ארץ עיר ילדה/אביגיל קנטורוביץ

ספר ישראלי נוגע ללב העוסק ברגישות ובאומץ לב על משפחתיות, על חרדות, על אהבה וחלומות…

1

הוצאת מודן

כליל מילר נמצאת בשבוע ה-32 להריונה ומאושפזת במחלקת האם והעובר בשל החשש לרעלת הריון עם לחץ דם מרקיע שחקים. וכמו כל שמירת הריון זה ממש לא הזמן המתאים לאשפוז. חנות הספרים שבניהולה מצויה במשבר על סף קריסה, מאמר נחשב לכתב עת יוקרתי שמקנה לה את הבכורה, כבוד ויוקרה רחוק מאוד מלהסתיים, יש לה קשיים בזוגיות עם בעלה כאשר רומן במקום העבודה לא תורם למערכת היחסים שלה עם בעלה או לחייה.

עם אשפוזה היא מגלה תגלית מרעישה דרך מודעה בעיתון – אביה שלא פגשה במשך שנים רבות והיה מנותק מחייה, מגיע להרצאה חד פעמית בארץ. אביה הינו ארכיאולוג המתעסק עם חפירות הקשורות בשואה והוא בעל שם דבר בתחומו הייחודי. כמובן, יום ההרצאה נופל על יום הלידה המשוער.

בין החרדות לתינוק, היא מנסה להתקדם במאמר כאשר המנחה שלה מתעקשת שעליה להתרכז בתינוק. אך ההתרכזות בתינוק, מעלה את ההתמודדות עם זיכרונות העבר ועם אביה.  כליל פוגשת נשים שונות במחלקה, ועוברת איתן את המסע עד ללידה. אלו שהצליחו ואלו שנפטרו והגדילו את החרדות. המפגש בין נשים שונות שמעורר עניין והחיבורים השונים שנוצרים במקומות כאלו. שותפתה לחדר – יעל, יוצרת סטארט אפ הקשור למשחקי ילדות.

האם כליל תצליח להשלים עם עברה ועם אביה? האם ההיריון יצליח לשקם את היחסים עם בעלה? כיצד האשפוז ישפיע על מערכת יחסיה עם בתה בתה-4 כשבין לבין היא נאלצת להתמודד עם זה שבעלה, אחותה והוריו מטפלים בבתם. האם תצליח לשחרר ולהתרכז בהריון ובתינוק העתיד להגיע.

הספר חשוף באופן שנון נוגע ללב. היא כותבת על המשפחתיות המתפרקת מבחינת כליל הן מבחינת הבית שגדלה בו והן החשש לאבד את המשפחתיות שיצרה עם בעלה, על השואה באופן שאינה מפחדת לשחוט פרות קדושות בנושא, על רומנים אסורים ומותרים, על הילדות האבודה ועל הזיכרונות שלנו ממנה, ובוחנת את האפשרות להתאהב אצל מי שכמה לאהבה ולא בהכרח זכה לה בעבר.

זהו ספר מצוין שכתוב היטב ולא מפחד לעסוק בפרות קדושות ובנושאים רגישים וכואבים באופן חשוף אך עדין ונוגע ללב. ממש היה לי קשה להניח את הספר מהיד ולראות כיצד הוא יסתיים.

והכריכה… מקסימה חושפת טפח אך מכסה טפחיים. שבהחלט עוררה את סקרנותי. אני כבר מחכה לספר הבא של המחברת..