אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כש….

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשיש לך חניה חופשית ממש ליד הבית.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה, כשנסיעה באוטובוס ברחבי העיר, נראית לך משהו שעושים רק בגיל הזהב.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשלצאת לשתות בירה באמצע השבוע נשמע לך כמו מינימום חופשה בקאריביים.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשלקנות בית ביותר ממיליון וחצי ₪ נראה לך יקר.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשמעסיקים פרטיים מחפשים מישהו למשרה מלאה ונכונות לשעות נוספות, עם תואר אקדמי, ניסיון רלוונטי משמעותי, המלצות… ומציעים לשלם בתמורה שכר מינימום.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשלמוסדות ציבור לעומת זאת מוכנים לגייס אותך לתפקיד טוב עם בקושי 12 שנות לימוד ותואר חארטה כלשהו מאוניברסיטת לטביה, בתנאי שאתה אחיין של אשתו של ראש העיר כמובן.

ואפרופו ראש העיר, אתה יודע שאתה תושב הפריפריה, שבבחירות לרשות המקומית, ככל שהיישוב שלך קטן יותר כך יש בו יותר מתמודדים לראשות העיר ויותר אמוציות של התושבים סביב הנושא.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה, כש"רוסי, אתיופי וערבי" זאת לא התחלה של בדיחה מבחינתך אלא עוד יום במשרד או בתור בסופרמרקט.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשאתה קופץ בשבת לכפר הערבי הקרוב כי רק שם יש מכולת או סופרמרקט פתוחים.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשהשם של היישוב שלך מתפרסם בין הנתונים החריגים והמיוחדים בסגנון "סינדרלה" של מסיימי קורס טיס, ואתה מתמלא גאווה וגם כמובן צורך לברר מאיזו משפחה הוא או היא יצאו.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה, כשאתה מרגיש צורך לעשות צ'ק אין בפייסבוק בנסיעות לתל אביב, עם סלפי שיוצא מוצלח אחרי עשרים ניסיונות וכותב "יום כיף בספונטאניות".

ואם כבר ביקור וסלפי בתל אביב, אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשאתה מקווה לראות סלבס כשאתה שם.

אתה יודע שאתה תושב הפריפריה כשאתה שומע כל הזמן תושבים שמספרים כמה שנשבר להם והם מתכוונים לעזוב למרכז.

אתה יודע שאתה תושב פריפריה כשאתה מכיר לא מעט אנשים שעזבו אותה (לרוב מיד אחרי הצבא או בתחילת הלימודים), אתה מכיר גם אנשים שנשארו ופועלים בצורה אקטיבית כדי לשנות, ואתה יודע שהמקטרים הסדרתיים לא שייכים לאף אחת מהקבוצות האלו.

…..

כן, יש המון רגעים שבהם אנו תושבי הפריפריה מרגישים במלוא הכוח את היותנו תושבי הפריפריה. חלקם מרגשים, חלקם משעשעים, חלקם מעצבנים. חלקם מלאי תקווה, וחלקם מלאי תסכול ואכזבה.

היום רכבת ישראל היקרים גרמו לי ולחלקים גדולים מקרב תושבי הגליל והצפון לרגע כזה.
קמתי בבוקר וקראתי שהנסיעות הישירות מתחנת רכבת כרמיאל לתל אביב (ובכלל קו באר שבע) יופסקו בספטמבר הקרוב. כל תושבי הגליל שעולים בתחנות כרמיאל ואחיהוד יצטרכו להחליף רכבת בחיפה. להסתדר עם המעבר, ההמתנות, העומסים הקיימים ממילא שרק יגברו.

וזה לא שעד עכשיו הם השתוללו עם הקו הישיר שמחבר את הגליל למרכז, הוא פעל רק מספר פעמים מוגבל במהלך היום.
בכל הנסיעות שלי מאוניברסיטת תל אביב בשנה האחרונה חזרתי הביתה לכרמיאל בשעות הערב בקו לא ישיר והמתנתי כשלושת רבעי שעה בכל פעם להחליף רכבת בחיפה או בקריות. בנסיעה הישירה לעומת זאת בבוקר הרכבת הייתה תמיד מלאה. הביקוש והצורך של התושבים בהחלט קיימים.

אז למה בכל זאת רכבת ישראל הפסיקו את הנסיעות מהגליל לתל אביב?
לא בגלל אי הצדקה כלכלית או חוסר בביקוש כאמור, אלא פשוט מאוד כפי שהם בעצמם הסבירו את המהלך, בגלל שחסרים להם קרונות לקו המהיר שייפתח בירושלים.
וכנראה שהנסיעות לשם מה לעשות, קצת יותר חשובות…

לפני שנה הגיעה הרכבת לכרמיאל שבגליל והביאה איתה בשורה חברתית, כלכלית, תרבותית לכל האזור.
כולנו שמחנו, התלהבנו, חגגנו וגם חיכינו בסבלנות שהם ילמדו את הצרכים שלנו ובהמשך יעדכנו את זמני הנסיעות לנוחים ומותאמים יותר לביקוש והצרכים של התושבים.

היום רכבת ישראל הוכיחו לנו שעם כל הכבוד, החגיגות והקופונים שבטח ינסו לגזור על המהלך הפוליטיקאים בבחירות, תושבי הפריפריה, לנצח יישארו סוג ז' בסדרי העדיפויות.

***********
עדכון: יום בלבד אחרי שהפוסט שלי פורסם בפייסבוק ותפס תאוצה ברשת, עצומה שנפתחה ותחילת התארגנות שלנו התושבים למחאה א-פוליטית בנושא, קיבלנו הודעה משמחת שהמחאה הצליחה ושר התחבורה ביטל את ההחלטה לבטל את הקווים הישירים, החלטה שהייתה אמורה לנתק אותנו תושבי הגליל מהגישה הישירה למרכז.

קיבלתי שיעור נפלא בחשיבות של מעורבות אזרחית ובכוח שיש לנו כולנו ביחד כששמים את המחלוקות בצד וכל אחד תורם כיכולתו לקידום מטרות משותפות.
תודה לכל המאות שתמכו, הגיבו, שיתפו, חיזקו ולכל מי שיזם והתחיל להניע מהלכים.
שהפוליטיקאים ימשיכו לקיים את מלחמות הקרדיטים שלהם, אני רק מקווה שנמשיך כולנו יחד לכוון ולדרוש יחס מכבד וראוי כלפינו התושבים, "אפילו" שאנחנו בפריפריה…

(נכתב ב30.7.18)

 

photo-1519742756083-9991dc0cffc5

yana_melnikov
נעשה את זה קצר: אשה, אמא, רעיה, ישראלית, עולה ותיקה, קרייריסטית, סטודנטית, חוקרת, כותבת, תושבת הגליל עם חלומות גדולים עבור עצמי והסביבה שאני חיה בה.מוזמנות להכיר גם בפייסבוק: Yana Melnikov