אשליות בקופסאות של פלסטיק

בחורה עם מחשב נייד

Makeupפגישת עבודה שהייתה לי אתמול בעיר הסתיימה מוקדם מהמצופה וככה התפנו לי שעתיים חופשיות לחלוטין עד שהילדים יגיעו הביתה, שעתיים שקראו לי יאלה בואי קחי אותנו שופינג…הקור היה מקפיא ולא מתאים לשיטוט ברחובות ומכיוון שהייתי במידטאון אז מה גדול יותר,מזמין יותר,  נגיש יותר ממייסיס בשדרה השביעית. ולמי שלא מכיר את החיה הניו יורקית הזאת (אם יש בכלל כאלה??) אז זו בערך חנות הכלבו הגדולה ביותר בארצות הברית כולה, (אולי אפילו בעולם ..), משתרעת על מתחם של כמה רחובות במרכז  מנהטן ומציעה כל מה שרק חשקה נפשו של הקונה לקנות. הכל מכל בכל, רק בואי עם כרטיס אשראי מלא בקרדיט או כיסים מלאים במרשרשים וזהו אליסה (או עליזה) את בארץ הפלאות , אמריקה!!

 ולא משנה שאני גרה כאן עשרים שנה, אני תמיד מרגישה פה כמו תיירת כשאני עולה ויורדת בין הקומות, בודקת נעלים, שעונים, מטפטפת על גופי בשמים, מרכיבה משקפיים ומנסה ליפסטיקים בצבעים שונים. את מרגישה כאן כמו בתוך עולם סגור, מנותק  מכל מה שקורה ברחוב, עולם של ״ממתקים״ לילדים גדולים…

אתמול טיילתי בקומת הקוסמטיקה, קומה שלמה של תמרוקים, משחות, צבעים, שלטי ענק של דיור, שאנל, קליניק, שניבטות מהם דוגמניות יפות מראה,  ולמרות  שאני לגמרי ריאלית ומכירה ת׳מגבלות (הגיל, העור המתקמט)  אני תמיד נופלת אל אותו הפח שהן טומנות לי המוכרות הצעירות והיפות האלו, שהנה רק אם אנסה את הקרם הזה או את הפודרה ההיא, אז הכל ייראה אחרת  ואני אהיה  פתאום יפה יותר, צעירה יותר, נחשקת, ממש כמו זו שבתמונה..והקמטים כבר לא יהיו, והגיזרה תהיה דקה וחטובה, רק בואי, הושיטי יד, תראי שזה כדאי לך.עולם של פיתויים ואשליות בשלל צבעים, מירקמים וריחות. נותנים לך יד, מתחנחנים, קורצים לך עין, מוכרים לך לוקש בקופסאות של פלסטיק.

וכמובן שכמו תמיד,  לגמרי במודע ובלי התנצלויות  מצאתי את עצמי מתיישבת שם בדוכן המייקאפ של MAC מתמכרת לחלום שמרחה לי על הפנים מוכרת צעירה כחולת שיער (כן שמעת נכון) במכחולים של צבע בגדלים שונים. שיכבה ועוד שיכבה של מייקאפ וקונסילר, מסבירה לי בסבלנות וברצינות תהומית איך ואיפה למרוח את השפכטל שאוטוטו יחזיר  אותי אחורה בשנים, יעשה אותי יפה יותר, זוהרת ושמחה.
ומאה דולר מאוחר יותר שגוהצו בקרדיט (עוד חלום אמריקאי..) אני מצוידת בשקית הנייר המפורסמת מלאה בקופסאות קטנות שמחזיקות חלום גדול שהנה זה קורה. מעכשיו אני אהיה כל מה שרק חלמתי; בוהקת , זוהרת ועל הדרך בטח שהרבה יותר מאושרת, ממש כמו זו שבתמונה..
ואז מקץ שעה בדרך חזרה הביתה , יושבת ברכבת שדוהרת אל הפרברים וחושבת על מה אבשל לילדים שלי היום, על הכביסה במייבש והקניות שמחכות בסופר. השקית מציצה מתוך התיק, חלום מתוק שמתאייד לו לאיטו, ואני תוהה בלי קול איך נתתי לעצמי ככה ליפול, להתמכר לאשליה ולשלם עליה!!  הרי  אני כזאת ושום שכבה של מייקאפ כבר לא תעשה אותי אחרת, ולא תיקח אותי אחורה ולא תקנה לי חלומות. אני כזאת כמעט בת חמישים, מתחילה להאפיר, לדהות, עם קפל פה וקמט שם ששום קופסא של פלסטיק כבר לא תמיס או תיישר.

מדהימה אותי תעשיית היופי הזאת, תעשיית ענק במליוני דולרים שמצליחה להערים עלי , למכור לי אשליות בקופסאות של פלסטיק, ולמרות הכל אני יודעת שגם בסיבוב הבא שלי בין הקומות של מייסיס  אתפתה שוב כמו פתי מאמין לקנות לי עוד חלום באריזה קוסמטית, חלום מתוק שיימשך שעה או שעתיים,  עד שאעלה על הרכבת שתיקח אותי הבייתה..

 

Iris Mashiach-Ambalo
ישראלית בנשמה אך נושמת בניו יורק. נשואה, אם לשלושה בנים, עורכת דין ועוסקת בנושאי הגירה. אוהבת לכתוב על החיים בכלל ועל שלה בפרט,על אמהות והתבגרות , על התמודדות עם ילד מיוחד, ועל מה שהעולם הזה מזמן לי.