אקנה

בחורה עם מחשב נייד

אקנה

אקנה זוהי מחלת עור המתבטאת בפצעים המופיעים בדרך כלל באזורי הפנים, הגב והצוואר. מחלת האקנה נקראת גם "פצעי בגרות", אך אל תתנו לשם זה לבלבל אתכם, פצעי הבגרות לא מופיעים דווקא בגיל ההתבגרות, אלא עלולים להופיע גם בגילאים מאוחרים יותר. הפצעים בדרך כלל מוגלתיים ואינם תורמים למראה האסתטי לו כולנו מייחלים, בעיקר אם הם מופיעים באזור הפנים ולכן מומלץ מאד לשמור על העור ולהקפיד לטפחו ובכך למנוע ככל הניתן את הופעת פצעי הבגרות או הופעתן של מחלות עור שונות ומגוונות העלולות להתפרץ בעורנו בשל שלל סיבות.

לפעמים הטיפול באקנה נראה חסר סיכוי ונדמה שכבר ניסיתם הכל אבל שום דבר לא צלח, אל חשש יש אין ספור שיטות טיפול להעלמת מפצעי הבגרות.

שיטות טיפול שונות לטיפול באקנה:

1)     טיפול קוסמטי- טיפול זה נעשה בקליניקה על ידי קוסמטיקאית מוסמכת והיא יכולה להציע מגוון טיפולים, לדוגמה: פילינג- שזהו קילוף של העור על מנת לאפשר צמיחה של עור חדש ובריא, טיפול זה בעצם יוצר כוויה מכוונת באזור הרצוי ולאחר מכן נוצר קילוף של העור ולאחר מכן כמובן התחדשות העור. דוגמה נוספת: פוטותרפיה טיפול זה נקרא גם טיפול באור כחול- הקוסמטיקאית מעבירה אור ירוק על האזור הלוקה בפצעי האקנה. טיפול זה נחשב לחדשני ביותר בטיפול באקנה ויתרונותיו רבים, הטיפול נעשה על ידי מכונה בלבד, ניתן לראות את קרני האור הכחולות מה שמשפר את יעילות הטיפול באופן משמעותי בשל המיקוד ויש לציין כי בקרני האור הכחול אין קרינה מסוכן של uv.

2)     טיפול טבעי- שטיפת הפנים וטיפוחם באופן יום יומי בתכשירים שונים, כגון: מי פנים/ סבון פנים ועוד.

3)     פיגמנטציה – במצבים שהטיפולים הטבעיים או הקוסמטיים אינם עוזרים ניתן לטפל באקנה על ידי לקיחת כדורים הנקראים ״ראקוטן״, לכדורים אלה קיימות תוצאות מדהימות ומדויקות, אך יש לציין כי קיימים גם לא מעט חסרונות מלבד העובדה שנטילת אנטיביוטיקה היא בעדיפות אחרונה בדרך כלל. הראקוטן גורם ליובש משמעותי באזור השפתיים, החשיפה לשמש אסורה בזמן נטילת הכדורים, זמן נטילת הכדורים הינו ארוך ומתיש ונוסף לכך יש הטוענים כי כדורים אלה פוגעים בכבד.

ניתן לראות כי קיימים טיפולים שונים ויעילים לאקנה, אך מומלץ לטפל בעור ולטפחו על מנת למנוע את הופעת האקנה מלכתחילה.