ארבע המלצות על ספרים נהדרים לקראת שבוע הספר

ארבעה ספרים עם גיבורים וגיבורה ייחודיים ועלילות הנעות בין המזרח התיכון הסורי והישראלי, לאירופה של מלחמת העולם השנייה ועד לסקנדינביה הקרה. טיול ספרותי שאסור לפספס!

שבוע הספר בפתח, התקופה בשנה בה החום עולה, סוף השנה בפתח ולכמה ימים (שהיום התרחבו לחודש שלם) יש פסטיבל ספרים בכל הארץ. חג לתולעים!

בחרתי להמליץ על ארבעה ספרים שכל אחד מהם מופלא ומרגש בעיני:

אמא קומי/אלדד כהן

ידיעות אחרונות 

זהו הספר החדש ביותר ברשימה, שכן הוא יוצא לאור ממש בימים אלה. יודה בן ה-12 גר עם אמו בשוק מחנה יהודה בירושלים. יום אחד הוא מגלה שיש לו אבא (לאחר שאמו אמרה לו כל חייו שאביו מת) והוא מתחיל במסע לעבר אותו אב מסתורי. המסע שלו כולל בין היתר העלאת מופע רחוב, חברה חדשה וראשונה בשם רונית והתמודדות עם אם מיוחדת ומורכבת.

הכתיבה של אלדד כהן סוחפת, ניתן לשמוע ולהריח דרכה את שוק מחנה יהודה על שלל הסוחרים, הבסטות והטיפוסים שמקיימים אותו. כל הדמויות מעוצבות בעדינות ובאהבה רבה למי שהן, על אף ואולי בגלל השונות שלהן. זהו סיפור הרפתקאות, מסע גיבור של ילד שמתחיל בקו 405 לתל אביב ונגמר…את זה אתן לכם לגלות לבד.

אתי החיים משחקים הרבה/דויד גרוסמן

הספריה החדשה

ספרו החדש של דויד גרוסמן הוא ספר של שלוש נשים וגבר אחד היוצאים יחד וכל אחד לחוד למסע אישי אל הזכרונות והעבר ובמקביל למסע פיזי לשורשי המשפחה במזרח אירופה. משפחה הוא מושג מרכזי ברומן, כמו גם זוגיות ובעיקר אמהות. נושא האמון, נאמנות ואמונה אחד בשני עומדים למבחן שוב ושוב כאשר ורה האם מתמודדת עם נינה בתה, נינה שבוחרת לגור בסוף העולם ומתקשה לקיים קשר עם בתה גילי, רפי שאוהב עד כלות את נינה ורוצה להיות אב מיטיב לגילי ויש עוד שני גברים משמעותיים שכבר אינם בחיים ומלווים את העלילה לאורכה.

הספר מבוסס באופן חלקי על סיפור אמיתי של אישה מרתקת וגרוסמן, במסגרת קשרי החברות שלו איתה, ביקש ממנה רשות אומנותית לעצב את הרומן לפי ראות עיניו (או דמויותיו) וכך אכן היה. על כן נוצר ספר ייחודי, רומן היסטורי-נפשי-גרוסמני שכזה שמטלטל את הלב ללא הרף. אני מתכננת לקרוא אותו שוב בקרוב.

נדנדת חבלי הכביסה/אחמד דני רמדאן 

תמיר סנדיק

איתור מבריק של טקסט מופלא על ידי שי סנדיק ודורית תמיר הביא לכך שהרומן הזה יצא לאור בארץ ממש אחרי הוצאתו בקנדה. הגיבור שלו הוא מספר סיפורים הומוסקסואל אשר טווה עלילות לילה לילה על מנת להחזיק את בן זוגו החולה בחיים. סיפורים אלה כוללים את עברו של מספר הסיפורים בסוריה בה נולד ואת נדידתו למדינות ערביות נוספות לפני שהוא מהגר באופן רשמי לקנדה. התרגום הנהדר של לי עברון מאפשר לקוראים לחוש את התרבות הערבית העשירה, המסורת העתיקה, חוקי המשפחה והמדינה אל מול העולם החדש, החופשי והמבלבל. יש כאן שילוב כפול ומכופל של דמיון ומציאות, שירה ופרוזה שמנגנים על מיתרי החיים והמוות. זאת משום שהסיפור של מספר הסיפורים מבוסס בחלקו על סיפורו האמיתי של הסופר דני רמאדאן אשר נרדף בסוריה בשם נטייתו המינית והיגר לפני מספר שנים לקנדה. זוהי לא אוטוביוגרפיה אלא אגדה עוצמתית על אהבה ואנושיות. ספר קסום!

מוות במשפחה/קרל אובה קנאוסגורד

מודן

זהו הכרך הראשון מתוך שישה ברומן האוטוביוגרפי הקרוי ״המאבק שלי״ של הסופר הנורווגי קרל אובה קנאוסגורד. בימים אלה יוצא לאור בעברית החלק החמישי ואני בטוחה שהחלק האחרון יבוא בעקבותיו במהרה. מוות במשפחה מספר על ילדותו ונערותו של קרל אובה, זאת תוך קפיצות בזמן לגילאים מתקדמים יותר שלו. סיפור החיים האישי והקטן הזה (לכאורה) כתוב בצורה שבה לא ניתן להניח את הספר מהיד. כל סצינה משורטטת ביד אמן וניתן לחוש את הדמויות והטקסט הרגשי שזורם ביניהן. לצד הכפור הסקנדינבי יש הרבה חום ורצון כנה בקשר בינאישי. מומלץ למי שאוהב סדרות של ספרים עבים.

 

ארבעה ספרים, שניים ישראלים ושניים לועזיים שבמרכזם גיבורים שמנסים לגלות את עצמם, לתת משמעות לעבר ולהתקדם לעבר עתיד טוב יותר. הם כמהים לדברים הבסיסיים והמשמעותיים ביותר- משפחה, חופש, חברות, אותנטיות וניצחון החיים על פני המוות.

חג ספרים שמח!

 

אילה קרייזל היא בעלת בלוג ״ספרות, ספורט וספקטרום״ בסלונה ומנהלת את קבוצת ״אוזני חמור״ בפייסבוק