את רשאית לבחור

לפעמים בתוך כל הטירוף של להפוך לאמא (לראשונה או שוב) אנחנו שוכחות שמותר לנו לבחור, הכח נמצא אצלנו

IMG_3218

 

הרגע הזה, בו מניחים בידייך תינוק חדש שרק ילדת, הוא רגע ראשוני לכל כך הרבה דברים. להורות (גם אם זו הפעם הרביעית שלך), לאמהות (כנ"ל), למשפחה ועוד ועוד.

בישראל, כמו בישראל, זה גם הרגע לכל הנשמות הטובות להתחיל לעוץ.

תעשי ככה, תעשי אחרת. למה את עושה כמו לקודם. למה את עושה שונה מילד לילד. לא הגיוני שתעשי כך וכך אם את כבר אמא ל4. וכן הלאה וכן הלאה…

IMGP9638

אמהות יקרות – אנחנו כבר ב2016 – ורק אתן תבחרו מה נכון לכן לעשות!

(ואני לא מתכוונת להדיר את האבא מהסיפור. אלא את כל מי שמחוץ לתא המשפחתי הקטן שלכם).

מותר לך להניק, מותר לך לשלב הנקה עם בקבוקי תמ"ל. מותר לך לוותר לגמרי על ההנקה בלי שניסית בכלל. מותר לך להתאושש מהלידה ורק בבית להתחיל להניק באופן מלא. מותר לך לשנות את ההחלטה מילד לילד. מותר לך גם לשנות את ההחלטה שהחלטת הפעם ולהפסיק להניק מוקדם משהצהרת. (בכלל, אם יורשה לי טיפ קטן – בלי הצהרות. דברי תמיד על "כרגע נראה לי שנעשה כך וכך", ככה לא תרגישי מחוייבת לא לעצמך ולא לעולם ותוכלי להגמיש את דעותייך. בכל תחום). מותר לך לשאוב לילד. מותר לך רק לשאוב ולא להניק בכלל. מותר לך הכל.

IMGP9837

רק דבר אחד אסור – להחליט מבורות או מלחץ חיצוני. בררי מה הפלוסים והמינוסים והסיכונים והיתרונות של כל בחירה – והחליטי בתבונה.

ההחלטות שלך כדאי שתהיינה מתוך מידע, מתוך אינטואיציה פנימית, מתוך סיבה אמיתית שמתאימה לך, לילד ולתא המשפחתי. זה לא משנה שהשכנה הניקה עד גיל שלוש, ושאמא שלך מדור שלא הניק בכלל – את עושה מה שנכון לך, לתינוק, ואם את ממש מתחשבת אז גם לאבא ולשאר ילדייך. לא אף אחד מעבר למעגל הזה.

תדעי שמשרד הבריאות האמריקאי ממליץ להניק עד גיל שנתיים. תדעי שיש מחקרים שמוכיחים את התועלת בהנקה לפחות עד גיל זה. תדעי שיש מספיק פיקוח ומחקרים על חברות התמ"ל השונות וגם איתן גדלים ילדים. תדעי מה עלול לקרות אם תמשיכי להניק בלי לשאוב בעבודה. תדעי האם את מסוגלת להכניס בלו"ז המטורף שאיבות. תדעי לשאול מה מותר ומה אסור בהנקה. תדעי להקיף את עצמך בחברות ובמשפחה שתומכים בכל החלטה שנכונה לך ולתינוק. תדעי שהבריאות הנפשית של האמא חשובה מאוד מאוד.

תבינו, ב2016 יש לנו אפשרויות שלא היו בעבר. לפני מאתיים שנה המעמד החברתי קבע אם תניקי או תקחי מינקת, או אולי בכלל תניקי רק את ילדי האחרים בתשלום. כשאני נולדתי, לפני 4 עשורים – להניק נחשב פרימיטיבי, לא ברור ולא מספיק מדעי. את תוכלי לשמוע את שאריות האמונה הזו אצל אמא שלך וחמותך – חלקן לא יבינו למה את מניקה ועוד לזמן רב. אני לא יודעת מתי בדיוק התמ"ל הפך למשהו שאפשר לגדול עליו לא רע – אבל בזכות ההתפתחות הזו את יכולה לבחור שלא מתאים לך בכלל להניק, או שמתאים לך לשלב. או שתניקי רק עד שהוא יילך למסגרת.

DSC_3654

יש לנו אפשרויות רבות כל כך, הרבה יותר משהיו לדורות הקודמים.

יש לנו יועצות הנקה, כמדומני שבכל אחת מהקופות תוכלי לקחת יועצת דרך הביטוח המשלים, כדי להתגבר על הקושי הראשוני (ולפעמים הוא יצוץ לא בילד הראשון אלא בהמשך). המחירים שווים לכל נפש – פחות מלקנות תמ"ל לחודש, אולי אפילו לשבוע.

יש לנו משאבות להשכרה ביד-שרה. יש לנו אפשרות להאריך חופשות לידה. יש לנו אפשרות להשתמש בתמ"ל כשהילד בלעדינו. יש לנו אפשרות לשאוב סטוקים כדי שהוא בחיים לא יידע מה זה תמ"ל. יש לנו אפשרות לבחור שונה לכל ילד בהתאם לנסיבות השונות.

אנחנו יכולות להניק עם סינר הנקה. עם שמיכה. עם חיתול טטרא ענקי. עם שכמיית הנקה. עם חולצת או שמלת הנקה. בלי שום כיסוי.

אנחנו יכולות להחליט שיותר נעים לנו לשבת בפינה, עם הגב לעולם. או בתוך תא הלבשה. או לא לצאת מהבית כי מסובך לנו בחוץ. אנחנו יכולות להחליט שתינוק אוכל הוא לא יותר אטרקציה ממבוגר אוכל ולכן אין שום סיבה שנעשה את זה במסתור. מה שנכון לנו. לכל אחת ואחת מאיתנו ולתינוק שלה.

bbbbllllaaa

בפוסט מפוזרות תמונות של ארבעת ילדיי כתינוקות. אני בטוחה שאתם לא יכולים לנחש לפי התמונות מי מהם ינק עד גיל שנה עם תמ"ל במסגרת. מי מהם לא ינק כלל. ומי מהם לא טעם תמ"ל וינק עד גיל שנחשב מאוחר. ואני אומר את האמת – גם מהתיק הרפואי לא תגלו. היונקים לא היו בריאים יותר מהלא יונקים. לא אצלי.

אז למה אני מניקה? ועוד אחרי גיל שנה ועם ארבעה קטנים? כי טוב לי, וטוב לו, והמחיר המשפחתי הקטן שאנחנו משלמים שווה לנו את המשך ההנקה.

IMGP7727

אם הזדהית, אם השתכנעת – את (וגם אתה התומך) מוזמנת לבוקר של כיף למניקות, שיכלול גם צילום הנקה המוני ראשון מסוגו בישראל, ביום שישי ה 18.3.16 בשעה 09:00 בכיכר רבין.

האירוע בהפקת הקמפיין למען החופש להניק.

מי מוזמנים? אמהות מניקות, וגם כאלה שלא והורים בכלל שתומכים בזכות הבסיסית של כל אמא להעניק את מה שהכי נכון וטוב בעיניה לתינוק שלה, גם בציבור.

כל הפרטים בדף האירוע.