את הגוש בשד גיליתי במקלחת

את התחביב המאוד מרכזי שלי – צילום, הפניתי גם כתראפיה לסרטן ולאחרונה הצגתי תערוכה לה קראתי "Looking Forward" בה צילמתי 58 צילומים של חזה נשי שהיו תלויים זה לצד זה בגלריה. סוזנה הרהורצ'ק, מתכנתת בחברת החשמל, מספרת על ההתמודדות עם סרטן השד

בחורה עם מחשב נייד

את התחביב המאוד מרכזי שלי – צילום, הפניתי גם כתראפיה לסרטן ולאחרונה הצגתי תערוכה לה קראתי "Looking Forward" בה צילמתי 58 צילומים של חזה נשי שהיו תלויים זה לצד זה בגלריה. סוזנה הרהורצ'ק, מתכנתת בחברת החשמל, מספרת על ההתמודדות עם סרטן השד

סוזנה הרהורצ'ק

כולם שואלים אותי, מאיפה האופטימיות ואיך אני תמיד מחייכת? ולכל מי ששואל אני פשוט אומרת שעם גילוי המחלה החלטתי שאני אנצח אותה. תמיד הייתי אדם אופטימי שמסתכל על חצי הכוס המלאה, עם הסרטן חצי הכוס נראתה עוד יותר מלאה.

את הגוש בשד גיליתי במקלחת, הייתי בחו"ל והחלטתי שכשאגיע לארץ אלך להיבדק. מיד כשחזרתי הלכתי לכירורג להיבדק משם לממוגרפיה וביופסיה שם הסתבר לי שיש לי סרטן השד עם בלוטות לימפה נגועות גם כן.

משפחתי מתגוררת בחו"ל והגיעו לתמוך בי בתקופה בה טופלתי. למזלי הטוב אני גם מוקפת בחברים נהדרים שחלקם לצערי אף חוו את המחלה מקרוב ביניהם חברה מאוד טובה שלי שאצלה התגלה הסרטן מספר שבועות לפניי. עברנו הכל יחד, טיפולים כימותראפיים, ניתוח והקרנות – היינו תומכות זו בזו ומבינות אחת את השנייה כל כך טוב. בנוסף קיבלתי גם הרבה מאוד תמיכה במקום העבודה שלי – אגף המחשוב בחברת החשמל בו אני עובדת כמתכננת.

מיד לאחר ההלם הראשון מהודעת הרופא שבישר לי כי יש לי סרטן בשד  ובבית השחי התחלתי לבנות תוכנית פעולה: מה עלי לעשות כדי להחלים. אני לא מאמינה בשאלות חסרות תוחלת למה זה קרה לי ולמה זה מגיע לי. הסרטן היה כבר עובדה מוגמרת, והייתי חייבת לעשות הכל כדי להתגבר עליו.

החלטתי לחסוך מעצמי את הדיבורים מאחורי הגב, את הלחישות והמבטים הגנובים ואת אי הנוחות של האנשים שבסביבת העבודה שלי; אלה שרואים אך חוששים לדבר ולשאול. אלה שאולי רוצים להגיד איזו מילה טובה ומחזקת ולכן סיפרתי לכולם על מחלתי. דיברתי על הטיפולים הקשים, וזכיתי לתמיכה רבה ולאמפתיה. החברים סייעו לי , הבינו אותי, כך שיכולתי להפנות את כל האנרגיות וכוחות הנפש שלי למאבק במחלה. לא נתתי לעצמי ולו לרגע אחד לשקוע הייתי הולכת לטיפולים בימי רביעי כך שעד יום ראשון יכולתי כבר להרגיש חזקה יותר ולהגיע לעבודה.

חשוב לי מאוד להדגיש את חשיבות המודעות למחלה ואת הצורך בבדיקה עצמית, וגם על ידי רופא. כל אישה גם בחורה צעירה, צריכה למשש את עצמה ולשים לב לשינויים ולסימנים חיצוניים, כמו למשל: פטמה נשאבת, הפרשות מהפטמה, עור תפוז – נקודות על העור או שקע בשד. הזמן הוא גורם קריטי ולכן עדיף להיות חשדנית מאשר לפספס את הגילוי המוקדם ולכן לכו להיבדק. ככל שתגלו מוקדם יותר כך סיכויי ההחלמה והריפוי גדלים ומתחזקים.

אצלי התגלתה המחלה בשנת 2006 מאז אני נמצאת במעקב רפואי ועוברת טיפולים הורמונליים, מטבע הדברים כל שינוי בגוף, כל כאב או תופעה חדשה מעוררים בי חשד ודאגה. וכשזה קורה אני רצה לבדוק ולברר. אני לא מוותרת, ולא מזניחה.

חשוב מאוד גם לגוף וגם לנפש לעסוק בפעילות גופנית, אני תמיד עסקתי בשחייה והשתתפתי בתחרויות.

את התחביב המאוד מרכזי שלי – צילום, הפניתי גם כתראפיה לסרטן ולאחרונה הצגתי תערוכה לה קראתי "Looking Forward" בה צילמתי 58 צילומים של חזה נשי שהיו תלויים זה לצד זה בגלריה. אני לא הכרתי את הנשים שצילמתי, היו אלו נשים שחלפו על פני עדשת המצלמה שלי בנמל תל-אביב במשך שנה.

השאלה שמטרידה הרבה נשים שעברו כריתת שד בעקבות מחלת הסרטן היא האם לעשות שחזור או לא .ההתלבטות הופכת לסקרנות ולהתעניינות סביב הצורות השונות של החזה הנשי, ולעיסוק אובססיבי אצל נשים אלה.

סדרת צילומים זו ממחישה את העניין שלהן בגוף בכלל ובשדיים בפרט. מתוך הצילומים עולה השאלה המצמררת מי מתוך חמישים ושמונה הנשים הזרות שנבחרו לתערוכה, הייתה חולה אף היא בסרטן השד שכן מדובר באחת משבע (כבר לא אחת מתשע).

סוזנה הרהורצ'ק עובדת כמתכנתת באגף המחשוב -חברת החשמל

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל. חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!