ארזתם לבד? ואיזה ספרים לקחתם – המלצות קריאה לחופשה

עבור "קוראת ספרים" מה שחשוב הוא לא כל כך לאן לנסוע לחופשה אלא איזה ספרים לקחת

 כ"קוראת הספרים" הבלתי נלאית שאני, גם כשאני יוצאת לחופשה אני לא שוכחת לקחת איתי ספרים. ואני גם מקדישה מחשבה רבה לבחירה. אני תמיד לוקחת אחד יותר כדי שלא אסיים לקרוא לפני שהחופשה תגמר.

בסוכות השנה אקח איתי הפעם גם את האייפד וכך אוכל להתחבר לאתר get books החביב עליי ולהוריד משם ספר. ועדיין כשאני מדמיינת את עצמי שוכבת על כיסא נוח לחוף ים צלול באחד מהאיים היוניים, אני מדמיינת אותי עם ספר.

לחופשה ברוסיה או באחת מהמדינות שהיו בעבר תחת שלטון סובייטי, אני ממליצה לקחת את ספרה היפה ומעורר המחשבה והתיאבון של עיתונאית האוכל אניה פון ברמזן.

"אמנות הבישול הסובייטי – ממואר על אוכל וגעגועים",אניה פון ברמזן. הוצאת משכל, 2015.

אמנות הבישול הסובייטי

ספר מרתק, העוקב אחרי ההיסטוריה של רוסיה במאה האחרונה, החל מימי הצאר ועד לימינו, דרך הפריזמה של האוכל. המחברת שנולדה וגדלה במוסקוה בדירה שחולקה וגרו בה מספר משפחות, מתארת באהבה ובגעגועים את ילדותה והתבגרותה ברוסיה הסובייטית. היא מספרת את סיפורם של שלושה דורות במשפחתה, סביה המהפכנים, הוריה המתנגדים והדור שלה הציני. אמה לא הפסיקה לחלום על המערב והצליחה לברוח איתה לארה"ב וכך דנה את שתיהן להיות מהגרות נצחיות שמתגעגעות למאכלי ילדותן. ספר שמוכיח שוב עד כמה אוכל הוא עולם ומלואו.

 ***

"תארו לעצמכם שאינני", מג רוסוף, הוצאת טל מאי, 2015

תארו לעצמכם שאינני

לנוסעים לארה"ב, בעיקר עם מתבגרים מומלץ הספר הזה שאפשר להעביר למתבגר או למתבגרת הפרטית שלכם, ומי יודע עוד יכול לעורר שיחה. מילה מתבגרת דעתנית אמורה לנסוע עם אביה לבקר חבר טוב, אלא שהביקור הופך למסע חיפושים אחר החבר שנעלם בצפון מדינת ניו יורק. זה שילוב בין סיפור התבגרות, לספר מתח ומסע חיפושים אחר החבר שהיעלמותו פותחת תיבת פנדורה. אהבתי את מילה המתבגרת החכמה, שכמו כל המתבגרים בטוחה שהיא יודעת הכול הכי טוב מכולם, ואת יחסיה עם אביה. ספר שאפשר להעביר גם למתבגרים ואולי יוציא אותם קצת מהמסכים.

 ***

"הבית שאהבתי",  טטיאנה דה רוניי, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2015

הבית שאהבתי

לנוסעים לפריז ממליצה לארוז את ספרה של מחברת רב המכר שאף עובד לסרט "המפתח של שרה", הפעם זהו סיפור אהבה בין אישה לביתה ולעירה האהובה פריז שהולכת ונחרבת מול עיניה. הברון אוסמן הבונה הגדול של העיר, פוצח בתכנית שאפתנית הכוללת הריסת רבעים שלמים כדי לפנות מקום לשדרות הרחבות שיעצבו את פניה של העיר שאנו מכירים היום. רוז אינה מוכנה לעזוב את ביתה, המזכרת האחרונה שנשארה לה מבעלה, היא אמנם מכריזה שתתפנה אך נשארת במרתף הבית. היא קוראת מכתבים ישנים ודרך זיכרונותיה אנו לומדים על חייה, בעלה, ילדיה ומסכת הקשרים בשכונה. הספר "מאבד גובה" קצת לקראת הסוף והדרמה המשפחתית קצת מוחמצת אבל הוא נפלא לטיול בפריז.

***

 הבלתי נראים, רוי יקבסן, כתר, 2015

הבלתי נראים

נהניתי מאוד מ"ילדת פלא" ושמחתי לראות ספר נוסף של הסופר הנורבגי הזה. הפעם זהו ספר שונה לגמרי, יש בו משהו המזכיר מיתוס תנ"כי, על אנשים קשי יום המוציאים את לחמם בזיעת אפיהם.

אינגריד הגיבורה  גדלה באי קטן וסחוף רוחות עם הוריה מריה והנס, סבא מרטין והדודה בַּרבּרוּ, שהיא "לא לגמרי כמו כולם". עונות השנה ואיתני הטבע מזמנים מאבק מתמיד ותושייה. אלה ימיה הראשונים של המאה העשרים, והקִדמה מתחילה לחדור גם לאיים הנידחים של צפון נורווגיה.  אנחנו מלווים את המשפחה הקטנה לאורך השנים, בקשיים הרבים וגם בשמחות.  ספר מצוין שנשאר איתי גם זמן רב לאחר הקריאה, ועזר לי להתקרר קצת בקיץ הלוהט ובעיקר גרם לי לרצות לעלות על הטיסה הקרובה לנורבגיה, ולחפש אי.

***

ואחרון ספר החופשה המושלם בעיניי שבאמת לא משנה לאן תיקחו אותו, לא תוכלו להפסיק לקרוא בו הוא:

החיים שנועדו לי

"החיים שנועדו לי", קריסטין הרמל, הוצאת הכורסא ומשכל 2015

ספר על אישה המתקשה להתאושש  מאבדן בעלה האהוב. כשהיא מחליטה סוף סוף להמשיך בחייה ולהתחתן עם דן, היא מתחילה לחלום חלומות משונים ומציאותיים להפליא על החיים שהיו לה אם בעלה היה עדיין בחיים. בעקבות החלומות היא יוצאת למסעות חיפושים ומוצאת עתיד חדש. קריסטין הרמל כמו שראינו כבר ב"מתיקות שבשכחה", יודעת לספר סיפור מרגש ויודעת לעשות זאת היטב. אני קראתי אותו ביומיים, נהניתי מאוד ויש בו משהו מנחם לסיום. מה עוד צריך מספר לחופשה?

תיהנו וניפגש בפוסט הבא בהמלצות ספרים לראש השנה.

תמונת הפוסט נלקחה מאתר shutterstock

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il