות ומגדרים, ואני מצד אחד מבינה ומצד שני אומרת יש פה הזדמנות, ברגע שאתן תקראו לאברי המין בשמם פין ופות, תתחילו לבנות שפה של מיניות בריאה בבית.

המשחק הפופולארי ביותר בקרב ילדים בגן הוא "רופא וחולה" או "משפחה", מדובר במשחקי תפקידים בהם הילדים מתרגלים את תפקידי "האחר" והם חשובים להתפתחות השכלית והרגשית ויחד עם זאת מדובר במשחקים נפיצים. כשאני מאפשרת לשחק רופא וחולה ואני מסייעת להם לתרגל גבולות גוף, מגע חיובי ואת היכולות לומר לא. בגילאי הגן לא מדובר במשחק מיני אלא בסקרנות מגדרית ובחדוות גילויי הגוף שלי ושל האחר/ת. יחד עם זאת חשוב להקפיד על כללי מוגנות, כאשר הראשון הוא היכולות לומר לא, עודדו את הילדים שלכם לעצור בכל רגע את המשחק, ולמדו אותם שמותר ואפשר לסרב. הכלל השני החשוב שמשחק יעשה תמיד עם בגדים ולא בעירום ולא יכלול בקשות להתפשטות. עוד נשים לב כי משחקי תפקידים מתרחשים בין ילדים שיש בינהם הכרות מוקדמת והם בני אותם הגילאים כך נמנע פערי גיל והתפתחות. בשורה תחתונה לזכור שמדובר במשחק, לשים לב לכיף, לרוח השטות ולשים לב שאין לחץ מתח או חרדה כי אז הוא כבר לא תקין.

question

אז אם אתן מתביישות, מסמיקות או נראה לכן שזה גדול עליכן זה לגמרי קול – תזכרו שמדובר בלמידת שפה חדשה ואפשר במספר מפגשים ללמוד לתרגל ולהוריד את הבושה בקליניקה שלי ברחובות

אם בא לכן לראות מה מעניין ילדים ובני נוער מדור הסלפי אז בואו לפייסבוק  העסקי שלי ותקבלו שם מידע סופר עדכני

ואם בא לכן להיות חברות שלי- אני הכי אשמח  ולשאול שאלות בפרטי אני מחכה לכן בפייסבוק הפרטי שלי

אוהבתותכן כמו שאתן

שירה

שירה דן - בואו נדבר על זה...
שירה דן, עובדת סוציאלית, פמיניסטית, מאמינה בחדי קרן וגרל'ס פאוור.מטפלת בנערות ונשים, מרצה ומדריכה הורים וצוותים חינוכיים בקידום שיח של מיניות בריאה ומניעת אלימות מינית.