אשה מבגדאד

בחורה עם מחשב נייד

התמונות שעל הקיר

בגדאד. משנות העשרים עד שנות החמישים של המאה העשרים

היהודים של בגדאד.

היהודיות של בגדאד. בהן בעיקר עוסק הספר. הצצה לעולמן הפנימי של נשים יהודיות בסמטאות הרובע היהודי של העיר בגדאד. הסופרת , ציונית פתאל קופרווסר לא היתה בעיראק מעודה. אבות אבותיה וגם הוריה באו משם. וידעו לספר על חייהם שם. ציונית ערכה מחקרים מעמיקים והוציאה תחת ידה ספר שכולו נופים אורבניים, שווקים, ריחות, טעמים, ביטויים עממיים, אמונות ,סודות, כשפים – כאילו סבבה בשכונות , הביטה והאזינה למתרחש מאחורי קירות הבתים .

רבות הדמויות בספר, מרביתן בנות משפחה אחת והדמות הראשית היא של נוריה – אשה יפה וחכמה, אמיצה, ובעלת סגולות ריפוי אלקטרומגנטיות. היא גם המורדת של המשפחה. היא מסרבת להינשא לחתן , בן משפחתה שהוצע לה וביישה בכך את כל משפחתה. היא אהבה לשוטט בעיר ובסביבותיה והותקפה על ידי נערים מקומיים.  בחור יהודי שהציל אותה הצית את אהבתה והם נישאו. משפחתה כולה התגוררה בחצר אחת ובה פרחו שנאות, קנאות, בגידות וגם אהבות.

גורלה של נוריה לא שפר עליה , בלשון המעטה. לא אחת היא השוותה את חייה לחייו של איוב. בגלל יופיה ונחישותה היתה מושא לקנאה ולשנאה מצד אחיותיה ובעליהן. היא האשימה אותן בהטלת כישופים וקללות עליה ועל משפחתה .

מעניין לקרוא על ההיסטוריה של היהודים בעיראק. למעשה, זוהי הגלות העתיקה ביותר (כ-2500 שנה) מאז גלות בבל , שהיתה אמורה להיות שבעים שנה והתמשכה  עד המאה העשרים. ליהודים בעיראק היו תנאי חיים טובים ונוחים. בין היהודים למוסלמים שררו יחסים טובים והוגנים, בתקופת שלטונו של המלך פייסל ובתקופת שלטונם של הטורקים ואחריהם הבריטים בעיראק. מאוחר יותר , עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה וההסתה נגד היהודים פשתה גם לעיראק ויהודים ששימשו בעבר בעמדות מפתח בממשלה גורשו. למעשה רק אז החלו רדיפות היהודים ובמקביל התפתחה בסתר התנועה הציונית, שבעקבותיה הועלו לארץ ב-1951 מרביתם של יהודי עיראק.

ציונית פתאל-קופרווסר היא סא"ל (מיל) באמ"ן, ובתיאום הפעולות בשטחים והיא מומחית להיסטוריה של המזרח התיכון. רק טבעי שתכתוב ספר על מורשת יהדות בבל ומשפחתה בתוכם.

אהבתי מאד את הספר, את לשונו הבהירה את הסיפור הקשה אך לא נטול תקוה, ואת הדמויות הססגוניות הממלאות אותו.

התמונות שעל הקיר – מאת : ציונית פתאל קופרווסר , הוצאת "קוראים" , 310 עמ'

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.